Domů
Plynárenství
Německá vláda: Omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 je politické rozhodnutí
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Německá vláda: Omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 je politické rozhodnutí

Plynárenství
9 komentářů
15. červen 2022, 15:24
ČTK

Omezení dodávek ruského plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1, o kterém v úterý informovala ruská státní plynárenská společnost Gazprom, je politickým rozhodnutím a nelze ho ospravedlnit technickými důvody. Řekl to dnes německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Gazprom v úterý oznámil, že dodávky se snížily zhruba o 40 procent.

Gazprom v úterý omezil přepravní kapacitu plynovodu Nord Stream ze 167 milionů krychlových metrů maximálně na 100 milionů krychlových metrů plynu denně. Opatření zdůvodnil zpožděním v návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens k opravě. Siemens později oznámil, že kvůli sankcím nemůže provozovateli plynovodu předat zpět plynovou turbínu, která je v současnosti na generální opravě v Kanadě.

Habeck dnes nicméně uvedl, že servisní práce se měly uskutečnit až na podzim a neměly by přepravní kapacitu plynovodu snížit o 40 procent. Prohlásil také, že údržba zařízení západním sankcím nepodléhá.

Ministr zároveň ujistil, že Německo teď nemá problémy s dodávkami plynu. Dodavatelům se podle něj zatím daří získávat plyn z jiných zdrojů, uvedla agentura DPA.

Plynovodem Nord Stream 1 se přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, jde o hlavní trasu pro export ruského plynu do Evropské unie. Na dodávky plynu do České republiky by snížení přepravní kapacity plynovodu podle oslovených odborníků nemělo mít vliv.

Paralelně s plynovodem Nord Stream 1 vede i nově dokončený plynovod Nord Stream 2. Německo ale kvůli ruské invazi zprovoznění tohoto projektu zablokovalo.

Situace kolem dodávek ruského plynu se letos zkomplikovala v důsledku ruského útoku na Ukrajinu. Gazprom v květnu oznámil, že už nebude moci vyvážet plyn do Evropské unie potrubím Jamal přes Polsko. Zdůvodnil to ruskými sankcemi na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu Jamal. Ten vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Petr prochaska
15. červen 2022, 15:40

Na idnesu píší:

"Gazprom omezení zdůvodnil zpožděním v návratu zařízení, které muselo být odesláno k opravě, a zmínil přitom německou firmu Siemens.

Siemens později oznámil, že kvůli sankcím nemůže provozovateli plynovodu předat zpět plynovou turbínu, která je v současnosti na generální opravě v Kanadě."

A teď kde je pravda?

Lukáš
15. červen 2022, 16:31

Cela EU sa bije po hrudi, aby sme sa okamzite odstrihli od ruskej ropy aj plynu no a ked to spravia rusi, teda ze len znizia dodavky tak uz je zle nech je dovod akykolvek :D

Nedrzim stranu rusom, no EU je na smiech, nejednotne, pomale a zmatocne rozhodnutia. Prava ruka nevie, co robi lava...

Ivan Novák
15. červen 2022, 21:18

Politickým rozhodnutím bylo vybudovat si závislost. A pozor: feťák udělá kromě vraždy

svého dealera cokoli, aby se k matroši dostal. Stade, Brunsbuttel, Wilhelmshaven, sliby, chyby.

Peter Zachara
16. červen 2022, 06:28

O cervenej Karkulke nepridas? Odpovedajucich citatelov tu na tomto odbornom fore najdes prekvapivo dost.

Jimi
16. červen 2022, 08:59

Tohle politické rozhodnutí měla udělat německá vláda 24.2.2022. Ale lepší později než nikdy a je nakonec jedno jestli rozhodl Putin nebo Scholz. Efekt je stejný. Rusko bude zbytečně těžit plyn, který neprodá a teda ho bude muset pálit (zabrečí naše životní prostředí a ruská peněženka) a nebo ho těžit nebudou (a teda zabrečí pouze ruská peněženka). Za mě evropský win-win.

minduton
16. červen 2022, 13:26

Dobře to dělají, Rusáci. Prostě nepřipustí před zimou plné zásobníky v EU, aby ji mohlo pěkně držet pod krkem.

Jimi
16. červen 2022, 14:52

až na to že Rusáci uvěřili vlastní propagandě, že poptávka po plynu není elastická. Ale ona je - navýšení ceny o 70% sníží poptávku natolik, že v roce 2023 už nebude Evropa ruský plyn potřebovat vůbec... Gratulky :)

Ondřej
16. červen 2022, 13:36

Samozřejmě, že je to politické rozhodnutí. Sankce za účelem poškození hospodářství jsou také politické rozhodnutí. Rusové si asi nenechají všechno líbit.

Baton David
16. červen 2022, 21:23

a jestlipak si myslíte zda to ta turbína přežila? no přežila, poněvadž ji to politicky myslelo...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se