Domů
Plynárenství
CEO Cheniere Energy: Ceny LNG vzrostly na neudržitelnou úroveň
Katarský LNG terminál Ras Laffan
Zdroj: Matthew Smith / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

CEO Cheniere Energy: Ceny LNG vzrostly na neudržitelnou úroveň

Ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) vzrostly na neudržitelnou úroveň, uvádí CEO Cheniere Energy, největšího amerického exportéra LNG. Podle něj by současná situace mohla ohrozit schopnost kupujících přenést své náklady na své zákazníky.

Ceny LNG podle Jacka Fusca, generálního ředitel americké společnosti Cheniere Energy, která je největším vývozcem LNG z USA, dosáhly neudržitelné úrovně. S tím souhlasí i generální ředitel malajsijské společnosti PETRONAS Tengku Muhammad Taufik. Podle něj fundamentální faktory již nejsou hnací silou trhu a současnou situaci označil jako „naprostý zmatek“.

"Začínám se obávat o naše zákazníky. Člověk má obavy, zda dokáží přenést spotovou cenu energie na své zákazníky, jaká bude jejich životnost a co se s nimi stane v budoucnu," uvedl Fusco.

Ceny ropy a zemního plynu vzrostly v důsledku války na Ukrajině

Ceny ropy, zemního plynu a LNG prudce vzrostly po ruské invazi na Ukrajinu a sankcích uvalených v reakci na ni. V úterý cena ropy BrentWTI překonala hranici 120 dolarů za barel, když následně sestoupila na cenu okolo 110 dolarů za barel. V polovině loňského roku byla cena za barel přitom oproti úternímu maximu zhruba třetinová.

Ještě větší výkyvy však se započetím konfliktu na Ukrajině zažívá cena zemního plynu. V pondělí obchodování v bodě TTF, nejlikvidnějším evropském obchodním bodě, uzavřelo na téměř 230 EUR/MWh. V rámci vnitrodenního pohybu přitom ceny vzrostly až na 345 EUR/MWh. To je bezmála třicetinásobek oproti ceně z loňského června.

Nárůst těžby ohrožují politická rozhodnutí i nedostatečné investice v minulosti

Takto vysoké ceny by měly podpořit další těžbu. Spekulace o volné kapacitě pro těžbu ropy a plynu však označil Taufik za přelud. Je obtížné obnovit těžbu tak rychle, jak si někteří představovali. Svět podle něj trpí důsledky nedostatku investic do energetiky v druhé polovině minulého desetiletí, což byla reakce na propad cen energetických komodit.

Producenti ropy a zemního plynu jsou navíc obětí nezamýšlených důsledků politik přijatých na podporu přechodu na paliva s nižší uhlíkovou náročností.

Darren Woods, generální ředitel společnosti ExxonMobil, uvedl, že zpřísnění kroků na snižování emisí v rafineriích by jen málo přispělo ke snížení poptávky po fosilních palivech a mohlo by být naopak kontraproduktivní. V tomto případě by mohl nastat přesun výroby z účinných rafinerií do rafinerií v jiných částech světa, které jsou méně účinné a více znečišťují životní prostředí.

Podobný problém by podle něj mohl nastat u zkapalněného zemního plynu, což by mohlo vést k tomu, že by více elektráren spalovalo uhlí.

Taufik ze společnosti PETRONAS uvedl, že hrozí, že dokonalé bude nepřítelem dobrého. Producenti ropy a zemního plynu již mohou podniknout relativně snadné kroky ke snížení svých emisí, řekl Taufik. Patří mezi ně snížení emisí metanu, elektrifikace provozů a eliminace spalování. Na to by se měly současné politické korky zaměřit.

"Musíme dělat to, co je dnes snadno proveditelné," řekl Taufik.

Dovoz LNG do Evropy dosáhl v lednu rekordu

Zatímco v lednu dosáhl dovoz LNG do Evropy rekordu a to jak na úkor dodávek do Asie, tak i na úkor dodávek do zbytku světa. V únoru dodávky do Evropy oproti lednu poklesly téměř o 20 %.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vojvodik Petr
10. březen 2022, 19:05

Jde hlavně o přepravu.

maly jarda
10. březen 2022, 20:03

Britské firmy v Kataru a Američané luxují stamiliardy Euro z Evropy před našima očima skrze krizi kterou vyrobili doslova z ničeho .. nikdo asi nechce popírat že Putin jen chtěl aby Ukrajina nebyla v NATO a prodávat Evropě kolik plynu a dalších surovin by chtěla

hlpb
11. březen 2022, 08:50

jardo, ty bereš stejnej materiál jako půťa a lavrov, jeho včerejší prohlášení vejde do dějin:

"Žádnou sousední zemí nechceme napadnout, ani Ukrajinu jsme nenapadli" ....

rosta kosta
11. březen 2022, 17:51

Cui Bono?

Richard Vacek
11. březen 2022, 08:09

Zajistí není v zájmu EU odstřihnout se od ruských surovin. Stejně, jako není v zájmu USA odstřihnout se od ruského uranu. Proto USA mají sankce na ruský plyn a ropu, ale uran, který potřebují do svých elektráren, berou dál.

I EU by se měla konečně začít chovat rozumně a důrazněji prosazovat své zájmy v Evropě. Třeba by se zjistilo, že nejsou tak odlišné od zájmů Ruska.

Milan
11. březen 2022, 12:13

Obávám se, že zájmy ruska jsou naprosto odlišné, zvláště po napadení Ukrajiny.

rosta kosta
11. březen 2022, 17:53

Skuste nam ted napsat, jake jsou zajmy Ruska podle vasich predstav.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se