Domů
Plynárenství
Do Německa přestal proudit ruský plyn přes Jamal, ceny vystoupily na rekord
Nord Stream

Do Německa přestal proudit ruský plyn přes Jamal, ceny vystoupily na rekord

Plynárenství
31 komentářů
21. prosinec 2021, 18:42
ČTK

Dodávky ruského zemního plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal se dnes zastavily, tok plynu se pak obrátil opačným směrem. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na údaje německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu později ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku poprvé překročila 170 eur (zhruba 4290 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Jamal dodává ruský plyn do Německa přes Bělorusko a Polsko, objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů. Dodávky na západ se už od soboty snižovaly, na dnešek si ruský plynárenský gigant Gazprom podle Reuters nezarezervoval žádné kapacity pro export prostřednictvím Jamalu. V listopadu se objem i směr toku plynu v Jamalu střídavě obracel z východu na západ, podle toho, kolik plynu odběratelé požadovali.

Kolem 14:30 SEČ se cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu v TTF pohybovala mírně nad 170 eury za MWh. Oproti pondělí si tak připisovala nárůst zhruba o 16 procent. Ceny v TTF jsou určující pro evropský trh.

„Přerušení ruských dodávek přichází v nejhorší možnou dobu. V Evropě totiž málo fouká, takže produkce elektřiny z větrníků znatelně pokulhává. Navíc panuje poměrně chladné počasí, což samozřejmě poptávku po energiích umocňuje,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Zejména pokud v nadcházejících týdnech udeří v EU mrazy, nelze rozhodně vyloučit blackouty nebo nutnost sériově, region po regionu, přerušovat dodávky elektřiny podnikům i domácnostem,“ dodal.

Gazprom je důležitým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. „Gazprom dodává plyn podle požadavků zákazníků a plně v souladu se současnými smluvními závazky,“ uvedl v pondělí ruský podnik.

Polská státní plynárenská a ropná společnost PGNiG dnes potvrdila, že Gazprom plní své smluvní závazky v souladu s jejími požadavky. „Kontrakt je naplňován podle našich požadavků, nemáme žádné výhrady,“ uvedl mluvčí polského podniku Radoslaw Kazimierski.

Evropa letos zažívá prudký růst cen zemního plynu. Moskva se v této souvislosti stala terčem obviňování, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Rusko taková obvinění odmítá a poukazuje na faktory, které k růstu cen plynu výrazně přispívají. Vedle vysoké poptávky je to i růst cen zkapalněného zemního plynu (LNG), který Evropa dováží z mimoevropských oblastí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes odmítl myšlenku, že by vývoj dodávek prostřednictvím plynovodu Jamal souvisel s plynovodem Nord Stream 2. „Není zde naprosto žádná souvislost, je to čistě komerční záležitost,“ prohlásil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Lukas
21. prosinec 2021, 19:08

Kde je pan Vanecek? Tento clanok je uplny nezmysel a on uz nam tu vyjasni ako tuto krizu vyriesia OZE :D v nemecku dnes VTE nedavali v priemere ani 2gw.

Velka Britania, Francuzsko, Dansko, Finsko, Rakusko 0 bodov z vetra.

Ak sa mame spoliehat v buducnosti bez uhlia a jadra na OZE a pridu podobne dni...

Marcel Čech
21. prosinec 2021, 19:12

A to ty 2gw dávají jen proto, že je tam pan Vaněček osobně roztáčí!

energetik
21. prosinec 2021, 19:42

Na plyn od Putina není spoleh. A Ukrajinu pro trochu plynu neobětujeme. To už by byl ten diktátor moc blízko.

feliz navidad
21. prosinec 2021, 19:47

"Polská státní plynárenská a ropná společnost PGNiG dnes potvrdila, že Gazprom plní své smluvní závazky v souladu s jejími požadavky. „Kontrakt je naplňován podle našich požadavků, nemáme žádné výhrady,“ uvedl mluvčí polského podniku Radoslaw Kazimierski."

