Domů
Plynárenství
E.ON se s Gazpromem dohodl na snížení cen dodávek plynu

E.ON se s Gazpromem dohodl na snížení cen dodávek plynu

Včerejší dohoda mezi ruským gigantem Gazprom a Uniperem, dceřinou společností německé energetické skupiny E.ON, o snížení cen za dodávky zemního plynu ukončila léta trvající vyjednávání a spory. Snížení ceny plynu rovněž umožnily německému E.ONu zvýšit odhad svého zisku pro letošní rok.

Ačkoliv Německou odebírá plyn z více zdrojů, je na Rusku stále značně závislé. V loňském roce se ruský plyn podílel na importu zhruba 40 %, přičemž sama společnost E.ON pokrývá dodávkami od Gazpromu necelou třetinu svých potřeb, uvádí agentura Reuters.

„Gazprom a Uniper opět názorně ukázaly, že dlouhodobé kontrakty na dodávky plynu jsou otevřené flexibilnímu řešení. I v obtížném tržním prostředí, charakterizovaném významnými poklesy v cenách energie, se naše partnerství opět osvědčilo. Dlouhodobé kontrakty na dodávky plynu zůstanou pro Evropu stěžejním pilířem stabilních dodávek tepla a plynu.“

Klaus Schäfer, výkonný ředitel společnosti Uniper

Nová dohoda umožnila společnosti E.ON navýšit odhad svého zisku před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) z původních 6 až 6,5 miliard euro o 400 milionů euro. EBITDA by se tedy mohl v přepočtu pohybovat v rozmezí od 173,2 do 186,8 miliard Kč. Podobně E.ON navýšil i odhad čistého zisku, který by mohl dosáhnout od 1,5 do 1,9 miliard euro.

E.ON je aktivní i na ruském energetickém trhu, kde vlastní elektrárny s téměř 10 GW instalovaného výkonu a zaměstnává přes 5000 pracovníků. Klesající rubl se však podepsal i na ekonomických výsledcích E.ONu v Rusku, které v loňském roce poklesly o 30 %.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Strop na plyn v unii dohodneme do Vánoc, věří Síkela. Němci a Nizozemci ale říkají ne
24. listopad 2022, 19:19
Evropa bude nakupovat plyn společně, aby byl levnější, shodli se ministři
24. listopad 2022, 15:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Richard Fiala
13. červen 2020, 13:54

Čekám kdy se Německo konečně začne chovat jako suverénní země a přinejmenším ekonomická velmoc a ne jako bezprávná americká kolonie! Tato bezprecedentní kauza postavená na nehorázných lžích, hrubém nátlaku a vydírání ze strany našich amerických "spojenců" se ovsem netýká jen Němců a dalších evropských zemí ale i ČR a to nejen jejich energetické politiky ale i samotných principů jejich státní suverenity.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se