Maďarsko s Ruskem uzavřelo novou smlouvu o dodávkách zemního plynu
Maďarsko se s Ruskem dohodlo na nové dlouhodobé smlouvě o dodávkám zemního plynu. Na facebooku to dnes oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Smlouva předpokládá, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom bude ročně do Maďarska dodávat 4,5 miliardy krychlových metrů suroviny. O ceně se ministr nezmiňuje, pouze uvedl, že je příznivější než teď a že smlouva je na 15 let.
"Abychom v Maďarsku zajistili dlouhodobé, stabilní a předvídatelné dodávky energií, rozhodli jsme se, že uzavřeme novou dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu s Ruskem. Dnes jsme se dohodli na všech podrobnostech a na všech záležitostech, které se té smlouvy týkají. Na to jsme si podali ruce," řekl podle agentury MTI ministr, který je teď v Petrohradě.
Smlouva začne platit 1. října a Budapešť má opci na to, aby mohla po deseti letech změnit požadovaný objem nakupované suroviny.
"Dohodli jsme se i na ceně, která je mnohem příznivější než ta, kterou jsme platili podle smlouvy, kterou Maďarsko podepsalo v roce 1995 a jejíž platnost končí letos," uvedl bez dalších podrobností maďarský ministr.
Smlouva bude podepsána do konce září, dodal.
Zástupci Gazpromu se s ministrem setkali, nic dalšího ale ke schůzce neřekli. "Obě strany se zabývaly klíčovými otázkami a možnostmi spolupráce v oblasti zemního plynu, včetně dodávek plynu do Maďarska," cituje agentura Reuters ze sdělení ruského podniku.
Maďarsko se spoléhá na Rusko u většiny plynu, který dováží plynovodem přes Ukrajinu. V posledních letech ale země dodávky plynu diverzifikovala, otevřela například přeshraniční propojovací potrubí s většinou svých sousedů a přes terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Chorvatsku si zajistila dodávky od britsko-nizozemské společnosti Royal Dutch Shell.
Plynové pole Kharasaveyskoye. Zdroj: Gazprom
Szijjártó řekl, že většina plynu podle nové smlouvy do Maďarska poputuje přes nové propojovací potrubí na hranici se Srbskem. Toto zařízení bude podle něj v provozu do října. Gazprom bude zemní plyn posílat přes dvě trasy, a sice 3,5 miliardy metrů krychlových přes Srbsko, zbylou miliardu metrů krychlových ročně plynovodem přes Rakousko.
Maďarsko se na nových podmínkách nákupu ruského plynu dohodlo v době, kdy Rusko dokončuje plynovod Nord Stream 2, který bude přepravovat plyn po dně Baltského moře z Ruska do Německa. Plynovod je trnem v oku Evropské unii, kritizují ho ale i Spojené státy, podle nichž toto zařízení zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Trasa plynovodu navíc obchází Ukrajinu, která tak zřejmě přijde o poplatky za tranzit ruského plynu. Analytici však poukazují na to, že Spojené státy se spíše snaží prosadit se na evropském trhu se svým dražším plynem.
Ačkoliv maďarský premiér Viktor Orbán od nástupu do funkce v roce 2010 snížil závislost své země na dovozu ruského plynu, v Evropské unii podle agentury Reuters prosazuje zájmy Moskvy. Opakovaně například vyzval k ukončení protiruských ekonomických sankcí zavedených v roce 2014, kdy Rusko anektovalo poloostrov Krym. V roce 2014 Budapešť také s Ruskem podepsala kontrakt na nákup dvou reaktorů, které do maďarské jaderné elektrárny Paks dodá ruská společnost Rosatom. Projekt se ale zpožďuje.
Mohlo by vás zajímat:
Takze ani kvapka cez Ukrajinu, aj Madarsko uz vie, ze Ukrajina nieje spolahlivy partner.
Orbán má rád Rusko ... len uvidíma ako dlho vydrží kombinovať putinovu diktatúru a bruselské peniaze : )
Lebo dlhodobo sa jedného musí vzdať ....
A co naši vládní rusofobové? Maďarsko se zajišťuje jednoznačně pro budoucnost. Nové dva bloky JE s Rosatom a kontrakt na plyn na 15 let s Gazprom. No a my budeme doufat, že nám Německo v budoucnu za spotovou cenu něco plynu prodá!
No uvidíme či sa tých nových blokov dožijeme : )
Vidieť svoj vzor v zaostalom Rusku mi nepripadá ako úžasný nápad ...
Všetky postsocialistické krajiny v EÚ s výnimkou Bulharska už predbehli Rusko ....
A kto bude mať peniaze bude mať i plyn ...
Bohužel jste zamrzl tak před 50 lety a teď se probudil. Rosatom je ve stavbě první ve světě, a to tak první, že se mohou západní firmy přetrhnout, aby mohly na jeho projekty dodávat. Např. IaC systémy, případně turbínu, generátory. O jaderných technologiích, které má k dispozici Rosatom se západním firmám může jen zdát.
Ale my neriešime "svet"... ale Maďarsko ....
A tu "zamrzol" Rosatom ....Pôvodne mala byť ukončená stavba novej elektrárne v roku 2025 ..... ale ešte sa ani nezačala ...
A to nehovorím o pozadí a korupcii okolo tohto projektu.
A a asi tá ruské jadrové technológie nebudú také svetové, keď potrebujú západné firmy na turbíny či iné technológie ...
Jo jo, Rusko je tak zaostalé, že ve vývoji 3d tisku kuřat je před Izraelci. Rusové mají už testovací provoz v KFC a Izraelci zatím "ve vývoji". To u nás jsme takoví borci, že umíme vyrobit tak akorát 3D tiskárničku z plastu velkou 20x20 cm na výrobu hraček. Vše užitečnější prostě dovážíme.
Viktor prostě zná co je lepší zda kvalitní Ruský plyn nebo předražená srágora z usa....
Akurát to nie je vždy "ruský plyn" ... lebo Rusko značnú časť len tranzituje .. a samozrejme je to plyn ako plyn .... neexistuje "nekvalitný plyn" .... resp. každý musí spĺňať kvalitatívne parametre aby sa mohol nazývať "zemným plynom" ...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se