X

energetik: "Na plyn od Putina není spoleh"

energetik zřejmě ne plně chápe psaný text.

energetik
23. prosinec 2021, 06:56

"Mateusz Morawiecki, polský premiér, v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny označil Rusko a jeho monopolní plynárenskou společnost Gazprom za hlavního viníka současného zdražení energií. Řešením podle něj je urychlení energetické transformace tak, abychom se stali nezávislými na nepředvídatelné a agresivní politice Kremlu a Gazpromu."

energetik
23. prosinec 2021, 07:00

Nebuďte naivní. Putin má své agenty i v Polsku, sice se tam nedostlali až na hrad jako u nás, ale také tam jsou.

mart
21. prosinec 2021, 19:48

Na plyn od Putina spoleh je, stačí uzavřít dlouhodobý kontrakt a dodávky budou. Všichni potvrzují, že Gazprom smlouvy o dodávkách dodržuje.

Dušan
21. prosinec 2021, 20:10

Zaujímavé, že v roku 2008 nám nepomohli ani tie dlhodobé zmluvy ...

A tie dlhodobé zmluvy Rusko nedodržalo ani v roku 2014 ... a platilo penále ...

Toľko k tomu "spoľahlivému" Rusku ..... ani dlhodobé kontrakty nepomohli.

Dnes si Rusko dáva pozor aby neporušilo zmluvné kontrakty, ale každému pri zmysloch je jasné, že sa snaží vyšponovať ceny na maximum ... a "šponuje" ich i osobne Putin svojim vyhláseniami ... najnovšie o "vojenských a technických prostriedkoch" ...

Skrátka na ruský "lacný" plyn treba zabudnúť ....

jozka
21. prosinec 2021, 21:26

Nespocivalo nahodou to nedodrzeni smluv ve casove omezenem zariznuti transitu kvuli ukrajinskym odberum bez placeni? Protoze Jamal tenkrat tlacil co trubka dala.

maly jarda
21. prosinec 2021, 21:29

pokud budou ceny plynu určovat americké fondy a podobní spekulanti pomoci kratkodobých spekulací a nikoli dlouhodobé smlouvy (které Rusko uzavřelo napřiklad s Čínou) tak je skutečně nutné zapomenout na laciný ruský plyn

mart
21. prosinec 2021, 22:23

Se zprovozněním NS2, který by dále ukázal jestli problém spolehlivosti dodávek je u Ruska, nebo spíše Ukrajiny, má problém EU a Ukrajina, zatímco Rusko jej chce.

Je jasné, že prodávající chce vždy co nejvíce vydělat, zatímco kupující co nejméně platit.

Ano, na laciný plyn a obecně laciné energie můžeme asi na dlouho zapomenout, protože EU se v energetice se svým novým náboženstvím chová jako blázen.

PETR
22. prosinec 2021, 16:26

Ja uz jsem zapomnel i na ten drahy!!!

energetik
21. prosinec 2021, 21:40

Ano, teď dodržuje, protože za tu vysokou cenu nikdo další smlouvy nechce uzavřít. A Poláci jsou jen rádi že to proudí opačně, na východ.

Dušan
21. prosinec 2021, 20:19

Rusi si sami kopú hrob.

Na východe sme už nespoľahlivé dodávky z Ruska zažili ....na západe sú z toho naivne šokovaní .... ale zas ako "budíček" to je dobré.

Už stíchla i putinova ťažko platená nemecká priemyselná loby.

Rusko je "čerpacia pumpa" a energetické suroviny tvoria 60 % exportu, suroviny celkovo 75 % exportu. Ak sa prepadne export surovín - hlavne tých energetických, tak Rusko nebudú mať z čoho žiť ....

Je dosť úsmevné, že len čo poskočili ceny surovín už sa hrajú na machrov ...

Nech je je už náš Green Deal akokoľvek naivný, dlhodobo je vec jasná ...podiel obnoviteľných zdrojov bude stúpať na úkor fosílnych palív a to postupne v celom svete - viac či menej rýchlo.

Paradoxne Rusko s roztápajúcou sa Sibírou by malo prvé riešiť problém otepľovania ... ale to evidentne Putina veľmi nezaujíma... podobne ako s "nadhľadom" ingoruje covidovú katastrofu v Rusku.

mart
21. prosinec 2021, 22:27

Podíl obnovitelných zdrojů bude stoupat. To je asi celkem v pořádku. Otázkou je jestli to díky až náboženskému přesvědčení, nesmyslnému přístupu a přehnanému tlaku na rychlost nebude znamenat rozpad průmyslu, sociální otřesy či dokonce revoluce, protože aktuální ceny energií spousta lidí a firem nezvládne.

