Domů
Plynárenství
EUGAL, plynovod navazující na Nord Stream 2, bude zítra plně zprovozněn
Výstavba plynovodu EUGAL
Zdroj: EUGAL

EUGAL, plynovod navazující na Nord Stream 2, bude zítra plně zprovozněn

Plynovod EUGAL, který u německého pobřeží navazuje na projekt Nord Stream 2 a má v budoucnu přepravovat plyn tekoucí z Ruska dále do Německa a okolních evropských zemí, má být podle tamního provozovatele přepravní soustavy plně dokončen od 1. dubna. Přestože plynovod Nord Stream 2 stále dokončen nebyl, může EUGAL již nyní nalézt uplatnění, a to pro přepravu plynu z již dlouho provozované první větve plynovodu Nord Stream.

Společnost Gascade, provozovatel části německé přepravní soustavy, podle serveru S&P Global Platts potvrdil dokončení plynovodu EUGAL, který se skládá ze dvou paralelních větví s celkovou přepravní kapacitou 55 miliard metrů krychlových ročně, podle původních plánů. Plné přepravní kapacity by tedy měl dosáhnout na začátku dubna. Plynovod navazuje na rozestavěný Nord Stream 2 o stejné kapacitě, přičemž většina ruského plynu má od německého pobřeží proudit na hranici s Českem.

Značná část plynovodu EUGAL běží paralelně s plynovodem OPAL, který navazuje na původní plynovod Nord Stream, kterým již řadu let proudí z Ruska do Německa okolo 55 miliard kubíků plynu ročně, stejně jako je tomu zamýšleno i v případě Nord Stream 2. V současné době nicméně většina plynu z plynovodu Nord Stream proudí na západ Německa, jelikož společnost Gazprom nemůže OPAL od roku 2019 využívat naplno.

Cesta pro navýšení toku plynu přes ČR?

Dokončení plynovodu EUGAL by mohlo nabídnout cestu, jak navýšit tok plynu z plynovodu Nord Stream směrem k českým hranicím. Ten byl omezen v roce 2019 na základě stále probíhajícího právního sporu mezi Německem a Polskem.

Aktuální soudní spor má počátky v roce 2016, kdy Evropská komise povolila Rusku až dvojnásobně navýšit objem plynu přepravovaného plynovodem OPAL. Toto rozhodnutí nicméně napadlo Polsko s tím, že porušuje unijní zásadu energetické solidarity. Tribunál EU dal Polsku v roce 2019 za pravdu, ale Německo se následně odvolalo. Stále však nemůže být OPAL využíván z plné kapacity.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
HOLAKOVSKÝ VÁCLAV
1. duben 2021, 18:07

Je moc dobre,když se povede něco co bude sloužit obyčejným lidem.A je lhostejno které zemi se to povede.Nedokážu pochopit Polsko,které bude dovážet zkapalněný plyn přes polovinu světa.

St
2. duben 2021, 07:54

Dobrý zpráva, ještě zprovoznit NS2 ať k nám může plyn hezky proudit z různých směrů.

milan marek
2. duben 2021, 17:08

Už aby byl Nord Stream 2 hotový ...

Lukas
31. březen 2021, 11:55

Takze, ak sa navysi tranzitny podiel plynu ce ČR tak mily bratia cesky mozete coskoro ocakavat sankvie a vyhrazky od akoze spokencov z USA a Nemecko to iste aby im nebolo luto :S

Tomáš
1. duben 2021, 09:45

Milý bratček, nevím odkud máš podepřeno toto tvrzení, ale diverzifikace trubek je vůbec to nejlepší řešení co nás mohlo potkat. Energetická bezpečnost ala USA je spíš energetická "drahota" a energetická nebezpečnost.

dalnobojcik
1. duben 2021, 09:52

amiky uz davno mela evropa odstrihnout od svych obchodu.Nic od nich nekupovat nic jim nedodavat.Dnes cely svet vi jen to nechce priznat,ze nejvetsi teroristicky stat je USA.

Josef
31. březen 2021, 13:28

No vzhledem k tomu, že náš obchod je s USA prakticky nulový tak bych se sankcí nebál, když je dají může vláda zavést digi daň na jejich technologické firmy a prakticky nemůžeme prohrát. Američani tady tahají za hodně krátký kus provazu v zoufalé snaze nás donutit dotovat jejich geopolitický projekt "Ukrajina" ať posílají mld. USD na Ukrajinu sami a ne abychom tady dotovali Ukrajinu v rámci "bezpečnosti" přes plyn to opravdu nechceme.

pr
31. březen 2021, 13:39

Tak s vedením VVN mají problémy je dostavět a s rourama na plyn ne. Proč?

Jan Veselý
31. březen 2021, 14:47

V elektrice se v ČR pořád přemýšlí ve stylu ču-čche a "zlí Němci". To u plynařů jaksi nepřipadá v úvahu.

Bob
3. duben 2021, 12:35

Jelikož to VVN dálkové vedení ze severu Německa na jih má vést jen přes Německé území a kapacita stávajících spojení je nedostatečná především pro Němce, tak to s tím, jak přemýšlíme u nás nemá nic společného.

Plyn vede z Ruska nejdříve do Německa - tj. je především pro Němce. Oni ho potřebují (náhrada uhlí + jádra). U EE to takto jednoduše nejde, když se propojí sítě, nelze oddělit EE proudící ze severu pro Německo, nebo pro nás.

A protože všechna EE vedení sever-jih jsou zahlcená "Německou" elektřinou, ať už vedou přes Německo, ČR, nebo Polsko, nemá ani cenu uvažovat třeba o "našich" VtE na Baltu, nebo Severním moři.

S tím, že by Němci postavili dostatečnou kapacitu VVN i pro nás za svoje peníze nelze počítat, když nejsou schopni postavit ani pro sebe.

JVr
31. březen 2021, 15:09

Možná to bude tím, že roury se strkají pod zem :)

Peppa
2. duben 2021, 06:50

Jako že dráty VVN se pod zem dát nedají?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se