
Německo bude čelit problémům s bezpečností dodávek elektřiny, uvádí vládní poradci
Předpokládaný nárůst spotřeby elektřiny a snížení instalovaného výkonu konvenčních elektráren bude v příštích letech představovat výzvu pro bezpečnost dodávek elektřiny v Německu. Ve své zprávě to uvedli hlavní poradci země pro transformaci energetiky. Klíčovou překážkou v tomto ohledu je podle poradců odstavování uhelných elektráren, zatímco výstavba plynových elektráren zaostává.
Odstupující koaliční vláda nepřijala legislativu, která by zavedla systém pobídek na výstavbu nových plynových elektráren, které jsou potřeba k zajištění dodávek elektřiny v obdobích nízké výroby obnovitelných zdrojů energie.
Po únorových volbách v zemi musí být zákon znovu předložen parlamentu. Probíhající jednání o pravděpodobné příští koaliční vládě Křesťanskodemokratické unie (CDU/CSU) a Sociálních demokratů (SPD) by mohla tento proces dále zdržet.
Odborná komise pověřená sledováním postupu německé energetické transformace uvedla, že řešení této otázky je pro novou vládu „jednou z nejnaléhavějších a časově nejkritičtějších oblastí činnosti“, přestože elektrifikace odvětví, jako je doprava a vytápění, postupuje pomaleji, než se očekávalo. Kromě krátkodobé podpory výstavby nových elektráren ve formě aukcí bude Německo potřebovat také kapacitní mechanismus.
Budoucí německá vláda ve své předběžné dohodě uvedla, že bude usilovat o zavedení pobídek k výstavbě až 20 GW instalovaného výkonu plynových elektráren do roku 2030. Pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz navíc výslovně prohlásil, že nebude zavírat žádné staré uhelné elektrárny, dokud nebudou zavedeny alternativy.
Zpráva odborníků je stručnou aktualizací stavu německé energetické transformace. Od poslední obsáhlé monitorovací zprávy z poloviny roku 2024 došlo k mírnému zlepšení v oblastech sítí, ceny energie a emise skleníkových plynů, ačkoli všechny tři oblasti stále zaostávají za trendem potřebným k dosažení stanovených cílů.
Na dobré cestě je podle zprávy pouze oblast rozšiřování obnovitelných zdrojů energie. Pomalý náběh vodíkových zdrojů je i nadále hlavním nedostatkem, který komise identifikovala.
Zpráva doporučuje rozdělit německou obchodní zónu
Zpráva rovněž doporučuje rozdělit jednotnou německou obchodní zónu, která podle autorů zprávy v současnosti způsobuje neefektivní rozhodování o umístění nových elektráren a jejich nehospodárný provoz. Rozdělení zóny by motivovalo k budování nových elektráren tam, kde jsou skutečně potřeba, protože tam mohou provozovatelé očekávat vyšší příjmy, uvedli autoři.
Tento krok by také umožnil nákladově efektivnější geografické rozložení nových plynových elektráren nebo akumulace energie než v jednotné obchodní zóně. Zpráva uvádí, že průměrná cena elektřiny i v dražších zónách by mohla být v budoucnu nižší než v případě jednotné zóny, protože náklady na redispečink a rozšíření sítě by byly celkově nižší.
Německo by se mohlo poučit z jiných států EU, jako je Itálie nebo skandinávské země, které zavedly kompenzace pro ty, kteří jsou takovou reformou znevýhodněni, uvádí zpráva.
Dalších 200 GW OZE do roku 2030
Německo si stanovilo cíl do roku 2030 pokrývat 80 % hrubé spotřeby elektřiny výrobou elektřiny z OZE a do roku 2030 dosáhnout 360 GW instalovaného výkonu ve větrných a solárních elektrárnách. To oproti dnešku znamená dalších 200 GW. Rostoucí elektrifikace odvětví, která jsou dosud závislá na jiných zdrojích energie, zejména vytápění a doprava, navíc pravděpodobně v příštích několika letech zvýší celkovou spotřebu elektřiny.
Jako doplněk k rostoucímu počtu obnovitelných zdrojů energie a náhradu odstavovaných uhelných elektráren potřebuje Německo elektrárny, které pomohou překlenout období nízké výroby obnovitelných zdrojů energie. Energetické společnosti se investicím do takových zdrojů vyhýbají, protože nové elektrárny nejsou díky předpokládanému nízkému využití bez podpory návratné.
