Domů
Plynárenství
Gazprom opět potvrdil svůj postoj k tranzitu plynu přes Ukrajinu

Gazprom opět potvrdil svůj postoj k tranzitu plynu přes Ukrajinu

Na tiskovém briefingu zástupce ruského Gazpromu opět potvrdil stanovisko společnosti k tranzitu plynu přes Ukrajinu. Gazprom nabízí flexibilní krátkodobý či střednědobý kontrakt a obnovení dodávek plynu na Ukrajinu. Vyjednávání komplikují nadcházející volby na Ukrajině a případná reforma plynárenského sektoru.

Smlouva mezi Gazpromem a Naftogazem vyprší na konci roku, což vyvolává na evropském trhu mnoho obav ohledně bezpečnosti dodávek zemního plynu. Zpravodajský portál Platts informoval o úterním tiskovém briefingu ruského giganta Gazpromu.

Krátkodobý, střednědobý nebo dlouhodobý kontrakt

Na briefingu především mluvila Elena Burmistrova, generální ředitelka společnosti Gazprom Export. Burmistrova se vyjádřila, že Gazprom má zájem o prodloužení současného tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu. Dále dodala, že společnost je velmi flexibilní ohledně možné krátkodobé či střednědobé spolupráce.

Zároveň vyvrátila jakékoliv spekulace ohledně apokalyptického scénáře, což je reference na vážné výpadky dodávek zemního plynu z Ruska. V současné situaci Kiev chce garanci tranzitu alespoň 60 miliard metrů krychlových (bcm) za rok a to na deset let. U Gazpromu se zatím zda nepravděpodobné, že by na podobnou nabídku přistoupil.

Kdo na Ukrajině rozhoduje

Nicméně v současnosti se Gazprom potýká i s dalším nemalým problémem při vyjednávání. Ruský gigant totiž přesně neví, s kým na Ukrajinské straně by případná vyjednávání měl vést. Ukrajinu čekají parlamentní volby a Ukrajina také prochází reformou svého sektoru se zemním plynem.

„Není žádným tajemstvím, že nevíme, s kým bychom měli vyjednávat,“ prohlásila Elena Burmistrova.

Gazprom tvrdí, že dle pravidel Evropské Unie žádná instituce na Ukrajině nesplňuje podmínky, aby mohla podobná vyjednávání vést. Dle představitele Gazpromu Ukrajina potřebuje nezávislého regulátora a provozovatele sítě, kterého nemá, ačkoliv Kiev slíbil unbundling státní společnosti Naftogaz.

Situace se dále komplikuje nadcházejícími parlamentními volbami, které na Ukrajině proběhnou v červenci. Ředitelka Burmistrova sdělila, že Gazprom se bude dalším vyjednáváním ohledně tranzitu zabývat až po volbách.

Dle jejích slov je dále Gazprom připraven obnovit přímé dodávky plynu na Ukrajinu. Gazprom již delší dobu nedodává plyn na Ukrajinu a Ukrajina si musí kupovat plyn z Evropy.

„Jsme připraveni dodávat zemní plyn koncovým zákazníkům na Ukrajině za cenu o 25 % nižší, než je současná cena,“ prohlásila generální ředitelka.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
markusaurelius
20. červen 2019, 16:08

Tranzit přes U-káčka není potřeba na to tady máme Nord stream 1,2 , , samozřejmě pro U-káčka pro vlastní spotřebu a předem řádně zaplacené dodávky plynu.... A samozřejmě chybějící prachy za tranzit doplatit EU, a USA. Když bylo dost peněz na převrat tak to nebude problém.....

Bohuslav.
20. červen 2019, 20:07

Jenže amíci obyčejným ukrajincům financovat plyn nebudou. Zaplatit převrat, to jo. Prodat zbraně, to jo. Rozesrávat to na Ukrajině, to by jim taky šlo, ale amík nikdy neudělá něco jen tak, aby z toho něco neměl. A tranzit přes Ukrajinu není taky v jejich zájmu. Oni potřebují prodávat Evropě především ten svůj a svou ropu a né aby Rusko vydělávalo. Jejich cílem je odstřihnout Evropu od Ruska a k tomu byl i Majdan. Ale Rusko si nenechalo nakálet na hlavu a ted se Ukrajina potýká s pořádnou recesí a amík ten nepomůže. Tak maximálně něco ukrást.

berda
21. červen 2019, 10:46

Pravdu díš Bohušu, ba ba. :)

Laco
21. červen 2019, 15:44

Co politici neřeknou? Severní proud 2 a význam pro ČR. Severním proudem 1 a Severním proudem 2 bude do Německa dodáván plyn, z něhož cca 50 miliard kubíků (5 milard SP 1, 45 milard SP2) půjde plynovody z Německa do centrální rozvodny plynu nedaleko Vídně. Tento plyn půjde přes území ČR. Za tranzit tohoto plynu přes území ČR "připlyne" do rozpočtu státu cca 17 miliard korun. Je to finanční částka, která plně pokryje roční spotřebu plynu v ČR. Toť význam plynovodu Severní proud 2 pro Českou republiku. A politici o tom mlčí. Proč? Odpovíte si sami.

Mirek
22. červen 2019, 07:41

A dnes nemáme za tranzit plynu nic? Zdroj informace těch 17 miliard by nebyl?

JAROSLAV
23. červen 2019, 10:45

Vypadá té, že Evropa ztrácí trpělivost s americkým banditismem a hodlá dostavět co se dá, aby nebyla závislá na zkapalněném a třikrát dražším am. plynu. Teď ještě začít stejně postupovat v zahraniční politice a nedovolit amíkům války s Iránem a další, které by Evropu zlikvidovaly miliony dalších migrantů k živení a následné náboženské válce. Lze si představit nějakého ajatoláha, jak vyšle ničitelská komanda z místních dlouholetých imigrantů, aby destrukcí evropských zemí jejich politiky donutily k nejen slovním útokům na USA, aby toho banditismu zanechaly ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se