Domů
Plynárenství
Evropská plynárenská skupina Gas for Climate poukazuje na větší budoucí roli "zeleného" plynu
Bioplynová stanice

Evropská plynárenská skupina Gas for Climate poukazuje na větší budoucí roli "zeleného" plynu

Skupina sedmi evropských provozovatelů přepravních soustav a dvou asociací podporujících využívání plynu z obnovitelných zdrojů energie Gas for Climate navýšila svůj odhad významnosti role „zeleného“ plynu při snaze Evropy o dekarbonizaci energetického sektoru. Ve srovnání s předchozím odhadem došlo k navýšení možného množství využívaného „zeleného“ plynu o více než 100 %.

Podle nejnovější studie, kterou pro Gas for Climate vypracovala poradenská společnost Navigant, by využití 2 880 TWh biometanu a vodíku (ekvivalent 270 miliard metrů krychlových zemního plynu) v rámci stávající plynárenské infrastruktury napříč Evropskou unií mohlo do roku 2050 přinést úspory ve výši 217 mld. EUR/rok ve srovnání s minimálním využitím „zeleného“ plynu.

Z uvedené hodnoty 2 880 TWh by měl 1 170 TWh tvořit biometan a 1 710 TWh vodík.

Předchozí studie zveřejněná v únoru loňského roku společností Ecofys, která je nyní součástí společnosti Navigant, předpokládala využití až 122 miliard metrů krychlových „zeleného“ plynu, z čehož měl zhruba 80 % tvořit biometan a zbylých 20 % tzv. zelený vodík.

Současná roční spotřeba plynu v Evropská unie je podle zahraničního serveru Platts zhruba 500 miliard metrů krychlových.

„Nová studie Gas for Climate ukazuje, že plyn a související infrastruktura budou hrát společně s elektroenergetickou infrastrukturou nepostradatelnou roli v budoucím dekarbonizovaném energetickém systému. Podporujeme přechod k plně obnovitelnému energetickému systému, ve kterém budou biometan a zelený vodík hrát velkou roli v chytré kombinaci s obnovitelnou elektřinou, přičemž uznáváme, že modrý vodík může urychlit dekarbonizaci v následujících dekádách,“ stojí v prohlášení Gas for Climate.

Pozn.: Tzv. modrý vodík je podle Gas for Climate uhlíkově neutrální vodík vyrobený ze zemního plynu s využitím technologie pro zachytávání a ukládání uhlíku (CCS). Zelený vodík je vodík vyrobený elektrolýzou vody s použitím elektřiny pocházející z obnovitelných zdrojů energie. 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Carlos
21. březen 2019, 12:30

A existuje filtrační technologie pro bioplyn, který umožní jeho dodávku do plynofikační soustavy? Samozřejmě by bylo dobře, pokud by se podařilo podpořit plynárenství takovýmto zdrojem, ale je trochu otázka ceny kolik to bude stát, nevím jestli se tento plyn dá vyrábět za 25-30€/MWh.

energetik
21. březen 2019, 19:29

Nikdo nebude vyvíjet technologii na něco co není povoleno nebo nemá jistotu že to legislativa a "nezávislé" regulátory povolí. Pokud něco stát chce, co dosud není povolené, tak pro to musí udělat místo v trhu, stanovit podmínky a povolit to, potom přejde někdo z technologií na stanové podmínky.

Jestli že se úředníci vymlouvají že to že to nepovolí, protože není technologie, tak to ve skutečnosti povolit nechtějí i kdyby technologie byla. To platí obecně.

Já chtěl třeba vykupovat odpady a v pyrolýzním kotli je rozkládat na CO2 a teplo. No samozřejmě že mi to žádný úředník nepovolil, protože podle nich prý na to není technologie a domácnosti se nesmění plést do dotovaného městského byznysu s odpady a raději to budou vyvážet na skládku a dotovat sběrný dvůr kde vám stejně nedovolí suroviny odevzdat protože máte trvalé bydliště někde jinde. A tomu samozřejmě nikdo konkurovat nesmí, to by přišli o dotace.

Honza
21. březen 2019, 15:38

Odpovědí na vaši otázku je Rapid cycle kinetická Pressure Swing Adsorption technologie. Pomocí adsorpce od sebe oddělíte jednotlivé složky plynné směsi.

V ČR např. systém nabízený spol. Bonett:

Odpadní bioplyn z anaerobního digestoru v RkPSA technologii podstupuje ve velmi rychlých tlakových cyklech úpravu v podobě odsíření, odstranění vody (vysušení) a oxidu uhličitého.

Finálním produktem procesu úpravy surového bioplynu je biometan, který svým složením a obsahem metanu odpovídá kvalitě zemního plynu tak, jak je znám v distribuční síti, nebo kvalitě vyšší.

Rapid-cycle kinetická PSA technologie Bonett Xebec umožňují čistotu výstupního produktu (product gas) až v podobě obsahu metanu 99+%. Tato čistota produktu je významně vyšší než v ditribuční síti, a takový plyn je možno používat i pro technické či laboratorní účely.

Obrovskou výhodou nabízené RkPSA technologie je velmi nízká energetická náročnost technologie úpravy bioplynu v podobě méně než 0,23kWh/1m3.

Rapid cycle PSA technologie je tak výzamně úspornější než chemická vypírka, vymražovací systémy nebo membránové či konvenční PSA technologie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se