Domů
Plynárenství
Evropské paroplynové elektrárny ožívají, ceny plynu jsou nejnižší od roku 2010

Evropské paroplynové elektrárny ožívají, ceny plynu jsou nejnižší od roku 2010

Německé a francouzské paroplynové elektrárny díky klesajícím cenám plynu opět generují zisk. Podle Société Générale by měly ceny plynu nadále klesat.

Ziskovost německých elektráren spalujících zemní plyn se od 7. prosince v době špičkové poptávky přehoupla do kladných čísel, jejich ziskovost je momentálně nejvyšší od února 2012. Francouzské plynové elektrárny, které jsou v provozu nepřetržitě, jsou ziskové po dobu 7 týdnů v řadě, nejdelší období za poslední čtyři roky. To vše díky klesajícím cenám plynu, které za necelý jeden měsíc v roce 2016 klesly o 12 % a navázaly tak na 31% pokles z roku 2015. Tvrdí to data shromážděná agenturou Bloomberg.

Tzv. clean spark spread je hrubá výrobní marže paroplynových elektráren včetně započítání nákladů na emisní povolenky. Jedná se o cenu jednotky elektřiny po odečtení nákladů na plyn a emisní povolenky.

Vývoj ukazatele clean spark spread v Německu. Zdroj: Bloomberg

Hrubá výrobní marže paroplynových elektráren v Německu na měsíc dopředu pro období špičky (8-20 hodin) dosáhla včera 8,45 euro za MWh, nejvyšší hodnoty od roku 2012. Následně poklesla na 6,07 euro za MWh. Ve Francii dosáhla hrubá výrobní marže paroplynových elektráren, které jsou v provozu 24 hodin denně, 5,72 euro za MWh.

Nízké ceny elektřiny a uhlí – největší soupeři plynu

Paroplynové elektrárny při výrobě elektřiny generují oproti uhelným zhruba polovinu emisí, což z nich činí ekologičtější variantu zálohy pro přerušovanou výrobu solárních a větrných elektráren. Ovšem nízké ceny elektřiny a konkurence v podobě výnosnějších uhelných elektráren donutily energetické společnosti k omezování provozu paroplynových elektráren, či jejich úplnému odstavování.

Cena plynu bude podle skupiny Société Générale pravděpodobně nadále klesat s příchodem teplejšího počasí a vlivem propadu cen ropy na dlouhodobé kontrakty.

„Momentálně se nacházíme v situaci, kdy nejúčinnější plynové elektrárny nahrazují nejméně efektivní uhelné. Je to ještě dlouhá cesta, než nejméně účinné plynové elektrárny vytlačí nejefektivnější uhlí. Tato situace má vliv na celkové emise v Evropě.“

Marcus Bokermann, ředitel tržní strategie společnosti Vattenfall.

Souboj s jádrem

Francouzská energetická společnost Engie v roce 2015 oproti předchozímu roku zdvojnásobila výrobu ve svých čtyřech paroplynových elektrárnách, včetně elektrárny ve Fos-sur-Mer, která byla opět uvedena do provozu po svém odstavení. Ceny zemního plynu jsou natolik nízké, že umožňují francouzským plynovým elektrárnám soupeřit s jadernými, tvrdí Bruno Brunetti z energetické skupiny Pira Energy.

Úvodní fotografie: paroplynová elektrárna Lausward v německém Düsseldorfu, zdroj: Siemens

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.