Domů
Emise CO2
USA: Emise CO2 z energetiky mají letos klesnout o 10 %, příští rok je očekáván růst
Zdroj: Pexels

USA: Emise CO2 z energetiky mají letos klesnout o 10 %, příští rok je očekáván růst

Americká vládní agentura EIA očekává v letošním roce propad emisí CO2 z energetického sektoru o 10 % na 4,61 miliardy tun. Hlavním důvodem je pokles spotřeby paliv v souvislosti s opatřeními cílenými na potlačení pandemie COVID-19. 

Podle statistik zveřejněných ve středu byl objem vypuštěných emisí CO2 v americkém energetickém sektoru naposledy pod hranicí pěti miliard tun v roce 1991. Od té doby poměrně stabilně rostl a svého vrcholu dosáhl v roce 2007, kdy se dostal poprvé a zatím naposledy nad hranici šesti miliard tun.

Do emisí CO2 v energetickém sektoru jsou započítávány emise CO2 z průmyslu, dopravy a dále komerčního a rezidenčního sektoru. Dlouhodobě nejvyšší emise CO2 přitom vykazuje sektor dopravy (loni 1,9 mld. tun), následovaný průmyslem (loni 1,4 mld. tun), rezidenčním sektorem (loni 1,0 mld. tun) a komerčním sektorem (loni 0,8 mld. tun).

Z pohledu paliv je největším zdrojem emisí CO2 v USA ropa a ostatní kapalná paliva (loni 2,4 mld. tun), následovaná zemním plynem (loni 1,7 mld. tun) a uhlím (loni 1,1 mld. tun).

Největší pokles u ropy a uhlí

Podle výhledu EIA je v letošním roce očekávaný největší pokles emisí CO2 v energetickém sektoru u ropy a ostatních kapalných paliv, a to o 274 mil. tun. Díky poklesu spotřeby uhlí by měly emise CO2 letos klesnout o 197 mil. tun a pokles emisí CO2 připisovaný poklesu spotřeby zemního plynu by měl dosáhnout 41 mil. tun.

V roce 2021 očekává EIA meziroční nárůst emisí CO2 o 223 mil. tun, tedy o necelých 5 %. Největší nárůst je očekáván u ropy a ostatních kapalných paliv (o 183 mil. tun), růst je očekáván také u uhlí (o 113 mil. tun). Naopak u zemního plynu je očekáván další pokles, a to o 74 mil. tun.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.