Domů
Ropa
EIA snižuje výhled produkce amerických ropných společností, nízké ceny komodit ohrožují desítky tisíc pracovních míst

EIA snižuje výhled produkce amerických ropných společností, nízké ceny komodit ohrožují desítky tisíc pracovních míst

Ropa
Bez komentáře
17. květen 2020, 08:27
Daniel Grecman

Americká vládní agentura EIA upravila svůj výhled produkce amerických ropných společností v letošním roce. Pokles poptávky po energetických komoditách způsobil pokles jejich cen, který zapříčinil, že mnohé společnosti působící především v oblasti těžby ropy a plynu v důsledku poklesu tržeb musí výrazně omezit své kapitálové výdaje nebo již dokonce stojí před bankrotem.

Ropná produkce USA dle agentury EIA dosáhne v letošním roce v průměru na 11,7 milionů bpd. V porovnání s loňským rokem jde o snížení denní produkce o 500 tisíc barelů ropy denně.

EIA očekává, že největší dopad na poptávku po kapalných palivech zaznamená USA v důsledku pandemie COVID-19 ve druhém kvartále, přičemž následky se mají rozptýlit během příštích 18 měsíců.

Průměrná cena ropy Brent by se dle výhledu agentury měla v letošním roce pohybovat okolo 34 USD/bbl, přičemž průměrná hodnota během druhého kvartálu je odhadována na 23 USD/bbl. V druhé polovině letošního roku se pak očekává nárůst průměrné ceny na hodnotu kolo 32 USD/bbl.

V loňském roce dosáhla průměrná cena ropy 64 USD/bbl, což by znamenalo meziroční propad ceny o 30 USD/bbl. Pro rok 2021 je predikce ceny pro tamní ropné společnosti příznivější, aktuálně se odhaduje na 48 USD/bbl.

Dopad na americký průmysl

V minulém týdnu jsme již psali o počtu aktivních plošin k těžbě plynu a ropy v USA, který se propadl nejníže za 80 let, jelikož aktuální ceny ropy nedosahují úrovně, která by většině tamních těžařů zajistila dostatečný profit.

Dle zprávy BW Research bylo v USA pouze během března ztraceno v ropných společnost a rafinériích více než 50 000 pracovních míst. V energetickém sektoru pak celkem 303 500 pracovních míst.

A přestože většina amerických států začíná pomalu restartovat svou ekonomiku, počet pracovních míst ropných a plynárenských společnosti má stále sestupnou tendenci. Dle výkonného ředitele texaské výzkumné společnosti Perryman Group může například sám Texas přijít až o 100 tisíc pracovních míst v ropném a plynárenském průmyslu.

Problémy se nevyhýbají ani těm největším, spekuluje se například o možném vyhlášení bankrotu Chesapeake Energy, donedávna druhého největšího producenta zemního plynu v USA.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Bohatší díky ruské invazi. Příjmy z prodeje ropy vyskočily v Saúdské Arábii o 89 procent, se zvyšováním produkce je ale opatrná
8. srpen 2022, 07:13
Čeká svět stagflace jako po ropných šocích v 70. letech? Vysoká inflace už je realitou, nyní se blíží i ekonomická krize
4. srpen 2022, 15:15
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se