Roztávající Sibiř může být pro Rusko problém, ale také velká příležitost, ale je hezké, že o ně máte takovou starost.

Hans
23. prosinec 2021, 08:01

Tlak na rychlost rozhodně není přehnaný. Naopak na klimatické změny reagujeme rozpačitě a příliš pomalu, přestože bylo již před desetiletími prokazatelně zřejmé, že fosilní energetiku nebude možné provozovat. Bohužel zvítězila síla přítomného okamžiku nad racionálním uvažováním o budoucnosti.

Lubos Baluzinsky
21. prosinec 2021, 20:42

Ja by som neklamal a nezavadzal na Vasom mieste!Pokial ja viem, tak dodavky plynu boli blokovane zlodejskou Ukrajinou ,ktora kradla a kradla akradla plynu1 Od vtedy sa vela zmenilo, dodavky su diverzifikovane!Kto chce viac plynu nuz nech si zaplati na spotovych trhoch alebo dohodne dlhodobe dodavky.Klamat sa neoplaca, potom persona ktora klame a zavadza je v prinajlepsiom na smiech!!!

Pavel Karásek
21. prosinec 2021, 20:54

To je argument pro to co nejrychleji a nejintenzívněji přecházet na obnovitelné zdroje. Navíc jde o to odříznout agresivní ruský režim od peněz za ropu, plyn, jaderné palivo a stavby jaderných elektráren v zahraničí.

jozka
21. prosinec 2021, 21:29

Takze misto moznosti, ze Rus pri nejakem konfliktu zarizne dodavky (k cemuz zatim nedoslo) budeme mrznout pokazde kdyz nezafouka a nezasviti. A jako bonus posleme prachy do Ciny za panely.

To dava smysl.

PETR
22. prosinec 2021, 06:38

Mensi zlo je palit komunalni odpad ve spalovnach s kvalitnimi filtry,ktrereho mame nadbytek.Emisni povolenky stoji penize a zkladovani bude zakazano.Dnes se spaluje 90% plastu,mimo petky...Nekonecny zdroj tepla a ee.

MM
22. prosinec 2021, 23:14

V principu s Vámi souhlasím, skládkování KO je skvělá ukázka iracionality českého prostředí. Na jednom konci republiky vyhrabáváme fosilní hlínu a šup s ní do kotle, vyrobenou elektřinu pak pošleme do dalekého města. Z dalekého města odvezeme KO, abychom ho jinde zahrabali pod zem. Ovšem jako obvykle čecháček zaspal dobu. Spalovny KO tu mohly být 10 let, nyní přichází kvóty na recyklaci odpadu a množství KO má jít dle rozkazu ideálně k nule.

PETR
23. prosinec 2021, 03:16

Mozna se ten KO casem rozlozi na kvalitni uhli pro pristi generace/pokud nejake preziji/ Jinak je v republice mnoho mist,kde nebudou spalovny nikomu zavazet,napr u skladek KO.Ve WIDNI stoji primo v centru jiz min.40 let,v Brne tez a stavi dalsi linku.Odpurci mohou klidne chodit na exkurze.Odpurci se urcite najdou,jako u JE v Rakousku...

kolemjdoucí
21. prosinec 2021, 21:19

Naopak, některé analýzy naznačují, že zrovna Rusko by na klimatické změně mohlo vydělat - především výrazně lepšími podmínkami pro zemědělství.

