Domů
Plynárenství
Gazprom od března výrazně zvýšil dodávky zemního plynu do Evropy, uvádí společnost
Zdroj: Gazprom
Zdroj: Gazprom

Gazprom od března výrazně zvýšil dodávky zemního plynu do Evropy, uvádí společnost

Ruská společnost Gazprom dnes uvedla, že v první polovině měsíce výrazně zvýšila objem vývozu zemního plynu, zejména do devíti evropských zemí včetně Itálie, Polska a Chorvatska. Tyto dodatečné objemy by měly podle společnosti pomoci vyrovnat pokles dodávek od začátku roku a propad evropských zásob.

Státní společnost ve svém prohlášení uvedla, že její produkce v období od 1. ledna do 15. března byla na zhruba stejné úrovni jako v loňském roce a činila 111,5 mld. m3 (bcm).

Teplejší počasí v únoru přispělo k poklesu domácích dodávek v tomto období o 6 %, tj. o 4,8 bcm. Vývoz do "dalekého zahraničí", tedy do zemí mimo Společenství nezávislých států, se oproti předchozímu roku snížil o 28,5 % na 30,7 bcm . V rámci celkového objemu vývozu se zvýšily dodávky do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře, dodala, aniž by upřesnila jejich výši.

V aktuálním měsíci do 15. března však byl vývoz do tzv. dalekého zahraničí o 16 % vyšší než v prvních 15 dnech února a o 39 % vyšší než v prvních 15 dnech ledna, uvedl Gazprom.

Vyšší dodávky než v předchozím roce

Dodávky do devíti evropských zemí od 1. do 15. března byly vyšší než v předchozím roce, včetně 51,7% nárůstu dodávek do Itálie, 71,8% nárůstu do Polska, 110,9% nárůstu do Chorvatska, 34,6% do Řecka, 24,4% do Bulharska a 21,1% do Turecka, uvedl Gazprom.

"Gazprom pokračuje v dodávkách plynu podle poptávky zákazníků v plném souladu se svými smluvními závazky," dodala společnost s odkazem na nedostatek evropských dodávek, který předcházel ruské invazi na Ukrajinu.

Podle společnosti tranzit plynu přes Ukrajinu zcela normálně pokračuje a je v souladu s požadavky zákazníků, přičemž denní objem tranzitu přes tuto trasu by měl pro 15. březnu činit 109,6 milionů m3. To navzdory válce vedené Ruskem na Ukrajině.

Vyčerpání zásobníků

Gas Infrastructure Europe (GIE) dodala, že k 13. březnu byly zásoby zemního plynu v evropských zásobnících o 20,4 %, tedy o 6,6 bcm, nižší než před rokem. Množství dodané Gazpromem v létě 2021 bylo ze zásobníků plně vytěženo do února.

"Již nyní bylo vytěženo 50,4 bcm plynu, tj. 106,6 % množství, které byla společnost Gazprom schopna dodat v létě 2021 ... Současná těžba [ze zásobníků] je plyn, který zbyl z předchozích let," uvádí GIE.

"Celková úroveň zbývajícího plynu v evropských zásobnících činí 26,2 %. Německé podzemní zásobníky byly vyprázdněny ze 74,9 %, francouzské z 80,8 %," dodává GIE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Vojvodik Petr
15. březen 2022, 19:49

EU asi platí.

De Carbon
15. březen 2022, 21:09

Celkova ruska strategie nevysla. Evropa si obstarala LNG, valka na Ukrajine je takrka prohrana, ruska ekonomika je na kolenou a cely svet ukazuje na Rusko jako agresora. Tak Gazprom musi nahonit nejake Dolary a Eura aby se cele rusko nerozsypalo jako domecek z karet. Podle meho prijde brzo fatalni kolaps cele ruske spolecnosti. Bude to domino jake svet jeste nevidel, bude to 3D domino. Rozpad CCCP byl proti tomu cajovy dychanek. Snad se podari ochranit jaderne zbrane pred rozkradenim a prodejem KLDR a jinym silencum.

Jirka94535
16. březen 2022, 13:47

Můžeš Rusko a Putina nemít rád, můžeš přát zaslouženou tvrdou odvetu, ale fatální kolaps si raději nepřej. Pokud je v zemi pevná vláda nebo diktátor, dají se věci uhlídat, je s kým jednat, atd. V opačném případě v tak velké a národnostně rozmanité zemi neuhlídáš nic, ani ty zbraně. Viz např. Libie, Irák v mini provedení.

JVr
16. březen 2022, 07:43

Njn z Ruska utíkají uvědomělí Rusové, a tak klesá domácí poptávka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se