Návrh sankcí USA za Nord Stream 2 je podle Moskvy "rusofobní kampaň"

1. srpen 2019, 16:43
DomůPlynárenstvíNávrh sankcí USA za Nord Stream 2 je podle Moskvy "rusofobní kampaň"

Za nový projev rusofobní kampaně dnes ruské ministerstvo zahraničí označilo rezoluci zahraničního výboru amerického Senátu o sankcích proti osobám a společnostem zapojeným do stavby plynovodu Nord Stream 2. Návrh zákona o ochraně energetické bezpečnosti Evropy ve středu ve výboru prošel v poměru dvacet ku dvěma hlasům. Je projevem obav některých amerických zákonodárců z posílení ruského vlivu v Evropě.

Plynovod Nord Stream 2 má přivézt plyn z Ruska po mořském dně do západní Evropy mimo území východoevropských států, tedy hlavně Ukrajiny a Polska. Provoz by mohl být zahájen v příštím roce. Plynovod má podporu Německa a Ruska, kromě odporu Washingtonu naráží na kritiku Varšavy a některých dalších evropských států.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes na tiskové konferenci v Moskvě řekla, že rezoluce senátního výboru otevírá „další kolo rusofobní kampaně“. Mluvčí ale upozornila, že ve výborech amerického Kongresu se „probírá leccos“ a rozhodnutí nakonec ne vždy padnou. „Jaký bude výsledek, je obtížné předpovědět,“ soudí mluvčí.

Návrh sankcí schválil již v červnu zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů. Čeká ho ještě projednání v právním výboru Senátu a po něm hlasování v plénu obou kongresových komor. V platnost vstoupí podpisem prezidenta Donalda Trumpa.