Domů
Plynárenství
Habeck: Od Německa bylo hloupé, že si vytvořilo silnou závislost na ruském plynu
Nord Stream

Habeck: Od Německa bylo hloupé, že si vytvořilo silnou závislost na ruském plynu

Plynárenství
45 komentářů
19. březen 2022, 18:14
ČTK

Německý ministr hospodářství Robert Habeck připustil, že od Německa bylo hloupé, že si vytvořilo silnou závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk rovněž uvedl, že Německo ještě nemá zcela zabezpečeno zásobování plynem na příští zimu.

„Pokud si pro příští zimu nezajistíme více plynu a dodávky z Ruska se omezí či přeruší, nebudeme mít dost plynu k vytápění všech domů a k udržení veškerého průmyslu v chodu,“ varoval ministr, který dnes odcestoval do Kataru, aby tam jednal o dodatečných dodávkách plynu.

V neděli pak zamíří do Spojených arabských emirátů, uvedla agentura DPA.

Habeck upozornil, že Německo nemůže ani v budoucnosti na pokrývání své spotřeby energie spolupracovat pouze s demokratickými režimy. „Mnohé státy OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) jsou problematické,“ řekl v rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. „Mezi nedemokratickou zemí, ve které je problematická situace v oblasti lidských práv, a autoritářským státem, který před naším prahem vede agresivní válku odporující mezinárodnímu právu, je však rozdíl,“ dodal.

Habeck již minulý týden upozornil, že Německo se nemůže naráz odpojit od ruských energetických surovin. Dodal, že na snížení závislosti potřebuje týdny a měsíce, aby se předešlo těžkým hospodářským škodám se stovkami tisíc nezaměstnaných.

Zatímco německá vláda odmítá reagovat na ruskou válku proti Ukrajině zastavením dovozu energií, mezi obyvateli Německa převažuje spíše opačný postoj. Podle nedávného průzkumu pro DPA se vyslovilo 49 procent dotázaných pro zastavení dodávek, zatímco jen 32 procent je vysloveně proti. Devatenáct procent respondentů se nevyslovilo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(45)
Rejpal
19. březen 2022, 21:41

Němci totiž nepočítali s Americkým geopolitickým projektem Ukrajina a také s tím, že EU naprosto rezignuje na svojí autonomii a bude poslouchat stýčka sama.... No stalo se , tak máme válku v Evropě. USA má díky tomu odběratele zbraní a LNG, my drahé energie prudký pád životní úrovně zákaz vyjadřování vlastních názorů na veřejnosti a v TV Americkou propagandu....

Petr Whatever
19. březen 2022, 22:25

Běžte s tou konspirací do háje. EU naopak neposlouchala Usa a nechala postavit NS2. Díky tomu si Putin myslí, že má Evropu v kostce. To že je svobodná Ukrajina americký projekt, je Ruská propaganda, vy trolle.

Vladimír Šťastný
20. březen 2022, 08:40

Putinovi do té kostky nalezla Evropa pod vedením Němců sama, Ukrajina na tom akorát parazitovala kradením plynu tranzitovaného přes své území. USA ze současné situace skutečně plyne nejvíce výhod. Nepřímo rozpoutaly konflikt, kterého se osobně neúčastní, Ukrajině mohou dodávat zbraně a celé Evropě své LNG za jistotu několikanásobku ceny ruského plynu.

Petr Whatever
20. březen 2022, 11:08

USA ten konflikt nerozpoutaly ani přímo, ani nepřímo. Dva měsíce varovaly, že se Putin chystá vpadnout na Ukrajinu, aby to Putin nedělal, Putin samozřejmě lhal jako vždycky. Za hlasitého pokřikování místních vlastenců, že má ruská vojska na ruském území.

Ukrajina stejně jako my má právo rozhodovat o sobě sama. Amerika rozhodně neanektovala kus cizího území (porušení nejdůležitějšího bodu mezinárodního práva) a neposílala vojáky na dovolené na podporu separatistů. Je naprostá lež ruské propagandy, že za válku mohou USA.

