Gazprom opět potvrdil svůj postoj k tranzitu plynu přes Ukrajinu

DomůPlynárenstvíGazprom opět potvrdil svůj postoj k tranzitu plynu přes Ukrajinu

Na tiskovém briefingu zástupce ruského Gazpromu opět potvrdil stanovisko společnosti k tranzitu plynu přes Ukrajinu. Gazprom nabízí flexibilní krátkodobý či střednědobý kontrakt a obnovení dodávek plynu na Ukrajinu. Vyjednávání komplikují nadcházející volby na Ukrajině a případná reforma plynárenského sektoru.

Smlouva mezi Gazpromem a Naftogazem vyprší na konci roku, což vyvolává na evropském trhu mnoho obav ohledně bezpečnosti dodávek zemního plynu. Zpravodajský portál Platts informoval o úterním tiskovém briefingu ruského giganta Gazpromu.

Krátkodobý, střednědobý nebo dlouhodobý kontrakt

Na briefingu především mluvila Elena Burmistrova, generální ředitelka společnosti Gazprom Export. Burmistrova se vyjádřila, že Gazprom má zájem o prodloužení současného tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu. Dále dodala, že společnost je velmi flexibilní ohledně možné krátkodobé či střednědobé spolupráce.

Zároveň vyvrátila jakékoliv spekulace ohledně apokalyptického scénáře, což je reference na vážné výpadky dodávek zemního plynu z Ruska. V současné situaci Kiev chce garanci tranzitu alespoň 60 miliard metrů krychlových (bcm) za rok a to na deset let. U Gazpromu se zatím zda nepravděpodobné, že by na podobnou nabídku přistoupil.

Kdo na Ukrajině rozhoduje

Nicméně v současnosti se Gazprom potýká i s dalším nemalým problémem při vyjednávání. Ruský gigant totiž přesně neví, s kým na Ukrajinské straně by případná vyjednávání měl vést. Ukrajinu čekají parlamentní volby a Ukrajina také prochází reformou svého sektoru se zemním plynem.

„Není žádným tajemstvím, že nevíme, s kým bychom měli vyjednávat,“ prohlásila Elena Burmistrova.

Gazprom tvrdí, že dle pravidel Evropské Unie žádná instituce na Ukrajině nesplňuje podmínky, aby mohla podobná vyjednávání vést. Dle představitele Gazpromu Ukrajina potřebuje nezávislého regulátora a provozovatele sítě, kterého nemá, ačkoliv Kiev slíbil unbundling státní společnosti Naftogaz.

Situace se dále komplikuje nadcházejícími parlamentními volbami, které na Ukrajině proběhnou v červenci. Ředitelka Burmistrova sdělila, že Gazprom se bude dalším vyjednáváním ohledně tranzitu zabývat až po volbách.

Dle jejích slov je dále Gazprom připraven obnovit přímé dodávky plynu na Ukrajinu. Gazprom již delší dobu nedodává plyn na Ukrajinu a Ukrajina si musí kupovat plyn z Evropy.

„Jsme připraveni dodávat zemní plyn koncovým zákazníkům na Ukrajině za cenu o 25 % nižší, než je současná cena,“ prohlásila generální ředitelka.