EIA: Po dvou letech rekordní těžby plynu dojde v USA letos k poklesu

DomůPlynárenstvíEIA: Po dvou letech rekordní těžby plynu dojde v USA letos k poklesu

Krátkodobý energetický výhled americké vládní agentury EIA očekává, že těžba zemního plynu v USA v roce 2020 poklesne o 2 %. Předpoklady EIA byly upraveny na základě pandemie koronaviru. Podle původního očekávání měla být těžba v letošním roce stabilní.

EIA ve svém krátkodobém energetickém výhledu očekává, že těžba zemního plynu v USA v roce 2020 poklesne o 2 %. Jako hlavní důvod uvádí oslabenou ekonomiku v důsledku pandemie koronaviru. V roce 2019 byla průměrná denní těžba zemního plynu v USA 99,2 miliard kubických stop (Bcf/d), tedy zhruba 2,81 miliard m3  zemního plynu denně (bcm/d). V roce 2020 EIA nyní očekává těžbu 97,1 Bcf/d, tedy 2,75 bcm/d.

Před vypuknutím pandemie EIA očekávala, že by těžba plynu zůstala v letošním roce na stejné úrovni, protože růst těžby plynu překonal poptávku a došlo k přebytkům nabídky na trhu. V letech 2018 a 2019 došlo v USA k těžebním rekordům, což vedlo mj. k rekordním zásobám zemního plynu a poklesu cen.

Měsíční obchodovaný objem zemního plynu v USA v letech 2016-2021 (predikce EIA). Zdroj: EIA

V USA poklesl počet aktivních vrtů plynu

V reakci na pokles cen zemního plynu i ropy producenti oznamovali plány snížit výdaje i úrovně těžby. Tomuto odpovídá zaznamenaný pokles počtu vrtů, které se soustřeďují na těžbu zemního plynu. Ve dvou nejvýznamnějších těžebních oblastech USA došlo k poklesu o 23 % a 26 %. Pokles počtu vrtů je vysvětlován nižší cenou zemního plynu. Tento pokles cen je ovšem dlouhodobější. Na začátku roku 2020 byly ceny plynu nejnižší za několik posledních let.

NYMEX futures zemní plyn v letech 2016-2020. Zdroj: EIA