Ano, Německo si myslelo, že business pomůže vyřešit problémy, jenže to platí jen do chvíle, pokud u moci není diktátor, kterému je jedno, jak žije jeho lid. A Putin se rozhodl, že vstoupí do historie jako další Kateřina Veliká. Trápení jeho lidu je mu u zadele.

Zbrojaři, nejenom američtí, budou mít žně. A plyn nám pravda budou dodávat Američani více, ale rozhodně na zásobování Evropy stačit nebudou.

Petr Whatever
20. březen 2022, 13:37

Američané tento koflikt nerozpoutali. Ani přímo, ani nepřímo. To jsou čisté imperiální Putinovy ambice.

Milan
21. březen 2022, 14:52

@Stastny, máte nekde odkaz porovnání cen LNG a ruského plynu? Nebo jen šíříte neověřené informace a nesmysly?

Anton Meško
22. březen 2022, 13:44

Vy si myslíte, že Merkelová na základe neoverených informáciách a nezmysloch o porovnaní cien LGN a ruského plynu vrátane dopravných nákladov odmietla ponuku Trumpa na tankerovú dodávku LGN a tým dala zelenú výstavbe NS2?

Jan Veselý
22. březen 2022, 15:22

ad Anton Meško) Sorry, ale zkušenost praví, že Trumpovi se nedá věřit ani pozdrav. Jakákoliv dohoda s tímhle pánem má zhruba takovou hodnotu jako písemné ruské garance územní celistvosti Ukrajiny, spíše ještě menší.

Vladimír Šťastný
23. březen 2022, 13:11
Anton Meško
20. březen 2022, 09:55

Práve amíkom sa podarilo dostať Nemecko na dištanc od Ruska, čo sa snažia od 2. svetovej vojny. Vojnový konflikt, ktorý odsudzujem je ale teraz na škodu Európe, čo amíkov teší, lebo môžu zarábať na zbraniach, ktorými je teraz Ukrajina futrovaná.

koumák
20. březen 2022, 21:40

Lež jako věž, už v roce 1984 varoval prezident USA R. Reagan spolu se svým poradcem Z. Brzezinským při úvaze o plánování Nord Streamu I, že to Evropa, potažmo Německo nemá dělat, že se stanou loutky SSSR a že má Evropa poohlédnout po plynu ze Středomoří a Blízkém Východe. Jenže tupci v Evropě si usmysleli, že vědí vše nejlépe, hlavně tak Německo, které věřilo a věří že obchod je nejlepší zbraň na případnou válku. Zatímco my jsme byli nuceni brát ropu a plyn z SSSR, oni měli volbu a strkali hlavu do té energetické oprátky čím dál více. Až ji nyní mají dostatečně utaženou neví, co mají dělat. Navíc- od plynové krize v 2009 bylo jasné, jakými kartami Rusko s Evropou může hrát, ale Západní Západ se stále Středoevropským politikům vysmíval a okřikoval je ve vztahu k Rusku. toto je jen a jen výsledek jejich hloupé a přezíravé politiky.

Anton Meško
22. březen 2022, 13:34

To každý, kto napíše iný názor je troll? Prečo by mala Európa počúvať USA, čo má robiť? EU nechala postaviť NS2, lebo Nemci ho chceli. Už dávno je im jasné, že náhrada výroby elektriny za jadrové elektrárne len z OZE nedokážu, tobôž keď príde na rad náhrada výpadu výroby elektriny z uhlia. Ruský plyn cez NS2 by sa dopravil do Nemecka lacnejšie o 40% oproti doterajším trasám cez Ukrajinu. V porovnaní s LNG je lacnejší, rovnako doprava a tá je ekologickejšia ako tankermi. Putin má prírodné zdroje a nebyť geopolitickej hry USA s Ukrajinou mohla Európa hoc aj závislá na dodávkach energonosičov z RF mať ich za výhodnú cenu a zvyšovať svoju ekonomickú silu v globálnej celosvetovej ekonomike.

Tak si v "kostce" porovnajte ceny ropy, plynu a PHM v USA a v Európe a potom si odpovedajte na otázku, či je rozumné, aby Európa tak vehementne sankcionovala RF aj na vlastnú škodu, aby slúžila geopolitickým záujmom USA aj za cenu postupnej straty konkurenčnej schopnosti vo svete.

