Dovoz amerického plynu do Evropy letos několikanásobně vzrostl
Dovoz zkapalněného zemního plynu z USA do Evropy v letošním roce prudce roste. Během letošních prvních pěti měsíců do Evropy putovalo v průměru čtyřnásobné množství plynu z USA než v loňském roce. Za vyšší atraktivitou evropského trhu pro americké dodavatele stojí zejména pokles poptávky a cen plynu v Asii.
Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států stabilně roste, přičemž během letošního května dosáhl podle vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) nového rekordu 129 milionů metrů krychlových denně (Mcm/d).
V období mezi letošním lednem a květnem se vývoz LNG z USA pohyboval v průměru na úrovni 119 Mcm/d, čímž se Spojené státy vyhouply na pozici třetího největšího vývozce LNG na světě. Třetí příčku za Austrálií a Katarem by si země podle EIA měla udržet v letošním i následujícím roce.
Evropa letos hlavním odběratelem LNG z USA
Přestože asijské země jsou stále významnou destinací pro americké vývozce plynu, v letošním roce významně vzrostl vývoz do Evropy, kam putovalo 40 % amerického LNG. Evropa se tak během letošních prvních pěti měsíců stala hlavním odběratelem amerického zkapalněného plynu.
Za růstem atraktivity evropského trhu a s ním spojeným vyšším dovozem stojí především pokles spotřeby plynu v Asii vzhledem k mírné zimě a nižší rozdíl spotových cen mezi asijským a evropským trhem.
„Jelikož náklady na zpáteční cestu při přepravě plynu z pobřeží Mexického zálivu do Evropy jsou o zhruba 1,5 dolaru na milion britských tepelných jednotek nižší než v případě asijských trhů, při dostatečně nízkém rozdílu mezi spotovými cenami zemního plynu v Evropě a Asii bude Evropa pro vývozce amerického LNG preferovanou destinací,“ uvedla agentura.
Dovoz zkapalněného plynu na největší tři světové trhy, Japonsko, Čínu a Jižní Koreu, od letošního února začal klesat vzhledem k mírné zimě, v případě Japonska přispěly k poklesu i nabíhající jaderné bloky. Na výrazném poklesu vývozu LNG z USA do Číny se podepsalo zavedení 10% cla loni v říjnu a to i přesto, že celkový dovoz LNG do Číny během letošních pěti měsíců díky rostoucí kapacitě dovozních terminálů a částečné náhradě uhlí plynem meziročně vzrostl o zhruba 20 %.
USA se do 5 let mají stát největším vývozcem LNG
Vývoz zemního plynu z USA by podle EIA měl v letošním roce nadále růst, v průměru by měl dosáhnout 131 Mcm/d. V příštím roce by přitom měl vývoz se zprovozněním několika nových terminálů pohybovat na úrovni 189 Mcm/d.
Podle Mezinárodní energetické agentury se Spojené státy do pěti let stanou největším vývozcem LNG na světě. V roce 2024 by tak měly ve zkapalněné podobě vyvést na 100 miliard metrů krychlových plynu, tedy v průměru 274 Mcm/d.
Mohlo by vás zajímat:
Chyba v termínech. LNG je propan-butan, zemní plyn se označuje CNG.
Dobrý den,
termín LNG označuje zkapalněný zemní plyn (Liquefied Natural Gas), zatímco CNG označuje stlačený zemní plyn (Compressed Natural Gas). Propan-butanová směs se ukrývá pod zkratkou LPG (Liquified Petroleum Gas).
Přeji pěkný den,
EM
Tento vývoj jen zvýší konkurenci a konečný spotřebitel, tedy my, si může přímo - "libovat". I geografické uspořádání spotřeby a těžby se už rýsuje. Rusko s USA zásobí plně Evropu, Austrálie zase Čínu, Japonsko a Koreu, Katar a Irán můžou mít velkého konzumenta v blízké miliardové Indii. Co více si přát. Snad jen to, aby plyn ještě rychleji nahrazoval uhlí.
Dobry den redakcii!
Mam taky pocit, ze sa niekde stala chyba v tretom odstavci, v EIA spave sa pise , ze export za Jan-May predstavoval 4.2 Bcf/d (118 Mcm/d) a nie 4.2 Mcm/d.
Inak dakujem za clanok!
Dobrý den,
dobrý postřeh, chybička se vloudila. Děkujeme za upozornění, v článku bylo opraveno.
Přeji příjemný den,
EM
Ty US jednotky jsou fakt uhozené. Zlatí naši předci, že přešli na SI jednotky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se