Domů
Plynárenství
Advokát soudu EU se ve sporu o plynovod OPAL postavil za Polsko
Zdroj: NPCA online na www.flick.com

Advokát soudu EU se ve sporu o plynovod OPAL postavil za Polsko

Soudní dvůr Evropské unie by měl potvrdit zákaz zvýšení kapacity plynovodu OPAL a zamítnout odvolání Německa, které jím chce z Ruska přepravovat více plynu. Doporučil to dnes generální advokát soudu, který se ve sporu o kapacitu plynovodu vedoucího i do České republiky postavil na stranu Polska. Varšava úspěšně zažalovala rozšiřování plynovodu u soudu nižší instance, proti čemuž se Berlín předloni odvolal.

Spor začal v roce 2016, když Evropská komise (EK) povolila Rusku zvýšit až na dvojnásobek objem plynu, který protéká přes OPAL Německem. Polsko rozhodnutí napadlo s tím, že porušuje unijní zásadu energetické solidarity. Tribunál EU, tedy soud nižší instance, to předloni uznal a Německo se odvolalo.

Podle hlavního poradce nejvyššího orgánu unijní justice byla žaloba Polska oprávněná, neboť v rámci zmíněné solidarity musí komise zvážit, zda nejsou při rozšiřování infrastruktury poškozeny zájmy některé země. „Je-li zjevné, že při tomto vážení byly opomenuty zájmy jednoho nebo několika členských států, rozhodnutí přijaté komisí nesplňuje požadavky vyplývající z výše uvedené zásady,“ uvedl generální advokát Manuel Campos Sánchez-Bordona.

Ilustrační foto

Pro soud není jeho doporučení závazné, většinou se však názorem svých poradců řídí. Konečný verdikt by měl vynést během několika měsíců.

Evropská komise v říjnu 2016 na základě žádosti německého energetického regulátora zrušila limit, který ruské plynárenské společnosti Gazprom z antimonopolních důvodů povoloval využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. Ten navazuje na plynovod Nord Stream, který je položen na dně Baltského moře a který přivádí zemní plyn z Ruska přímo do západní Evropy. Obchází tedy Polsko, pobaltské státy a také Ukrajinu, které plynovod kritizují.

Plynovodem OPAL protéká plyn také přes Česko, které dováží většinu této komodity z Ruska. Podle předloňského vyjádření českých úřadů by nemělo trvající omezení kapacity mít negativní vliv na zásobování země plynem.

Komentáře

(3)

Energetik 007

19. březen 2021, 06:49

Evropské komisi nějak uniklo že z jihu přes Turecko, Řecko, Srbsko a Maďarsko přichází Turkish stream. V současnosti zprovozněn v Srbsku a k 1.10. 2021 v Maďarsku.

Omega

19. březen 2021, 09:20

Neuniklo, je to stále ten samej problém nazývaný Nordstream 2.

Polsko dělá všechno proto, aby tranzit plynu přes jejich území (a Ukrajinu) zůstal zachován.

Pokud nezůstane, dostanou se do nepříjemné situace. USA vojáky budou muset platit za svého (slib, že se to zaplatí z poplatků za tranzit plynu mizí v nenávratnu). Investice do LNG terminálu Swinoujscie budou moci odepsat, neboť plyn trubkou přímo do Německa a dál na jih bude levnější.

Pokud zablokují část "tranzitní kapacity" budou mít ještě šanci.

Ale osobně si myslím, že v této fázi už je to jenom zdržovací taktika, aby tu investici nemuseli odepsat už letos.

Jaroslav

25. březen 2021, 09:03

vidíte to moc krátkozrace...Amerika si proti Nordstreamu 2 zatlačí, Němečtí zelení navrhují, tento kšeft odepsat a tlačenka od Bindena Německo dosekne. Pravděpodobně i stejným způsobem může Polsko napadnout i Nordstream 2...neskákal bych radostí a raději bych vyvijel jaderný kotle a jak přepravit vodík na větší vzdálenost v požadovaným množství....ostatně veřejná doprava už na Vodík sedlá.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.