Petr Whatever
23. březen 2022, 08:13

Ne každý, kdo napíše něco jiného je troll. Vy ale ano, a demaskoval jste se tímto:

"a nebyť geopolitickej hry USA s Ukrajinou"...

Ne, za tuto válku může jednoznačně Putin. Nikoliv Amerika.

hellokitty
21. březen 2022, 09:41

aky prudky pad zivotnej urovne tu zazivate? ze trochu zdrazel benzin a tak uz si nemozete vyvazat tolko zadok autom, ale musite obcas pouzit MHD, ktore je aj ekologickejsie?

Anton Meško
22. březen 2022, 13:14

Plne s Vami súhlasím.

Richard Vacek
20. březen 2022, 04:53

Snad se zase k vzájemně výhodné spolupráci EU - Rusko vrátíme. Ukládat si bobříka chudoby jenom proto, abychom poškodili Rusko, je hloupost.

Jan Veselý
20. březen 2022, 08:12

A co navrhujete? Nějakou tu variaci na téma Mnichov 1938? Hele, nikdo by nebyl šťastnější než Němci, kdyby bylo s Ruskem možné normálně vzájemně výhodně obchodovat. Němci to s nimi zkoušeli opravdu hodně dlouho. Vladimír Vladímírovič to celé zboural. Tak je třeba odpovídajícím způsobem změnit chování. Z Ruska se stala země, se kterou nikdo hned tak nebude chtít dělat nějaký byznys, pokud to půjde aspoň trochu jinak.

Vladimír Šťastný
20. březen 2022, 08:35

To by skutečně nebyli, když už si na něm ve jménu zelené ideologie vytvořili smrtelnou závislost. Jinak Putin nic nezboural, své závazky vůči Němcům si plní a zprovoznění NS2 také nestopl on. A varování ohledně vrůstající závislosti na ruských fosilech dostali Němci za poslední desetiletku více než dost.

Jan Veselý
20. březen 2022, 11:51

Hele, NS2 se stavěl kvůli úspoře na tranzitních poplatcích. Závislost Německa na Rusku by ani nezlepšil, ani nezhoršil. A musím říct, že Němci na novou geopolitickou realitu reagují mnohem razantněji než se tomu děje tady v Čechystánu.

Emil
20. březen 2022, 15:52

To je zvláštní, proč asi německý ministr průmyslu a energetiky označuje NS2 za chybu, když šlo "jenom" o tranzitní poplatky. A že si Německo vytvořilo závislost na ruském plynu snad zpochybňovat nehodláte, když to přiznává i zmiňovaný německý ministr, cituji: "od Německa bylo hloupé, že si vytvořilo silnou závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska."

Rejpal
20. březen 2022, 23:57

Víte Pane Veselý když se tady tak člověk podívá do historie tak už to dopadlo přesně podle toho co Vám psali Vaši oponenti Vaněček už nemá na topení a vy žijete v krásné nové totalitě 21 století. Akorát v jednom se všichni mýlili netrvalo to 10 let, ale jen 10 měsíců. Přeji příjemný poslech propagandy z místních "nezávislých" médií - jinam se z ČR nedostanete , protože Vám ti Vaši demokrati odřízli internet.

Jan Veselý
21. březen 2022, 22:46

ad Emil) To nezpochybňuji. Proto tady taky už leta píšu o důležitosti propojování plynárenských soustav, úsporách plynu při vytápění, nahrazování zemního plynu jako zdroje vodíku v chemickém průmyslu, ...

ad Rejpal) V jaké totalitě, že to žiju? Co ten blábol vlastně znaměná?

Richard Vacek
20. březen 2022, 09:35

Snad vytvořit v Evropě jednotný hospodářský prostor. Tím se zajistí zbohatnutí i v Rusku - bohatí lidé jsou spokojení a nechce se jim bojovat. Navíc ani nemají proč by válčili. A protože Rusko se cítí ohroženo Amerikou, tak by měla mít Evropa vlastní bezpečnostní systém bez NATO a bez amerických vojáků a základen. Tak to navrhovali i naši disidenti v čele s Havlem v roce 1985 v Pražské výzvě. Bohužel brzy po revoluci pokračovala Amerika v blokovém bělení Evropy a využívala slabosti Ruska k posouvání své sféry vlivu.