Juan
21. prosinec 2021, 21:54

V EU by se mohlo udělat ihned něco, co by tuto krizi okamžitě odvrátilo: Zapojte Nord Stream 2, který je postaven a připraven k provozu, tím, že odsunete stranou byrokratický a průtahový evropský protokol, který protahuje proces certifikace, a zrušíte skutečně idiotské omezení, že může být využíván pouze na poloviční kapacitu. Ruský Gazprom by byl ochoten podepsat dlouhodobou smlouvu o dodávkách za rozumnou cenu, jak to učinil s Maďarskem. V současné době se však zdá, že taková změna názoru je nepravděpodobná. Na jedné straně jsou fundamentalisté volného trhu stále naplněni slepou vírou, že volný trh již zachrání jejich obyvatelstvo před umrznutím, a na straně druhé se zdá, že ekologové věří, že umrznutí je ctnostný čin, který pomáhá zachránit planetu před přehřátím. Tání sněhu v nadcházejícím jaru může odhalit politickou krajinu posetou zmrzlými těly ekologů a fanatiků volného trhu. Všichni bychom jim samozřejmě měli přát to nejlepší, ať už si to zaslouží, nebo ne.

Marek Kuchejda
22. prosinec 2021, 05:42

Za dnešní vysoké ceny odpovídají především obchodníci. Aby došlo k poklesu ceny, muselo by se na trh umístit velké množství plynu. Jen přebytek srazí jeho cenu. A teď, který obchodník dnes nakoupí krátkodobě větší množství plynu za dnes už bohužel vysokou cenu, umístí jej pak na trh a tím srazí jeho cenu? Vždyť takovýto obchodník, který nakupuje dráž než prodává by zkrachoval. Jsme v zacyklené spirále, kdy se čeká a dokupuje jen to nejnutnější. A nejhorší je, že tomu obchodníkovi je to jedno. On nakoupí, přirazí si a prodá spotřebitelovi, který je nucen akceptovat stále vyšší cenu. Na dnešní období se nakupovalo před dvěma lety kdy začínala corona, byly přebytky a spotová cena šla do záporných hodnot. Jenže kdo mohl tehdy čekat, že příští zima bude dlouhá a že v Německu nebude foukat. Máme deficit, který se neustále zvyšuje. A po letošní zimě na tom budeme ještě hůř, než po té předešlé. Je tedy logické, že vysoké ceny tady musí přetrvávat mnohem delší dobu než si tady někteří připouštějí.

Dnes tedy voláme po dlouhodobých dodávkách. No dobře, nakupíme na roky 2026,27,28... větší množství množství plynu za relativně dobrou cenu. Jenže, v jakém stavu bude v té době naše energetika? Co když zase bude přesmíru foukat a tím tu zase budou přebytky, které stlačí ceny na do záporných hodnot a někdo na tom zase bude prodělávat. Problémem dnešního energetického trhu je, že je extrémně volatilní a nelze na něm něco dlouhodobě plánovat. Zkrátka, čím více nepredikovatelných OZE, tím více se musí hrát na krátkodobém trhu, který ovšem náš dvorní dodavatel nechce akceptovat. Máme zde příčiny a následky. Příčinou tedy je nepredikovatelný OZE a pomýlené výkřiky představitelů EU o konci plynu do 10 let, které nedovolí obchodovat na dlouhodobých dodávkách plynu. Pokud se toto nezmění, nemůžou být z logiky věci nízké ceny energii. Když uděláme predikovatelnou energetiku (10-20 let), budeme mít nízké ceny. Bohužel stále větší a větší množství nestabilních zdrojů, nám nemůže vytvořit stabilitu. To je jasné snad každému. Jenže jak z toho ven, když racionalita je nahrazena náboženskou ideologií hraničící s fanatismem. Ten fanatismus je vidět krásně v tom, že když nestíháme ani současné, nebo předešlé cíle. Tak reakcí na to je, že se ty budoucí cíle politickými proklamacemi ještě zvýšíme a tím problém smeteme ze stolu. Politici si na konferencích navzájem pogratulují za dobře vykonanou práci a můžou se z čistým svědomím navrátit domů. Vše vyřešeno!

Martin Prokš
22. prosinec 2021, 07:59

Dobrý den

Již jen 9 dní do odstavení 4GW v jádře + 4 GW v černém uhlí v Německu. Zatím jádro i uhlí vyrovnávají soustavu, přidávají a ubírají jak je potřeba. Že to ale fouká a svítí.

No přeji Německu (a s ním vlastně celé Evropě s jednotnou sítí), aby vykročení do nového roku nebylo temné a chladné...

