EIA: USA v roce 2019 dosáhly rekordní těžby, spotřeby a exportu zemního plynu

DomůPlynárenstvíEIA: USA v roce 2019 dosáhly rekordní těžby, spotřeby a exportu zemního plynu

Podle dat americké vládní agentury U. S. Energy Information Administration (EIA) dosáhly v roce 2019 těžba, spotřeba a hrubý export zemního plynu z USA rekordních hodnot. Na vyšší spotřebě zemního plynu se podílel především elektroenergetický sektor.

V roce 2019 se podle dat EIA těžba zemního plynu v USA zvýšila o 10 %, a dosáhla tak rekordního ročního průměru 93,1 miliard kubických stop denně (přibližně 2,6 miliard m3 plynu denně). Svůj podíl na tom mají i dva největší těžařské státy Texas a Pensylvánie, které svou meziroční těžbu zvýšily o 15 % a 10 %.

Spotřeba zemního plynu se meziročně zvýšila o 3 %. Důvodem je především zvýšená poptávka po zemním plynu v sektoru elektroenergetiky. Spotřeba plynu při výrobě elektřiny se zvýšila o 7 %. Podle EIA spotřeba plynu v elektroenergetice vzrostla zejména kvůli nižším cenám plynu a kvůli plánovaným uzavíráním uhelných elektráren. V ostatních sektorech ekonomiky zůstala spotřeba zemního plynu více méně na stejné úrovni.

Spotřeba zemního plynu v USA v letech 2010 – 2019 dle sektoru. Zdroj: EIA

Export plynu z USA roste posledních pět let

Export zemního plynu, a to plynovody i LNG tankery, z USA se v roce 2019 zvýšil o 29 % ve srovnání s rokem předchozím. Dosáhl tak průměrné výše 12,8 miliard kubických stop denně (přibližně 0,4 miliard m3 plynu denně). Ke zvyšování exportu plynu z USA dochází každoročně posledních pět let.

Těžba, spotřeba a hrubý export zemního plynu USA v letech 2000 – 2019. Zdroj: EIA

V roce 2019 USA exportovaly více zemního plynu, než importovaly. Čistý export zemního plynu v roce 2019 dosáhl 5,2 miliard kubických stop denně (přibližně 147 milionů m3 plynu denně).

Zároveň v roce 2019 USA poprvé minimálně od roku 1985, od kterého má EIA dostupná data, exportovaly plynovody více zemního plynu, než importovaly, a to především díky zvýšené kapacitě plynovodů do Kanady a Mexika.