Někoho třeba bude hřát u srdce, že Rusové žijí v zemljankách, ale tuším, že v těch zemljankách vydrží určitě spíš, než my. Minimálně tam budou mít čím topit.

Petr Whatever
20. březen 2022, 11:35

To, že obchod bude důležitější si mysleli Němci. Jenže Putinovi je úplně jedno, jak žijí jeho občané. On je diktátor, který se rozhodl zapsat do historie jako další důležitý car. Kdo s ním nesouhlasí, projde čistkama, které už začly.

S někým takovým nelze mít jednotný hospodářský prostor.

Jan Veselý
20. březen 2022, 11:47

Bohužel, vedení Ruska se akorát zachovalo jako spolek naprostých strategických diletantů, kteří akorát fungují ve vlastních prostarých kulturních stereotypech a nemají vůbec žadný ánunung jak funguje svět jinde.

Teď dosáhli jenom toho, že ospravedlnili další existenci NATO, pravděpodobně zajistili jeho rozšíření o Finsko a Švédsko (možná i Rakousko). Desítky let trpělivé diplomacie a obratně vedené hybridní války Rusové úspěšně spláchli do kanálu.

PetrD
12. květen 2022, 11:25

@"Rejpal

21. březen 2022, 01:08

Já vám říkám, že Finsko ani Švédsko do NATO nepůjde, protože v případě války budou jako členové NATO hypersonickými střelami s jadernou hlavicí vyřazeni do 3 minut."

Ehm

Richard Vacek
20. březen 2022, 12:34

Ale kdepak. Prohra je to hlavně pro EU. EU potřebuje levné suroviny. Bez nich bude EU průmysl nekonkurenceschopný. O ruské suroviny je ve světě zájem. Čína, Indie a řada dalších zemí se o ně poperou.

Rejpal
21. březen 2022, 01:08

Já vám říkám, že Finsko ani Švédsko do NATO nepůjde, protože v případě války budou jako členové NATO hypersonickými střelami s jadernou hlavicí vyřazeni do 3 minut. V případě, že jsou neutrální pak Rusko nezajímají , protože zábor Finska ani Švédska nemá pro Rusko žádný smysl a napadení z jejich území nehrozí. Být v NATO pro ně znamená jen nebezpečí výhody jsou nulové.

Petr Whatever
21. březen 2022, 12:00

Rejpal: znám nekolik Finů a nálady mají nyní velmi protiruské a pro členství v NATO.

Rejpal
21. březen 2022, 00:46

Vazalové nevytvářejí svůj vlastní bezpečnostní systém ti se plazí před svým pánem. Havel dělal všechno proto, aby nás dostali bez referenda do NATO a radoval se z bombardování Srbska a to s celou naší vládou , která tu operaci schválila.Jinak pusťe si dokumenty typu Rusko z výšky. Ať vidíte jak se žije v Rusku a jak vypadají dnes Ruská města. Představa že Ruskové jsou nějací blbci a primitivové je zakoženěná v povýšené kultuře západní Evropy. ( tuto nálepku dostávají i další národy) Přesně tak bylo s Rusy jednáno před zahájením konfliktu na Ukrajině", když se Rusko snažilo o vyřešení svých bezpečnostních otázek diplomatickou cestou. To byl ještě čas kdy EU se mohla s Ruskem domluvit na nové bezpečnostní architektuře v Evropě. Jenže to by znamenalo více samostatnosti a odpovědnosti a proti tomu je vazaltví tak pohodlné.... navíc máte nepřítele , který za všechno může..... a pokud berete 6- 10 násobek průměrného platu tak Vás nějaký eknomický propad netrápí....