Juan Convidado
22. prosinec 2021, 09:34

Blackout na obzoru?

Pokud se prostě 31. 12. 2021 v Německu o půlnoci bez náhrady vypne téměř 20 elektráren s výkonem cca 8,9 gigawattů, tj. cca 10 % Grundlast německých elektráren, pak "můžeme" mít ještě horší krizi než plynovou. V noci a v zimě, kdy slunce nesvítí a vítr nemusí foukat - to může být problematické, pak je cca 100 GW "výkonu obnovitelných elektráren" celkem k ničemu. Kromě toho je třeba vzít v úvahu, že ne vše, co je konvenčně k dispozici, lze vždy dodat - údržba, servis, extrémně drahé elektrárny pro špičkové zatížení atd. Pro mě je to také součást plánu nebo organizovaného nedostatku plánu, prostě proto, že je to tak "šílené".

V Německu budou odstaveny následující uhelné elektrárny:

elektrárna Westfalen (764 MW)

Elektrárna Ibbenbüren (794 MW)

Elektrárna Duisburg-Walsum (370 MW)

Elektrárna Heyden (875 MW)

Elektrárna Südzucker Warburg (4,6 MW)

Elektrárna Jülich (22,86 MW)

Elektrárna Hamburg Moorburg Blok A a blok B (každý o výkonu 800 MW)

Elektrárna Bremen Hafen Blok 6 (303 MW)

Elektrárna Höchst KG (51 MW)

Elektrárna cukrovaru Brottewitz v Braniborsku (3,57 MW)

A tři známé jaderné elektrárny:

Jaderná elektrárna Grohnde (1360 MW)

Jaderná elektrárna Gundremmingen Blok C (1344 MW)

Jaderná elektrárna Brokdorf (1410 MW)

-Celkem zmizí 8 900 MW instalovaného výkonu!!

-V jeden den !!

-Bez náhrady!!

-To je šílené !!

Jaroslav Loudil
22. prosinec 2021, 09:41

Boj s klimatem není možné řešit na jednom poli a jiné nechávat být. Zaujalo mne třeba, že Lidl letos koupil u dálnice D5, exit 93, pozemek větší jak 1 000 000 metrů čtverečních, který kompletně zabetonuje a postaví tam na ploše 50 hektarů průmyslové a skladovací haly. Ještě větší pozemek nyní zabetonuje skupina CPI v Mlýnci u Tachova ,kde vyroste dokonce 60 hektarů !! průmyslových a skladových hal. K tomu rostou další obchodní centra, nyní se třeba u Plzně-Košutky dokončuje další na ploše 12 000 metrů čtverečních + betonové parkoviště pro 400 aut. Že by takto - "kolosání betonování kvalitní orné půdy" - nepřispívalo k oteplování planety ? Jak je možné, že naše obyvatelstvo, kterého je už 50 let pořád jen 10 milionů potřebuje ke svému rozvoji stále větší a větší plochy zabetonované orné půdy ?? Nejsme lidi, jsme prasata. Tohle je snad cesta k technologickým inovacím a vědeckému pokroku ? BETON,BETON, haly ,sklady,....nic víc. Stále stejných 10 milionů Čechů žádá stále více a více "zabetonované přírody" a to nepočítám beton nových dálnic, obchvatů měst a výstavby nových satelitních sídlišť. Čechy se zřejmě stanou :"Betonovým královstvím 21 století !"

Juan Convidado
22. prosinec 2021, 10:14

Pane Loudile máte pravdu ale je zbytečné se vzrušovat. Vývoj směřující ke kolapsu nemůžete zvrátit.Osud lidstva je zpečetěn. Musíte se s tím prostě smířit a žít dál jak nejlépe umíte. Viz: Model Kübler-Rossové

https://cs.wikipedia.org/wiki/Model_K%C3%BCbler-Rossov%C3%A9

Vzhledem k rozsahu a mnoha dimenzím současné overshoot situace lidstva je zřejmá otázka, proč ji vidí tak málo lidí?

Našel jsem teorii Dr. Ajita Varkiho, která poskytuje věrohodné vysvětlení a odpovídá na další důležité otázky týkající se našeho jedinečného druhu.