Mohlo by vás zajímat:
Kam jsme dosli? Kdo to vi? Kdopak z vas mi odpovi?? :-)
Kdyby měli cenu povolenek jako v Číně, tak by je určitě provozovali i nadále, zvláště kdyby byl německý hospodářský růst takový, jako v Číně. Ale doposaváde se rozhodovali jinak, jak to bude do budoucna, to teprve uvidíme.
"Energetické společnosti se investicím do takových zdrojů vyhýbají, protože nové elektrárny nejsou díky předpokládanému nízkému využití bez podpory návratné."
Tohle je ta zásadní věc, která nemá jednoduché řešení.
Opravdu bych neinvestoval do zdroje, který mi poběží jen na třetinové možnosti, ale bude mi zastarávat, jako by běžel pořád. Ekonomicky řešení nevidím.
I bateriové úložiště budou z ekonomických důvodů provozována na denní bázi, ne na měsíční.
Takže tu budou vznikat obrovské díry ve výrobě a zatím jediná možnost je, že budou muset být kompenzováno distribučními poplatky.
Takže silová elektřina bude levná, ale znásobí se cena za distribuci. Protože se bude muset platit za záložní zdroje.
Vy to víte. Já to vím. Ale pro zelené fanatiky je to moc složité.
Das ist aber eine Überraschung. :-)
Máte to v článku jasně napsáno, cituji: "příští německý kancléř Friedrich Merz navíc výslovně prohlásil, že nebude zavírat žádné staré uhelné elektrárny, dokud nebudou zavedeny alternativy."
A uhelných elektráren má Německo hodně, "tak vo co de?".
Jen ti co mají klimatický žal, tak se rozpláčí....
Máte to v článku jasně napsáno, cituji: "příští německý kancléř Friedrich Merz navíc výslovně prohlásil, že nebude zavírat žádné staré uhelné elektrárny, dokud nebudou zavedeny alternativy."
A uhelných elektráren má Německo hodně, "tak vo co de?".
Jen ti co mají klimatický žal, tak se rozpláčí....
Vo co de? Že ty nejmodernější uhelky a nejčistší jaderky už Němci zlikvidovali. Merz sice pochopil, že se beze zbytku těch "špinavých" zdrojů neobejde, ale to je málo.
už se podařilo rozjet nějaký zdroj na vodík aby i v Německu definitivně pochopili že tudy cesta opravdu nepovede?
Pane Šťastný, "vo co de"? Jde o to, že tradiční energetici dvacátého století (uhlí, jádro) nás stále přesvědčují, že technický pokrok (OZE) se neprosadí, že "to nééjde".
Oproti tomu mladí následovatelé sv. Gréty, pro ně je hračka nasekat spousty fotovoltaiky, baterií, větrníků a výroben vodíku, ať to stojí cokoliv. Oni náleží do nového světa "inkluze", kdy do racionality se vmontovala iluze a emoce, a, třeba co se týče vysokoškolsky vzdělané části obyvatelstva, takové to "měkké vzdělání" třeba v genderu a politologii a pod. zcela převážilo nad solidní vědou a technickým vzděláním.
Racionální přístup k energetice, aby byla levná, dostupná a čístá a vše recyklovatelné, ten vymizel. To je "vo co de"- zase ten racionální přístup v Evropě prosadit.
Ve skutečnosti jde o to že jste si to opět celé vymyslel, Vaněčku, se slaměným panákem že se technický pokrok neprosadí tu sice neustále bojujete ale ve skutečnosti nikdo kromě vás nic takového netvrdil, a že něco "nééééjde" tu nejčastěji hlásáte opět vy sám. P.S.: Technický pokrok ≠ OZE.
Tiskový mluvčí jaderné energetiky se musel ozvat. On ví co je to technický pokrok...
Jako obvykle když Vaněček argumenty nemá, tak odvádí řeč mimo téma, vymýšlí si a snaží se urážet.
Pane Vaňěčku,
pokaždé se navážíte do lidí kteří uvádí reálné příklady že OZE funguje špatně.
V posledním roce jste začal i vy říkat, že se elektrárny nemají rušit.
Schválně jestli za rok přijdete na to, že OZE je strašně drahý experiment.
