Domů
Plynárenství
Australští vývozci LNG vítají návrhy Evropské unie v oblasti taxonomie
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Australští vývozci LNG vítají návrhy Evropské unie v oblasti taxonomie

Brusel minulou středu předložil konečnou verzi taxonomie pro udržitelné financování. Pozitivně jej přijali australští vývozci zkapalněného zemního plynu, kteří dokonce vyzvali k podpoře dalších projektů zaměřených na průzkum nových ložisek plynu.

EU se snaží stát světovým lídrem v oblasti politiky ochrany klimatu a zavázala se, že do roku 2050 dosáhne nulových čistých emisí uhlíku. I přesto nyní nejspíš částečně podpoří využívání fosilního zemního plynu. Komise vydala konečný návrh taxonomie, který některé formy tohoto paliva prohlásil za ekologický zdroj energie. O reakci mimo jiné i na straně australských vývozců plynu informoval sever Financial Times.

Průzkum nových ložisek je možný

Australští výrobci LNG upozorňují, že návrh EU nyní podpoří investory a věřitele, kteří by zvažovali odchod z tohoto odvětví a to i přesto, že Mezinárodní energetická agentura loni uvedla, že je nutné upustit od jakýchkoli nových záměrů v oblasti ropy a zemního plynu.

Lobbistická skupina, která zastupuje velké ropné a plynárenské společnosti v Austrálii, největším světovém vývozci LNG, tento týden informovala vládu, že unijní návrh odůvodňuje podporu nových průzkumných projektů, ačkoli nové průzkumy nyní nejsou naplánovány. Například společnost Woodside uvedla, že na rok 2022 nejsou plánovány žádné nové vrty a na rozvoj nových lokalit byl vyčleněn pouze zlomek financí skupiny. Zároveň ale nyní firma nevylučuje další průzkum.

Nízkoemisní plyn?

Austrálie každoročně vyváží přibližně 80 milionů tun LNG. Po celé Austrálii byly otevřeny průzkumné lokality pro LNG, včetně například Scarborough u západního pobřeží, kde se podle odhadů společnosti Woodside bude od roku 2026 těžit přibližně 8 milionů tun ročně. Další australská energetická společnost Santos otevřela dvě nové lokality u pobřeží Severního teritoria a v Novém Jižním Walesu.

Ekologické skupiny ale namítají, že zemní plyn rozhodně nepatří mezi nízkoemisní paliva budoucnosti. Bruce Robertson, analytik Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu, uvedl, že celkové emise skleníkových plynů z LNG nejsou o nic lepší než z uhlí, mimo jiné díky značnému úniku metanu v dodavatelském řetězci LNG.

Cílem taxonomie pro udržitelné financování, klasifikačního systému pro odvětví, která produkují většinu emisí v EU, je podpořit nasměrování soukromého kapitálu do ekologicky udržitelných činností. Plán taxonomie je terčem kritiky některých členských států, Evropské investiční banky, vědců i ekologických organizací především za to, že klasifikuje jadernou energii a některé formy zemního plynu jako udržitelné. Zákonodárci EU mohou návrh ještě zamítnout.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Volkswagen hrozí stěhováním výroby z Německa a Východu Evropy, kvůli nedostatkovému plynu
23. září 2022, 07:02
Burza není zlo. Krizi zavinilo škrcení ruského plynu, říká expert
22. září 2022, 18:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
PetrV
9. únor 2022, 11:35

V eu už chybí plyn jen z antarktidy. A stále je jej málo. Proč asi?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se