Brexit: Oslabení libry a eura vedlo k poklesu cen na evropském trhu s LNG

DomůPlynárenstvíBrexit: Oslabení libry a eura vedlo k poklesu cen na evropském trhu s LNG

Výsledky referenda o vystoupení Spojeného království z Evropské unie s sebou okamžitě přinesly ekonomické dopady, zejména v oslabení kurzu libry a eura vůči americkému dolaru. Změny v kurzu západoevropských měn se projevily v podobě nižších cen zkapalněného zemního plynu na světovém trhu.

Americký dolar je primární měnou pro obchodování na globálním trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG). Změny v kurzu libry a eura vůči dolaru se tak okamžitě promítly do cen LNG na západoevropských spotových trzích, které se tradičně odráží i na cenách LNG na globálním trhu.

Podle odhadů serveru Platts došlo v pátek na britském spotovém trhu NBP (z angl. National Balancing Point) v reakci na výsledky Brexitu k poklesu forwardových cen LNG pro červenec v dolarech o 4,9 % na $4,694/MMBtu. V případě libry došlo vzhledem k propadu kurzu k nárůstu cen LNG o 3,9 %.

„Jediné dopady (Brexitu) jsou prozatím na měnu. Levnější NBP znamená levnější LNG,“ cituje server Platts vyjádření obchodníka s plynem.

Podobný scénář nastal i na nizozemském trhu TTF, alternativě britského NBP. Forwardové ceny LNG pro červenec na TTF v dolarech poklesly o 5,26 % na $4,790/MMBtu. V případě cen v eurech, ve kterých se na tamním trhu obchoduje, pokles činil 3,29 %.

Autor úvodní fotografie: Ken Hodge