Domů
Plynárenství
Německé chemické společnosti se připravují na nárůst nákladů na zemní plyn
BASF's production site Schwarzheide is located in the Lausitz region of southern Brandenburg, Germany, and is one of the company's largest production sites in Europe. A state-of-the art plant for the production of cathode materials is to be built at this site in 2022. The plant will initially run on energy from the highly efficient CHP plant (left) and will also use renewable energy in the future.
Zdroj: BASF

Německé chemické společnosti se připravují na nárůst nákladů na zemní plyn

Německé chemické společnosti se připravují na nárůst nákladů na zemní plyn. V souvislosti se snížením dodávek ruského plynu plynovodem Nord Stream 1 Německo tento týden oznámilo zavedení druhého výstražného stupně krizového plánu. To by za určitých okolností umožnilo dodavatelům plynu navýšit jeho ceny i v rámci stávajících smluvních vztahů.

Německo je vysoce závislé na dodávkách plynu z Ruska, i když se mu daří svou závislost snižovat. Z Ruska v roce 2021 pocházelo přibližně 55 % v Německu spotřebovaného plynu. Tento podíl v polovině května poklesl na zhruba 35 %.

V minulém týdnu však Rusko snížilo dodávky ruského plynu plynovodem Nord Stream 1 na zhruba 40 %. Německo bylo v reakci na tento krok nuceno ve čtvrtek vyhlásit stav „ výstrahy“ neboli druhý stupeň z celkem tří varovných stupňů plánu pro stav nouze v oblasti zemního plynu.

"Toto [čtvrteční] oznámení by teoreticky dalo vládě možnost umožnit příslušným dodavatelům plynu okamžité zvýšení cen porušením stávajících smluv, například s německými chemickými společnostmi," uvedli podle ICIS analytici německé banky Baader Bank.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck se nicméně rozhodl, že toto ustanovení (paragraf 24 Zákona o energetické bezpečnosti), které je podmíněno jednak vyhlášením stupně výstrahy, ale také podmínkou „výrazného snížení celkového objemu dovozu plynu do Německa“, prozatím zůstane neplatné.

Baader Bank v květnu uvedla, že úplné embargo na ruský zemní plyn by německé chemické společnosti mohlo stát 2,6-7,9 miliardy eur (64-196 miliard korun) v dodatečných nákladech na energii.

V pátek banka dodala, že dodatečnými náklady na plyn jsou v krátkodobém horizontu nejvíce ohroženi velcí němečtí výrobci petrochemických produktů a hnojiv, jako jsou BASF, Evonik, K+S, Covestro a Wacker Chemie.

Chemický závod na výrobu čpavku u města Ludwigshafen Chemický závod na výrobu čpavku u města Ludwigshafen. Zdroj: BASF

"Evonik nám sdělil, že společnost již v několika závodech provádí investice, aby své plynové elektrárny/parní závody připravila na spotřebu ropných produktů nebo LPG [zkapalněného ropného plynu], což by vyžadovalo relativně malé investice v rozmezí 500 000-1 milion eur na závod," uvedli analytici.

Dodavatelé plynu společnosti Evonik odebírají podle jejích analytiků přibližně 30 % plynu z Ruska a v případě, že by vstoupil v platnost výše zmíněný paragraf 24, očekává Evonik vyšší ceny pouze za jinak nezajištěné dodávky.

Stejný výhled sdílejí i analytici společností K+S, Wacker Chemie a Clariant, uvádí Baader Bank, která je  přesvědčena, že odvětví bude schopno přenést vyšší náklady na své zákazníky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se