Domů
Plynárenství
Export zkapalněného plynu z USA se kvůli globálnímu poklesu poptávky propadl již o více než polovinu

Export zkapalněného plynu z USA se kvůli globálnímu poklesu poptávky propadl již o více než polovinu

Spojené státy americké si v posledních letech díky prudkému růstu exportu rychle vybudovali pozici jednoho z předních vývozců zkapalněného zemního plynu (LNG). Pandemie onemocnění COVID-19 nicméně zapříčilna značný pokles poptávky po energetických komoditách, což se podepsalo i na vývozu LNG z USA. Od začátku letošního roku se tak tamní vývoz propadl o více než polovinu, přičemž další dodávky jsou stále rušeny.

S rozvojem domácí těžby zemního plynu se Spojené státy rychle staly jeho významým vývozcem. Zatímco v roce 2016 byl vývoz zkapalněného plynu marginální záležitostí, v loňském roce do zkapalňovacích terminálů proudilo každým dnem více a více plynu.

V letošním dubnu se tak dodávky do amerických exportních terminálů podle tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vyšplhaly v průměru na rekordních 9,8 miliard stop krychlových denně. S poklesem globální poptávky, a tím i konkurenceschopnosti amerického plynu se však objem deních dodávek v červnu propadl v průměru na necelé 4 miliard stop krychlových denně.

Denní dodávky zemního plynu do exportních terminálů v USA. Zdroj: EIA
Denní dodávky zemního plynu do exportních terminálů v USA. Zdroj: EIA

Díky intenzivnímu budování zkapalňovacích terminálů a s ním spojeným růstem exportních kapacit se Spojené státy během několika let dostaly mezi největší vývozce zkapalněného plynu na světě. V loňském roce byly již třetím největším vývozcem na světě, kdy více LNG exportovaly pouze Katar a Austrálie.

Kvartální vývoz LNG a exportní kapacita terminálů v USA. Zdroj: EIA
Kvartální vývoz LNG a exportní kapacita terminálů v USA. Zdroj: EIA

Za propadem vývozu stojí pokles cen na globálních trzích na dlouhodobá minima. Zatímco v loňském roce se ceny plynu v Evropě a Asii stabilně pohybovaly nad trhem v USA, nyní je situace jiná. Z důvodu nízké poptávky a vysokého stavu naplnění zásobníků zemního plynu se cena na nizozenském trhu (TTF), který je cenovým benchmarkem pro Evropu, dokonce dostala pod úroveň amerického Henry Hubu, který je referenčním trhem pro Spojené státy.

Spotové ceny ropy a zemního plynu na hlavních světových trzích. Zdroj: EIA
Měsíční a spotové ceny ropy a zemního plynu na hlavních světových trzích. Zdroj: EIA

Není tak žádným překvapením, že s ohledem na nižší spotové a forwardové ceny na evoprském trhu ve srovnání s USA tak dochází k rušení desítek objednávek. Na základě objemu zrušených nákladů EIA předpokládá, že celková exportní kapacita USA nebude v průběhu letošního června, července a srpna využita ani z poloviny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
25. červen 2020, 08:37

a po dostavbě NS2 cena plynu pro státy západní evropy ještě klesnou. LNG bude prakticky neprodejné a nízká cena plynu tak v USA utlumí uhelný průmysl což způsobí vleklou recesy právě v těch státech, kteří volí Trumpa….

energetik II
25. červen 2020, 22:21

V USA se nyní rozbíhá druhá vlna COVIDU ,za včerejšek měli přes 38 000 nových případů , tedy druhé nejvyšší číslo od března. Pan Trump kormidluje svoji zemi do stále většího chaosu , zdá se, že s COVIDEM si nedokážou poradit. Jejich ekonomika tak bude zažívat krušné časy dlouho.

Josef
28. červen 2020, 22:27

Ale ne, když to přepočtete, tak máte asi 1200 případů /den na velikost naší země. S tím si zdravotnictví poradí navíc v USA to odnesou ti, co si neplatí pojištění, pro slušné Američany bude zdravotní péče dostupná bez problémů a ti co si pojištění neplatí jsou pro jejich ekonomiku ve velké většině přítěží...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se