Domů
Plynárenství
IEA: Spotřeba zemního plynu ve světě letos mírně klesne, v Evropě o 6 %
Katarský LNG terminál Ras Laffan
Zdroj: Matthew Smith / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

IEA: Spotřeba zemního plynu ve světě letos mírně klesne, v Evropě o 6 %

Globální spotřeba zemního plynu v letošním roce klesne meziročně o 0,3 % v důsledku vysokých cen a nejistoty na trhu vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu. Nejvyšší pokles spotřeby zemního plynu je očekáván v Evropě, a to o 6 %. Vyplývá to z nejnovějšího výhledu Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Globální spotřeba zemního plynu vzrostla v roce 2021 meziročně o 4,5 % a IEA ještě v lednu letošního roku očekávala pokračování rostoucího trendu i v roce 2022, a to o 1 %.

V souvislosti s nejistotou na trhu a prudkým růstem ceny plynu na světových trzích v důsledku ruské invaze na Ukrajinu nicméně IEA v posledním výhledu svou lednovou predikci upravila a nově očekává meziroční pokles o 0,3 %. V absolutních hodnotách představuje popsaná úprava predikce pokles globální spotřeby plynu o 50 mld. m3.

"Spotřeba zemního plynu v Evropě poklesne letos o 6 %. V Asii očekáváme v roce 2022 růst o 3 %, což je výrazné zpomalení růstu ve srovnání s loňskými 7 %. Regiony, jako je Amerika, Afrika a Střední východ, by měly být volatilitou na trhu se zemním plynem ovlivněny méně, jelikož tyto trhy se zpravidla spoléhají na domácí produkci plynu,“ uvedla agentura.

Evropská poptávka po LNG zvýší napětí na trhu

IEA se v uvedeném výhledu zaměřila podrobně na situaci v Evropě, která ve snaze o omezení závislosti na dovozu ruského plynu zveřejnila plány na významné navýšení dovozu LNG. Ten přitom rostl už v průběhu letošní zimy s tím, jak bylo třeba nahradit pokles dodávek plynu z Ruska a kompenzovat nízkou úroveň naplnění evropských zásobníků plynu.

„Vyšší potřeba dovozu LNG do Evropy přidává tlak na již napjatý globální trh s LNG v roce 2022. Vyhlídky na dodatečnou dodávku se jeví omezené, jelikož další exportní kapacita spoléhá na omezený počet projektů, zatímco několik exportérů je stále zasaženo prodlouženými odstávkami v roce 2021,“ dodala IEA.

Agentura očekává, že navýšená poptávka na trhu s LNG v odhadované výši 28 mld. m3 bude z necelých dvou třetin pokryta zvýšením vývozu LNG ze Spojených států. O zbylou třetinu by se měli postarat odstatní exportéři LNG.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Vojvodik Petr
22. duben 2022, 12:55

jen se změní misto spotřeby.

Rejpal
23. duben 2022, 01:25

a jen místo , ale i zdroje - Rusko bude vyvážet do Asie a USA do Evropy. Dodavatelé si na svoje peníze přijdou odběratelé v Evropě zaplatí dvojnásobek.

Josef
23. duben 2022, 11:08

opět z kategorie pohádek, když se projednává navýšení dodávek LNG z jiných zemí než RF tak lidé jako Vy argumentují chybějící infrastrukturou, ale to nebrání na toto nevzpomenout a bájit o vývozu do USA, Číny, atd. Viděl jste někdy kolik plynu jde z RF do EU a kolik do Číny

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se