Evropské paroplynové elektrárny ožívají, ceny plynu jsou nejnižší od roku 2010
Německé a francouzské paroplynové elektrárny díky klesajícím cenám plynu opět generují zisk. Podle Société Générale by měly ceny plynu nadále klesat.
Ziskovost německých elektráren spalujících zemní plyn se od 7. prosince v době špičkové poptávky přehoupla do kladných čísel, jejich ziskovost je momentálně nejvyšší od února 2012. Francouzské plynové elektrárny, které jsou v provozu nepřetržitě, jsou ziskové po dobu 7 týdnů v řadě, nejdelší období za poslední čtyři roky. To vše díky klesajícím cenám plynu, které za necelý jeden měsíc v roce 2016 klesly o 12 % a navázaly tak na 31% pokles z roku 2015. Tvrdí to data shromážděná agenturou Bloomberg.
Tzv. clean spark spread je hrubá výrobní marže paroplynových elektráren včetně započítání nákladů na emisní povolenky. Jedná se o cenu jednotky elektřiny po odečtení nákladů na plyn a emisní povolenky.
Hrubá výrobní marže paroplynových elektráren v Německu na měsíc dopředu pro období špičky (8-20 hodin) dosáhla včera 8,45 euro za MWh, nejvyšší hodnoty od roku 2012. Následně poklesla na 6,07 euro za MWh. Ve Francii dosáhla hrubá výrobní marže paroplynových elektráren, které jsou v provozu 24 hodin denně, 5,72 euro za MWh.
Nízké ceny elektřiny a uhlí – největší soupeři plynu
Paroplynové elektrárny při výrobě elektřiny generují oproti uhelným zhruba polovinu emisí, což z nich činí ekologičtější variantu zálohy pro přerušovanou výrobu solárních a větrných elektráren. Ovšem nízké ceny elektřiny a konkurence v podobě výnosnějších uhelných elektráren donutily energetické společnosti k omezování provozu paroplynových elektráren, či jejich úplnému odstavování.
Cena plynu bude podle skupiny Société Générale pravděpodobně nadále klesat s příchodem teplejšího počasí a vlivem propadu cen ropy na dlouhodobé kontrakty.
„Momentálně se nacházíme v situaci, kdy nejúčinnější plynové elektrárny nahrazují nejméně efektivní uhelné. Je to ještě dlouhá cesta, než nejméně účinné plynové elektrárny vytlačí nejefektivnější uhlí. Tato situace má vliv na celkové emise v Evropě.“
Marcus Bokermann, ředitel tržní strategie společnosti Vattenfall.
Souboj s jádrem
Francouzská energetická společnost Engie v roce 2015 oproti předchozímu roku zdvojnásobila výrobu ve svých čtyřech paroplynových elektrárnách, včetně elektrárny ve Fos-sur-Mer, která byla opět uvedena do provozu po svém odstavení. Ceny zemního plynu jsou natolik nízké, že umožňují francouzským plynovým elektrárnám soupeřit s jadernými, tvrdí Bruno Brunetti z energetické skupiny Pira Energy.
Úvodní fotografie: paroplynová elektrárna Lausward v německém Düsseldorfu, zdroj: Siemens
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se