Domů
Plynárenství
EIA: Vyšší spotové ceny plynu v Asii a Evropě podpoří během letošní zimy vývoz LNG z USA
Zdroj: https://www.flickr.com/people/40132991@N07

EIA: Vyšší spotové ceny plynu v Asii a Evropě podpoří během letošní zimy vývoz LNG z USA

Vyšší poptávka po zemním plynu pro výrobu elektrické energie a vytápění, stejně jako vyšší ceny plynu na spotových trzích v Evropě a Asii mají USA pomoci navýšit vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) během letošní zimy. I přes nárůst exportu budou LNG terminály v USA podle vládní agentury US Energy Information Administration (EIA) v příštím roce zřejmě využívány méně než letos.

Po dokončení čtvrté zkapalňovací jednotky terminálu Sabine Pass v průběhu letošního srpna vzrostla celková kapacita zařízení pro zkapalňování zemního plynu ve 48 „dolních státech“ USA (území bez států Havaj a Aljaška) na 2,8 miliardy kubických stop za den (přibližně 80 milionů metrů krychlových).

S rostoucím kapacitou zkapalňovacích zařízení a mírou jejich využití, která v letošním roce pohybuje na úrovni 80 %, dosáhl vývoz LNG z USA v průměru 54 milionů metrů krychlových denně.

Vývoj celkové kapacity zkapalňovacích terminálů v USA a exportu LNG. Zdroj: EIA

Terminál pro vývoz LNG Sabine Pass, jenž se nachází na pobřeží Spojených států v blízkosti hranice mezi státy Louisiana a Texas, disponuje čtyřmi jednotkami pro zkapalňování zemního plynu, přičemž v současné době probíhá výstavba páté jednotky. Po jejím dokončení v terminálu možné zkapalňovat až 100 milionů metrů krychlových plynu denně.

V současné době se ve Spojených státech dále připravuje dalších pět terminálů pro vývoz LNG, které by do konce roku 2019 měly navýšit celkovou kapacitu pro zkapalňování plynu v USA na zhruba 270 milionů kubíků denně.

Předpokládaný vývoj celkové kapacity pro zkapalňování zemního plynu v USA. Zdroj: EIA

Vývozu LNG z USA hraje do karet vyšší poptávka a ceny plynu

Celkové využití stávajících jednotek na zkapalňování zkapalněného zemního plynu EIA v letošním roce očekává v průměru na úrovni 80 %, v příštím roce by měla mírně klesnout na 79%. Skutečnou míru využití terminálů může zásadně ovlivnit několik faktorů, včetně přerušování provozu souvisejícím s nevhodnými povětrnostními podmínkami, kolísání poptávky, sezónnosti cílových trhů či výrobních plánů nových zařízení a údržby stávajících zařízení.

V případě terminálu Sabine Passu vývoz začal růst zejména v průběhu letošního září, kdy nová čtvrtá linka postupně najela na plný výkon. Celková kapacita terminálu byla v listopadu s denně zkapalňovanými 76 miliony kubíky plynu využívána z 96 %. EIA očekává, že terminál bude i nadále intenzivně využíván (z více než 90 %) v průběhu letošní zimy vzhledem k vysoké poptávce po plynu a nárůstu spotových cen plynu v Evropě a Asii.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.