Petr Whatever
21. březen 2022, 08:24

O jednání s Ruskem se snažili všichni západní představitelé bezvýsledně. Bohužel, s Putinem se jednat nedá, říká pravý opak toho, co si myslí - viz. nezútočíme na Ukrajinu. Že by ho NATO nějak ohrožovalo je směšné, a že by ho ohrožovala Ukrajina je ještě směšnější. Problém je, že Ukrajinci už nechtějí žít v totalitním státě, kterým už dnes Rusko je. Totéž Bělorusové, ale ti mají smůlu, protože jejich vlastního vůdce po prohraných zfalšovaných volbách Putin zachránil.

A čeho teď Putin dosáhl? Pacifistické Německo dá okamžitě do armády 100 mld Euro a všechny státy NATO začnou dávat minimálně ona dvě procenta do rozpočtu.

Bob
20. březen 2022, 10:53

Pane Veselý: Nebyl jste to náhodou Vy s panem Vaněčkem, kdo ještě před několika měsíci tvrdil, že budoucnost energetiky jsou FVE zálohované zemním plynem? S tím, že plyn se měl většinově odebírat v rámci energiewende z Ruska (Nordstrem 2), protože se měly současně odstavit jak zdroje uhelné, tak jaderné.

Jan Veselý
20. březen 2022, 11:39

Nebyl. Nesnažte se prosím svoje představy, které se nezakládají na realitě, interpretovat je něco, co jsem tvrdil.

Kdybyste si alespoň dal tu práci a zjistil si na co se HLAVNĚ zemní plyn používá, věděl byste, že jeho hlavní využití v EU, ČR i Německu je - vytápění. A byl jsem to já, kdo tady Vladimíru Wagnerovi vyčísloval jaká obrovská kvanta zemního plynu by šlo ušetřit pomocí tak triviálních prostředků, jako jsou polystyren, skelná vata, okna, dveře, tepelná čerpadla apod.

Taky asi nevíte, že druhé nejčastější použití zemního plynu je v chemickém průmyslu na syntézu uhlovodíků a jako zdroj vodíku pro chemickou syntézu. O tom dlouhodobě tvrdím, že je jen otázkou (asi celkem krátkého) času, kdy tenhle zdroj vodíku bude nahrazen elektrolýzou z dedikovaných zdrojů elektřiny, nejpravděpodobněji to vidím na offshore VtE. To taky bude technologický základ, který umožní ekonomicky schůdné nahrazení zbytku fosilních paliv palivy syntetickými, tj. definitivní game over fosilních paliv.

Nějaký velký růst výroby elektřiny ze zemního plynu vždy byl a je akorát utkvělou představou neinformovaných jedinců, například vás. Zemní plyn akorát měl vždy jít "pod sekyru" až jako poslední po uhlí a ropě.

Vladimír Wagner
20. březen 2022, 15:10

Pane Veselý, jestli jsem Vás tedy pochopil, tak zase tvrdíte (jako o Vás a panu Vaněčkovi psal Bob), že Německo má vše promyšlené, zemní plyn pro výrobu elektřiny a vodíku nepotřebuje a vše rychle nahradí obnovitelnými zdroji. Uvidíme. Zatím to na to nevypadá. Zatím má Německo ze států EU, na rozdíl od Francie, s uspokojením svých energetických potřeb bez fosilních zdrojů a hlavně plynu (i když uhlí z Ruska také dováží) zdaleka největší problémy. Myslím, že velice brzy uvidíme, kde je realita. Situace, která vznikla šíleným činem Putina, způsobí, že Evropská unie bude muset řešit reálné problémy a postavit se k energetice racionálně a na základě faktů.

Ještě poznámka. Takové ty snadné zdroje úspor zateplením a úpravou bytového fondu už jsou dost využité. A náklady úprav či výstavby nových budov, které směřují k energetické úspornosti nebudou malé a jednoduše dosažitelné. Vaše představa, jak obrovský a rychle dostupný potenciál tu je, je úplně mimo mísu.

Bob
20. březen 2022, 17:46

Na co všechno se zemní plyn používá vím. Zapomněl jste ještě v chemickém průmyslu na důležitou výrobu dusíkatých hnojiv.

Nicméně o tom jsem nepsal, neuhýbejte od tématu.