Teorie MORT (Mind Over Reality Transition) tvrdí, že lidský druh se svou jedinečně silnou inteligencí existuje proto, že se vyvinul tak, aby popíral nepříjemné skutečnosti.

Pokud je to pravda, znamená to, že prvním krokem k jakékoli pozitivní smysluplné změně musí být přiznání naší tendence popírat nepříjemné skutečnosti.

Varki svou teorii vysvětluje zde:

Popretie - Sebaklam, mylné presvedčenia a pôvod ľudskej mysle Autor: Ajit Varki, Danny Brower Jazyk: Slovenština Vazba: Pevná Počet stran: 391 EAN: 9788081431838ISBN: 978-80-8143-183-8ID: 13719735 Nakladatelství: EquiLibria Rok vydání: 2016

Pěkné Varkiho video shrnutí je zde:

https://www.youtube.com/watch?v=dqgYqW2Kgkg

Rob Mielcarski vysvětluje tuto teorii takto:

https://un-denial.com/denial-2/theory-short/

https://un-denial.com/2015/11/12/undenial-manifesto-energy-and-denial/

PETR
22. prosinec 2021, 14:48

Vcera zapalili skladku pneu na Kladne,proc asi.Tim se nikdo odpovedny neza byva.Chudak maticka zeme.Kolik mame ORNE PUDY jeste pani ministri zemedelstvi ,o co tam vlastne nahore bojujete? o BECVU ? O cisty vzduch ? Za vsecho toto nekdo odpovida svym krkem a ne zlatym padakem.Je mozne ,aby kazde mesto ,podnik obcan udelal revizi ve snizeni svetelneho smogu v dobe nedostatku elektriny,.Co zajima vlastne uredniky v BRUSELU,Kdo bojuje za Vychodni zeme EU s Kolabujici ekonomikou???Neco je urcite spatne.Zacina doba ohnostroju,kolik SMRADU se vypusti po celem svete a nejen u NAS do ovzdusi pani starostove mest obci ? Radeji nam ZDRAZI ENERGIE!!! To uz neda dohromady ani ...

Jaroslav Loudil
22. prosinec 2021, 11:04

Mám pocit, že se nalézáme v "regresi civilizačního myšlení". Ustupujeme z vrcholu do bahna. Dám jen dva příklady. Ještě před nějakými 60 lety se stavěly na vesnicích podsklepené domy se spižírnou, půdou , domácím zvířectvem, zeleninovou zahrádkou, ovocnými stromy a pozemkem běžně velkým 1200 až 1500 metrů čtverečních. Jak to vypadá dnes v městských satelitech ?? Zásadně domy beze sklepů, bez půdy, základy hluboké 60 cm, bez spižírny, bez zeleninové zahrady, jen s "vypígleným golfovým trávníkem", bez ovocných stromů /proboha z těch je přeci listí !!!/ a pozemek ? Většinou kolem 600 metrů čtverečních. Když na takovém -"kapesním pozemku" - upustíte pšouka ,tak ho slyší tři sousedi kolem.

A jak se bydlelo před 50 lety ve městech ? Nebyly hypermarkety na obvodu měst na orné půdě, ale často se stavělo /já tak žil/ ,aby v bytovém domě byly v přízemí obchody a dvě tři patra nad nim bydlely lidé. Když jsme s manželkou potřebovali nakoupit, vzali jsme odpoledne kočárek se synem a "jeli po své ulici na výlet" - vedle sebe tam stály obchody : sámoška, masna ,drogerie, papírnictví, elektro, porcelán, cukrárna, ... často jsme tak ušli i 2 km. Vyvětrali jsme při tom dítě, sami se prošli a ještě měli nakoupeno - a to bez startování auta a cesty 6 km daleko někam za město. Obchody tak nezabíraly žádné místo navíc , byly přímo v bytových domech. Dnes každý hypermarket zabral 3 hektary kvalitní orné půdy za městem. Dnes je tam beton. Tuhle "prasárnu" jsme si sem dotáhli z USA , tam ovšem žije na ploše Evropy 300 mil obyvatel, u nás /bez Ruska/ na poloviční ploše přes 500 milionů. U nás je půda vzácná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se