Domů
Plynárenství
Cena plynu v Evropě po přerušení dodávek z Ruska vzrostla o třetinu
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Cena plynu v Evropě po přerušení dodávek z Ruska vzrostla o třetinu

Plynárenství
4 komentáře
5. září 2022, 10:21
ČTK

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes výrazně zvyšuje, reaguje tak na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 z Ruska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si ráno připisovala zhruba 30 procent. Krátce po 13:00 SELČ vykazovala růst o 26 procent nad 271 eur (asi 6670 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Ruská plynárenská společnost Gazprom v pátek večer oznámila, že údržba jediné provozuschopné turbíny plynovodu Nord Stream 1 odhalila závady. Do jejich odstranění proto zůstane plynovod mimo provoz. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

Nárůst cen plynu není podle analytika XTB Jiřího Tylečka překvapením. "Z dostupných informací vyplývá, že se jedná o politický způsob ruského vedení války. (Ruský prezident Vladimir) Putin ví, že nyní tento krok působí největší škody. Na druhou stranu to vypadá, že Evropa je už na tuto situaci do značné míry připravena. Ceny plynu mohou opět navýšit rekordy, nicméně ceny elektřiny by se mohly začít od plynu postupně odpojovat," uvedl Tyleček.

Teď bude podle Tylečka záležet na dalším vývoji boje proti vysokým cenám energií v politické rovině. "Na stole jsou kroky, které by měly pomoci udržet ceny plynu mimo extrémní úrovně," dodal.

Německá vláda uvedla, že rostoucí ceny plynu v Evropě jsou součástí Putinovy strategie a zamýšleným důsledkem zastavení dodávek plynovodem Nord Stream 1. Dodala, že příští měsíce budou obtížné, ale že pracuje na zmírnění důsledků prudkého zdražování energií.

Plyn dnes výrazně zdražuje také v Británii. Cena kontraktu na plyn s dodáním příští den se více než zdvojnásobila a cena kontraktu s dodáním příští měsíc vzrostla více než o třetinu.

"Evropa se připravuje na to, že v dohledné budoucnosti nebude dostávat žádný ruský plyn," uvedl analytik Wayne Bryan ze společnosti Refinitiv.

Podle Warrena Pattersona z nizozemské banky ING přichází Evropa kvůli odstavení plynovodu Nord Stream 1 o dodávky v objemu kolem jedné miliardy krychlových metrů měsíčně.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Nejistota kolem dodávek z Ruska vyvolává obavy z nedostatku plynu v Evropě v zimních měsících. To v Evropě zvyšuje ceny plynu i elektřiny. Evropská unie nyní zvažuje různá opatření ve snaze omezit růst nákladů na energie, který má negativní dopady na unijní ekonomiku i na životní úroveň obyvatel.

Před rokem se velkoobchodní cena plynu v Evropě nacházela těsně pod 30 eury a před dvěma lety se pohybovala kolem 15 eur za MWh. Zvyšovat se začala už loni na podzim, podle části analytiků to byla reakce na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení. Další citelný růst cen se dostavil po invazi ruských vojsk na Ukrajinu letos v únoru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Švančara
5. září 2022, 10:27

Uspech zastropovania cien ruskych komodit sme opat zvalili na Putku. Idem od radosti tlieskat s miestnou uderkou zjavne platenou Leningradom. Mozno sa aj mne ujde nejaky rublik.

Michal K.
5. září 2022, 16:48

Európsky trh s elektrinou prestal fungovať. Neustál súčasnú krízu, v ktorej sa stretol nedostatok stabilných zdrojov výroby elektriny, tvrdá regulácia a umelé zdražovanie Green Dealu a ruská invázia na Ukrajinu.

Rejpal
5. září 2022, 21:26

No tak už konečně EU dostala co chtěla sankce na Rusko zabírají, Ruská ekonomika je na kolenou Putin svržen a Ukrajina vyhrála válku. Většina lidí ještě ani dnes nepochopila jaká budoucnost je v Unii čeká a jakým vazelem se ČR vlastně stala. Myslí si , že se mohou mít dobře a ještě že to někdo zařídí.... k smíchu. Příští rok přijde velká krize a přijde proto, že lidé se nebyli schopni ani přečíst volební programy stran, které volí a už vůbec nebyli ochotni o tom přemýšlet. Kdyby tomu bylo naopak pak už jsem mohli být dávno z Unie pryč jako Británie žádné povolenky dlouhodobá smlouva na plyn s Ruskem a vývozní clo na el. energii tato krize by se nás vůbec netýkala....

Karel Salaj
6. září 2022, 08:33

Proto prazaci tak praskají, zkrátka budou mrznout.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se