Domů
Plynárenství
Češi i během koronavirové krize zprovozňují nevyužívané přípojky plynu
Zemní plyn

Češi i během koronavirové krize zprovozňují nevyužívané přípojky plynu

Plynárenství
1 komentář
14. prosinec 2020, 10:41
ČTK

Češi i během koronavirové krize zprovozňují nevyužívané přípojky plynu, roste také zájem o nová připojení. V tiskové zprávě to dnes uvedl největší distributor plynu v ČR, společnost GasNet. Firma uvedla, že zatímco v roce 2016 začali lidé znovu využívat asi 1000 plynových přípojek, od roku 2017 do nynějška je to celkově téměř 30.000 nově oživených přípojek.

„I přes složitou situaci spojenou s koronavirem zůstává tempo aktivace nevyužitých přípojek letos stejné jako v roce 2019. Ke konci roku očekáváme zhruba 8000 nově připojených takzvaných mrtvých přípojek. To pokládáme za výborný výsledek,“ uvedl dnes Radek Starý ze společnosti GasNet Služby.

V Česku jsou nyní necelé tři miliony odběratelů zemního plynu. Asi 300.000 přípojek zůstává nevyužívaných, především po masivní plynofikaci v 90. letech minulého století. Tu podporovaly dotace Státního fondu životního prostředí, na které ale mohly dosáhnout pouze obce, které plynofikovaly minimálně 90 procent území. Některým lidem byl tak plyn zaveden, ale nepoužívali ho.

Podle GasNetu roste také zájem o zcela nová připojení, a to především díky takzvaným kotlíkovým dotacím. Firma uvedla, že během programu více než 60.000 domácností přestalo topit tuhými palivy a přešlo právě na zemní plyn. Letos počet žádostí o nová připojení meziročně vzrostl o osm procent.

„Velký zájem o kotlíkové dotace přiměl řadu krajů k jejich prodloužení až do roku 2021. V současné době bylo vyčleněno dalších 600 milionů korun na výměnu starých kotlů na pevná paliva pro domácnosti, na které se nedostalo v letošním roce,“ řekl Starý.

Rostoucímu zájmu o zemní plyn u tuzemských domácností podle společnosti napomáhá i příznivý vývoj cen.

V ČR působí tři provozovatelé plynových distribučních soustav. E.ON Distribuce pokrývá Jihočeský kraj, Pražská plynárenská hlavní město. Ve zbytku republiky má oprávnění k distribuci plynu GasNet, který zajišťuje dodávky zemního plynu pro více než 2,3 milionu zákazníků.

Podíl GasNetu na distribuci zemního plynu v Česku je podle firmy asi 80 procent, společnost spravuje 65.000 kilometrů plynovodů. Stoprocentním vlastníkem firmy je konsorcium vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), do nějž patří společnosti British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners zastupující pojišťovací společnosti skupiny Allianz.

Štítky:Zemní plyn

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Odtud budeme brát, až nám vypnou plyn. Podívejte se
28. červen 2022, 14:52
Zachrání Německo těžba vlastního plynu frakováním? Kontroverzní téma znovu ožívá
28. červen 2022, 05:28
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Pácalt
14. prosinec 2020, 13:32

Nápověda je možná i cenách zemního plynu. Já jsem získal během 5ti let postupně tyto ceny:

2016...........1,57kč/kWh

2017...........1,51kč/kWh

2018...........1,29kč/kWh

2019...........1,37kč/kWh

2020...........1,33kč/kWh

Předpoklad na rok 2021 cca 1,22Kč/kWh ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se