Taktně jste také pomlčel o plánech (přechodné) masivní výroby vodíku ze zemního plynu ať už se zachytáváním CO2, nebo bez něho. Němci v rámci své energiewende počítali s dovozem velkého množství modrého vodíku z Ruska.

Když jsme se bavili o tom, jaké % zastoupení OZE v mixu výroby elektřiny je možné, tvrdili jste společně s panem Vaněčkem, že není problém kolem roku 2035 mít 80% z OZE, doplněno 20% flexibilní výroby ze ZP. Což by byl u nás a většiny zemí nárůst výroby elektřiny ze ZP a větší závislost na Rusku.

Když už píšete o vytápění, tak ani TČ to nezachrání. Z čeho pro ně budete vyrábět elektřinu na topení v zimě? Z FVE? Ani vysoké navýšení výroby z FVE+VtE nebude stačit, pokud se bude zelený vodík masově využívat v chemickém průmyslu. Jako využití pro vytápění (pokud nějaký zbude) dává větší smysl jeho přímé spálení v jednoduchém kotli s účinností téměř 100%, než složitá konverze s nízkou účinností na elektřinu a zpětná výroba tepla, byť by to mělo být v TČ.

hlpb
21. březen 2022, 10:44

Bobe, jde vidět, že se v problematice moc neorientuješ. Tak pár čísel pro pochopení problematiky.

Německo spotřebuje ročně cca 100 miliard m3 zemního plynu

V roce 2021 Německo vyrobilo ze zemního plynu cca 51 TWh = podíl 10% z výroby EE

Na výrobu 51 TWh bylo spotřebováno cca 5 miliard m3 zemního plynu = pouhý 5% podíl celkové spotřeby zemního plynu v Německu.

Emil
21. březen 2022, 11:02

Bláho, kdo se tu v problematice "moc neorientuje" je vidět spíš na vás z toho vašeho "výpočtu". Spalné teplo zemního plynu se běžně udává kolem 10,5 kWh/m3, tj. z 5 miliard m3 zemního plynu dostanete skutečně 51 TWh, ovšem nikoliv elektřiny ale tepla. Elektřina se nedá se 100% účinností vyrobit ani zdaleka, takže množství skutečně vyrobené elektřiny je nutné vydělit přibližně dvěma, ta druhá polovina jsou ztráty.

Martin P
21. březen 2022, 19:21

Pane Veselý, zemní plyn tady propagujete ruku v ruce s FVT a větrem několik let. A celou dobu je pro vás hlavním měřítkem momentální náklad, žádná strategie pro případ že svět je v krizi a trhy jsou hysterické.

Jan Veselý
21. březen 2022, 23:00

ad Wagner) Nepochopil jste mě ani trochu. Od výzkumníka z AV ČR bych očekával lepší schopnost porozumět psanému textu.

ad Bob) No, hlavně byste si měl dostudovat jak se vyrábí dusíkatá hnojiva. Nejen ty patří do skupiny "použití vodíku pro chemickou syntézu". Z něčeho se ten amoniak udělat musí, že?

Dále byste měl vědět, že TČ mají dnes zcela běžně topný faktor 4 a paroplynové elektrárny účinnost okolo 60%, takže dohromady z toho plynu lehce dostanete i dvojnásobek tepla než prostým spálením. A o tom, že když zasvítí nebo foukne, tak ani tu paroplynovou elektrárnu nebude pouštět asi mluvit netřeba.

JVr
22. březen 2022, 09:10

"Dále byste měl vědět, že TČ mají dnes zcela běžně topný faktor 4"

Doporučil bych prostudovat jak to s tím topným faktorem 4 je, než jím budete prostě násobit ve svých výpočtech :)

Ano udává se jakýsi topný faktor, který je zpravidla za ideálních podmínek typu venku 20°C požadovaných pro výstupní vzduch 42°C. U čerpadel vzduch-vzduch se to dobře dosahuje…

