Počet aktivních plošin k těžbě plynu a ropy v USA se propadl nejníže za 80 let

10. květen 2020, 13:39
DomůRopaPočet aktivních plošin k těžbě plynu a ropy v USA se propadl nejníže za 80 let

Ve spojených státech amerických bylo ke konci tohoto týdne v provozu pouze 374 ropných plošin. Ropných plošin ubylo v minulém týdnu 33, počet plošin určených pro těžbu plynu poklesl o jeden.  Od 13. března tak jejich celkový počet spadl již na polovinu.

Propad aktivity amerických těžařů nadále není u konce. Pouze za minulý týden se počet aktivních plošin pro tvorbu vrtů snížil o 34 a překonal tak dno z 20. května 2016, kdy bylo aktivních pouze 404 plošin. Aktuálně se jejich počet zastavil na čísle 374.

Aktivita těžařů je tak podle počtu aktivních plošin nejnižší od roku 1940, kdy společnost Baker Hughes začala tyto údaje shromažďovat.

Důvodem pro historický pokles je především pokles spotřeby paliv. Odhaduje se, že celková spotřeba ropných paliv poklesla globálně až o 30 %, světové společnosti více šetří a propouštějí zaměstnance. Přestože se spotřeba paliv v posledních týdnech zvýšila, přebytek těžby nad spotřebou zřejmě vydrží ještě několik měsíců nebo let, a proto těžaři přistupují k omezování těžby.

Hlavním indikátorem pro další budoucí rozvoj ropných plošin bude i nadále cena ropy. Přestože se její cena na kontraktu na následující měsíc zvýšila k 24 dolarům, stále nedosahuje úrovně, která by většině těžařů zajistila dostatečný profit.

Vzhledem ke snížení poptávky a i nadále vysoké těžbě v USA ovšem nelze předpokládat, že na trhu bude brzy rovnováha. Těžba ropy v USA totiž poklesla zatím pouze mírně, a to k hodnotám z počátku loňského roku.

I to je důvodem pro zavírání ropných plošin a vrtání nových vrtů. Těžařské společnosti také podstatně snižují výdaje na průzkum a těžbu. Podle údajů společnosti Cowen & Co, která sbírá údaje o 37 těžařích, lze tento rok předpokládat snížení kapitálových výdajů až o 45 %.

Některé analytické domy dokonce předpovídají, že do konce tohoto roku se počet plošin propadne pouze k 200 aktivním plošinám.