Afrika se v následujícím desetiletí může stát významným odbytištěm pro LNG

DomůPlynárenstvíAfrika se v následujícím desetiletí může stát významným odbytištěm pro LNG

Podle Toma Earla, viceprezidenta francouzské společnosti Total, by Afrika mohla do 10 let hrát významnou roli na trhu se zkapalněným zemním plynem. Kontinent, na kterém značná část populace stále žije bez přístupu k elektrické energii, by mohl využít současných nízkých cen plynu na globálních trzích.

Největším dovozcem by se dle Earla mohl s 15 až 20 miliony tun ročně stát Egypt. Budoucnost dovozu zkapalněného zemního plynu do země však bude značně záviset na rozvoji tamního ložiska Zohr, které je s odhadovanými zásobami 850 miliard metrů krychlových největším ložiskem zemního plynu ve Středozemním moři. Region západní Afriky by mohl ročně dovážet na 5 milionů tun LNG, jižní část Afriky 4 miliony a Maroko 2 miliony.

„V součtu by se mohlo jednat o 20 až 30 milionů tun ročně do roku 2025. Afrika bude hrát ústřední roli, projekty budou typicky menšího rozsahu, nicméně dohromady budou velice důležité,“ řekl agentuře Reuters Tom Earl.

Total se dle Earla v současnosti rovněž soustředí na projekty související s výrobou elektrické energie z plynu se snahou podpořit zemní plyn jako čistější variantu ke znečišťujícím uhelným elektrárnám.

Společnost tak zvažuje účast ve dvou plánovaných gas-to-power projektech v Jihoafrické republice o celkovém výkonu 3126 MW. Projekty s náklady v rozsahu 50 miliard randů (87 miliard Kč) by mohly navýšit roční dovoz plynu do země až o 1,6 milionů tun.

Autor úvodní fotografie: Ken Hodge @Flickr