Také se udává sezónní topný faktor. Ten ale také to průměruje jak to v průběhu sezóny je. Nejhorší aktuální topné faktory TČ zpravidla předvádí v tuhé zimně (mezi 1 a 2), protože médium, ze kterého bere teplo bývá nejchladnější. Většina lidí dnes volí tepelná čerpadla vzduch-voda, protože jsou zkrátka nejlevnější a tam ty topné faktory v zimě, kdy potřebujete nejvíce topit (venku -15°C apod.) jsou nejžalostnější - se 4kou tam rozhodně nepochodíte. To jsou shodou okolností situace, kdy toho nedá moc ani FVE (protože ačkoliv často v takových situacích svítí, dny jsou krátké) a nice nedá ani VTE, protože zpravidla nefouká. [prekérní situace]

Tím nechci nějak hanit přínos tepelných čerpadel, jen bych rád, aby tady nevznikly představy, že když všude vyměníme plynové kotle za TČ, tak že ušetříme polovinu plynu...! Tak to určitě nebude.

Jan Veselý
22. březen 2022, 15:27

ad JVr) Nesmysly, moje 11 let staré tepelné čerpadlo (systém země-voda) má za oněch ideálních podmínek topný faktor >5, 4 je průměr. A díky tomu, že zemní kolektor je 2 metry hluboko v zemi, jsou mu nějaké povrchové teploty naprosto lhostejné. Dneska jsou ovšem už tepelná čerpadla o pěkný kus lepší a levnější.

Emil
22. březen 2022, 15:45

Jenomže, pane Veselý, vaše tepelné čerpadlo země-voda je celkem raritní záležitost, podle údajů MPO se takových prodávají poslední dobou jen jednotky procent, přes 90 % nových tepelných čerpadel je vzduch-voda se znatelně nižším topným faktorem, a jejich podíl neustále roste, tj. těch vašich země-voda klesá k bezvýznamnosti.

Účinnost paroplynové elektrárny není kolem 60 %, takových čísel dosahují jen ty s nejvyšší účinností, občas se objeví zpráva, že se podařilo účinnost o nějaký ten procentní bod zvýšit, naposled to bylo asi 63 %. Takové účinnosti se ale pochopitelně nedosahuje v případě, že zároveň flexibilně mění výkon při vykrývání intermitence občasných zdrojů.

Miloslav Černý
20. březen 2022, 08:28

Nic netrvá věčně a Rusko si nemůže dovolit jít proti soudně uvažované světové většině dlouho. Ty suroviny se do té doby nevypaří a cenová nabídka se zcela jistě změní, aby se snázeji překonalo přechodné období od využívání fosilních paliv a jádra. Pro lidstvo se to stane po současných neutěšených zkušenostech ještě větší vyzvou. Doufejme jenom, že ten krve žíznivý paranoický Putin nespáchá další zvěrstva při nuceném ukončení prohraného konfliktu v podobě jaderné katastrofy. Hitler by se v podobné pozici, kdyby mu to bylo umožněno, asi moc nerozpakoval. Tady lze spatřit největší nebezpečí pro celý svět.

petr
20. březen 2022, 09:40

Němci nejsou hloupý národ a nikdy nebyly. Projekt Severní potok I i II viděli jako perfektní zdroj příjmů pro sebe, když oni budou obchodovat s Ruskem a těm svým sousedům to s marží pak prodávat. Toto moc dobře věděl Vova a na té jejich nenažranosti to celé založil. A aby to dobře fungovalo, tak do toho vrazil nějaké prašule do protiatomového hnutí čímž vytvořil jistou spotřebu plynu a pak stačilo jen zkorumpovat pár minulých a současných politiků a máme vystaráno.

USA nejsou žádní andělé, ale v tomto rozhodně nejedou. To, že k nám teď budou dodávat LNG je asi těší, ale rozhodně by byli spokojenější, kdyby v EU byl klid a oni se mohli soustředit na skutečný střet a to s Čínou či případně bránit své asijské spojence Japonsko a Taiwan

Michal K.
21. březen 2022, 12:11

pri diverzifikacii zdrojov treba dat pozor, aby sme nepodporovali nedemokraticke a diktatorske rezimy. ako napr. saud. arabia, katar atd. pretoze, to sa moze otocit proti nam

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se