PS: pořád tvrdím že v podmínkách ČR je nejlevnější mít 7-8GW výkonu v jádře (a bavím co o ceně pro spotřebitele a firmy). A žádné existující OZE technologie to nezlevní ani podle predikcí na příštích 10 let
ad Omega: Už hodně let tady říkám, že levná elektřina (2015-18) tu byla když fungovaly staré (většinou již zaplacené) elektrárny a přibývaly nové OZE. Tak funguje kapitalizmus: nadbytek=nízké ceny (uměle vytvořený nedostatek=ceny vysoké).
Pořád tady lobby staré energetiky propagovala, že se OZE u nás či ve světě neprosadí, že to néééjde.
Teď už každý vidí, že to ve světě jde, nic neroste tak rychle....
Ještě jinak: pro OZE je obrovská výhoda, že reagují na všechny výzvy a kritiky a pomluvy, že se každý rok zdokonalují a zlevňují.
To je pravý opak toho, co probíhalo a probíhá v jaderné energetice.
Až na to, pane Vaněčku, že na to zavírání uhelek jsou v Německu dávno podepsané smlouvy a výrobci za to dostali tučné kompenzace. Viz nedávno zavřená nejmodernější uhelná elektrárna Moorburg u Hamburku, uvedená do provozu v roce 2015.
Až na to, pane Vaněčku, že na to zavírání uhelek jsou v Německu dávno podepsané smlouvy a výrobci za to dostali tučné kompenzace. Viz nedávno zavřená nejmodernější uhelná elektrárna Moorburg u Hamburku, uvedená do provozu v roce 2015.
Dodejte k té elektrárně Mooburgu, že ta investice byl výsledek bohorovnosti pánů energetiků ze staré školy, kteří si mysleli, že mají patent na pravdu. Vattenfall na tom prodělal kalhoty. Investici odepsali prakticky okamžitě po dokončení výstavby a jak stoupla cena emisních povolenek, přišli i o naději na provozní zisk.
Prostě nepovedená investice od začátku do konce.
Navíc není pravda, že by se nedávno zavírala, je zavřená už od roku 2021. Nedávno se začala bourat.
Moorburg byla moderní elektrárna s vysokou účinností - byla nadkritická, dokázala rychle měnit výkon, protože se při návrhu už počítalo s výskytem solárních a větrných elektráren a jejich nestabilní dodávkou. Technicky to bylo výborná elektrárna. Ekonomiku zabili zelení šílenci, např. tím, že zakázali teplovodní potrubí pod řekou, aby bylo možné vytápět zbytkovým teplem Hamburg a emisní povolenky, které nespravedlivě zvýhodňují plyn proti uhlí. Nejlepší by bylo od zítra zavést poplatek 30 EUR z každé vyrobené MWh vyrobené ze slunce a větru na příspěvek na podporu sítí a rozvoj akumulace, aby tyto externí náklady kompenzovali (něco jako povolenku pro vitr a slunce), tak by výrobci ze slunce a větru prodělali kalhoty, protože si páni energetici z noví školy myslí , že mají patent na pravdu. Jde pouze o politiku co jaký šílenec dokáže prosadit, nikoli o ekonomiku.
Ano, takové elektrárny jako byl Moorburg budují Číňané do svých energetických komplexů 24/7/365, vybudovaných z dominantních FVE a VtE a přečerpacích elektráren a baterií a právě těch nadkritických uhelných, které běží jen tak málo, jak je nutně potřeba. A tím Čína získává skutečně nepřetržité, z 90% čisté a recyklovatelné, velkozdroje elektřiny. Ty spolu s vysokonapěťovým DC vedením zásobují NEPŘETRŽITĚ čínská velkoměsta
Psal jsem o tom, i s odkazy....
troch znepokojivé, by jsme zvyklí na opačný stav kdy Německo udává směr a když se ho Čína pokusí napodobit tak výsledek je k smíchu, teď v Německu napodobují Čínou udávaný směr a výsledek je dokonce k pláči
Uhelné elektrárny mají vysoké náklady. Majitelé je prostě provozovat nebudou, nebude to pro ně ekonomicky efektivní.
A ne - vláda je nemusí zavírat.
A jaké bude řešení? Německo si bude muset koupit a provozovat dané uhelné elektrárny a zaplatí se to rozdělením nákladů mezi všechny.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se