Domů
Plynárenství
Cena plynu se opět propadla ke 30 EUR/MWh, významně pomohla Ukrajina
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

Cena plynu se opět propadla ke 30 EUR/MWh, významně pomohla Ukrajina

Evropské zásobníky plynu jsou nadále blízko plnému zaplnění, díky čemuž mohly ceny zemního plynu poklesnout až na 30 EUR/MWh. Pozitivním faktorem je těžba plynu ze zásobníků na Ukrajině, kam plyn přepravili evropští obchodníci na konci loňské vtláčecí sezóny. "Ukrajina hraje klíčovou roli pro bezpečnost dodávek plynu ve střední a východní Evropě v letošní zimě," uvedla pro web FT Natasha Fielding z agentury Argus Media.

Evropu zatím další energetická krize nepostihla a nic nenaznačuje, že by se měla v letošním roce opakovat situace ze zimních měsíců posledních dvou let. Cena plynu se po krátkodobém růstu na 50 EUR/MWh na začátku zimní sezóny opět vrátila na úrovně kolem 30 EUR/MWh. Podíl na tom mají, mimo jiné, zásobníky plynu v Evropě, které jsou i počátkem ledna plné z téměř 90 %.

Jak upozorňuje web Financial Times, významnou roli na bezpečnosti dodávek plynu v Evropské unii ovšem hrají také zásobníky plynu na Ukrajině. Do těch ukládala plyn řada obchodníků, a to zejména na konci vtláčecí sezóny, kdy se zásobníky na území Evropské unie blížily plnému zaplnění.

Právě plyn z ukrajinských zásobníků nyní proudí do Evropy - především do Polska, Maďarska a na Slovensko. Zásoby plynu uskladněného na Ukrajině, který obchodníci nyní přepravují na území Evropské unie, snižují množství plynu, které je potřeba těžit z evropských zásobníků. Díky tomu se úroveň zaplnění evropských zásobníků drží nadále vysoko, což je pozitivním signálem pro ceny plynu.

Ačkoliv jména obchodníků skladujících plyn na Ukrajině nejsou veřejně známa, několik jmen se ve veřejném prostoru objevilo. Kromě singapurské Trafigury skladovala plyn na Ukrajině také společnost EP Commodities z české skupiny EPH.

"EP Commodities přepravuje zemní plyn na Ukrajinu a využívá ukrajinské zásobníky plynu. Věříme ve spolehlivost ukrajinských soustav přepravy a skladování plynu, které se osvědčily i v tak nesmírně obtížné válečné situaci," uvedl na začátku loňského srpna Miroslav Haško, předseda představenstva společnosti EP Commodities.

Ačkoliv se uskladňování plynu na Ukrajině může zdát rizikové, má i řadu výhod. Ukrajina má větší skladovací kapacitu plynu než kterákoli jiná země v EU, což je důsledkem její historické tranzitní role pro ruský plyn. Ukrajina disponuje skladovací kapacitou o celkové výši 30 mld. m3, přičemž třetina kapacity je dostupná pro zahraniční obchodníky. Většina skladovací kapacity je navíc umístěna na západě země, tedy v oblasti s nižší vojenskou aktivitou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Honza Nedvěd
3. leden 2024, 19:45

Konec pohádek o levných ru.Zkych komoditach. Plyn z tohoto zločineckého státu bylo to nejdražší, co jsme mohli mít. Kapitalisticky trh opět zafungoval a věci se vrací k normálu. Obchodovat s podvodníky a zločinci je vždycky riziko, které se často zle prodraží. Že je spousta lidí nepoužitelných, to je bohužel pravda. Tak uvidíme, jak dlouho jim vydrží tato draze zaplacena zkušenost.

Pravoslav Motyčka
3. leden 2024, 22:57

Pamatuji si že SSSR byl hodný a USA byl zločinecký režim. Dnes je to naopak Rusko se stalo zlým a USA hodným státem. Dnes nám ti hodní Američané říkají co máme dělat stejně jako nám dříve radil hodný sovětský svaz. V každém případě díky Našim Americkým přátelům naše země už zase prosperuje stejně jako před rokem 1989. Lidé si to dnes ještě neuvědomují , ale za pár let až budeme v naší cestě dál jistě vyjdou do ulic a budou tuto prosperitu řádně oslovovat. Protože Česká republika bude díky tomuto vývoji zcela jistě patřit mezi nejvyspělejší země světa.

Medvedzig
6. leden 2024, 04:26

Paci sa mi toto Svejkove podanie,si ho musim pozriet,uy som nan dospel ...

Michal K.
4. leden 2024, 11:12

otazka je, ako definujete zlocinecky stat. Napr. zlocinecky stat je podla mna taky, ktory svojmu spojencovi odpali plynovod

Dpetr
4. leden 2024, 12:43

Pro tvrzení, že USA vyhodily do vzduchu plynovod, neexistují důkazy. Na rozdíl od desítek tisíc obětí ruského imperia1ismu, ke kterému jsou neustále nové a nové důkazy.

Přesto je to pro vás důležitější. Pozoruhodný druh myšlení.

Honza Nedvěd
4. leden 2024, 18:39

Těch obětí jsou už teď statisíce. Nebudu překvapen, když to překročí milion padlých, na obou stranách. Desítky tisic jsou jen civilisté, ale vojáci jsou také lidé, zvláště ti co dobrovolně brání svoje domovy. To jen pro úplnost. V naší malé vesnici jsou jména desítek padlých vojáků z první světové. To snad nejsou oběti války? Přitom bojovali na té špatné straně.

Baton David
4. leden 2024, 14:30

také zločinecké státy napadají pod falešnou záminkou jiné státy, třeba i přes půl světa vzdálené, většinou obstarají puč a dosadí svou loutkovou vládu a skrze úvěry na rekonstrukci vyváží nerostné suroviny (hodně zjednodušeně řečeno, jde o způsobení a financování největšího možného dluhu), v poslední době podnikají i destabilizace větších regionálních celků, i za cenu poškození vlastních spojenců

Dpetr
4. leden 2024, 15:03

Baton David: cože???

Medvedzig
6. leden 2024, 04:29

Napr ZHN z Iraku,uy sa nasli?Videl som fotecky ako zlate tehlicky demokraticky za demokraciou FEDu putovali za Antlantik ....

Dpetr
6. leden 2024, 09:22

Zlato: blábol, navíc i kdyby někdo odvezl tunu zlata, pořád by to byl jen pakatel - třeba miliarda czk. Irák nemá loutkovou vládu podřízenou Američanům.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se