Domů
Plynárenství
Analytici: Přebytek LNG na globálním trhu bude tlačit na ceny plynu
LNG tanker Arctic Princess
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Analytici: Přebytek LNG na globálním trhu bude tlačit na ceny plynu

S rekordně vysokým stavem zásob plynu v evropských zásobnících a stále relativně nižší spotřebou, a to nejen v Evropě, by dle některých analytiků mohl v blízkých týdnech sílit tlak na ceny plynu, zejména pokud nedojde k neplánovaným odstávkám. Dalšímu prudkému propadu cen by však mohlo zabránit oživení poptávky a další kolo odstávek napříč norskou plynárenskou infrastrukturou.

Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy v poslední době klesá, přičemž podle dat společnosti Kpler dovoz v červenci klesl na nejnižší hodnoty za posledních 11 měsíců. Za klesajícím dovozem LNG do Evropy stojí zřejmě pokles poptávky s ohledem na vysoký stav podzemních zásobníků plynu, spolu se stabilními dodávkami plynu pomocí plynovodů, které v poslední době omezila především údržba v Norsku a opakované prodlužování některých odstávek.

Podle analytiků oslovených serverem Montel poklesl dovoz LNG během července v meziročním srovnání i v případě Asie, ve srovnání s červencem 2021 byl dokonce o 8 % nižší. Kromě zotavující se poptávky v Číně, která v posledních měsících nedosahovala původních očekávání, k poklesu poptávky po LNG v Asii přispívá i větší počet jaderných bloků v Japonsku, které v posledních letech obnovují provoz.

"Takže, trh by se mohl dočkat převisu nabídky nad poptávkou později v létě, pokud nedojde k neplánovaným odstávkám, jako například z důvodu hurikánů ovlivňujících oblast Mexického zálivu. To by mohlo stlačit ceny v obchodním bodě TTF dolů v krátkodobém horizontu, pokud počasí zůstane mírné, přestože v případě dodávek plynu plynovody začne údržba v Norsku nabírat na obrátkách," řekl serveru Montel Alex Froley, analytik u společnosti ICIS.

Cena plynu v bodě TTF, který je cenovým benchmarkem pro Evropu, se v případě kontraktu na dodávku v následujícím měsíci v posledních týdnech pohybovala mezi 25 a 35 EUR/MWh, ceny na příští zimu se nicméně obchodovaly o 15 až 20 EUR/MWh výše. Vysoký rozdíl mezi jednotlivými podzimními měsíci rovněž otevřel cestu k dodatečné skladovací kapacitě na moři, kdy mohou provozovatelé některých LNG tankerů vyčkávat s nákladem na moři teoreticky i několik týdnů.

Podle Froleyho by rovněž mohlo dojít k oživení poptávky v Asii, pokud ceny poklesnou dostatečně nízko.

"Asie by mohla začít nakupovat s ohledem na výhodnou situaci na trhu, pokud spotové ceny LNG poklesnou k 6 až 8 USD/MMBtu, úroveň, která by vzhledem k mnohem nižším cenám plynu na Henry Hubu stále dostačovala pro vývoz z USA," dodal Froley.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Vrána
9. srpen 2023, 22:37

No když se podívám na dnešní ceny plynu (TTF Sep23 +30 procent), tak mě jen napadá: "a přebytek LNG máte? A mohla bych ho vidět?"

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se