Domů
Plynárenství
Německé chemické společnosti se připravují na nárůst nákladů na zemní plyn
Zdroj: BASF

Německé chemické společnosti se připravují na nárůst nákladů na zemní plyn

Německé chemické společnosti se připravují na nárůst nákladů na zemní plyn. V souvislosti se snížením dodávek ruského plynu plynovodem Nord Stream 1 Německo tento týden oznámilo zavedení druhého výstražného stupně krizového plánu. To by za určitých okolností umožnilo dodavatelům plynu navýšit jeho ceny i v rámci stávajících smluvních vztahů.

Německo je vysoce závislé na dodávkách plynu z Ruska, i když se mu daří svou závislost snižovat. Z Ruska v roce 2021 pocházelo přibližně 55 % v Německu spotřebovaného plynu. Tento podíl v polovině května poklesl na zhruba 35 %.

V minulém týdnu však Rusko snížilo dodávky ruského plynu plynovodem Nord Stream 1 na zhruba 40 %. Německo bylo v reakci na tento krok nuceno ve čtvrtek vyhlásit stav „ výstrahy“ neboli druhý stupeň z celkem tří varovných stupňů plánu pro stav nouze v oblasti zemního plynu.

"Toto [čtvrteční] oznámení by teoreticky dalo vládě možnost umožnit příslušným dodavatelům plynu okamžité zvýšení cen porušením stávajících smluv, například s německými chemickými společnostmi," uvedli podle ICIS analytici německé banky Baader Bank.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck se nicméně rozhodl, že toto ustanovení (paragraf 24 Zákona o energetické bezpečnosti), které je podmíněno jednak vyhlášením stupně výstrahy, ale také podmínkou „výrazného snížení celkového objemu dovozu plynu do Německa“, prozatím zůstane neplatné.

Baader Bank v květnu uvedla, že úplné embargo na ruský zemní plyn by německé chemické společnosti mohlo stát 2,6-7,9 miliardy eur (64-196 miliard korun) v dodatečných nákladech na energii.

V pátek banka dodala, že dodatečnými náklady na plyn jsou v krátkodobém horizontu nejvíce ohroženi velcí němečtí výrobci petrochemických produktů a hnojiv, jako jsou BASF, Evonik, K+S, Covestro a Wacker Chemie.

Chemický závod na výrobu čpavku u města Ludwigshafen. Zdroj: BASF

"Evonik nám sdělil, že společnost již v několika závodech provádí investice, aby své plynové elektrárny/parní závody připravila na spotřebu ropných produktů nebo LPG [zkapalněného ropného plynu], což by vyžadovalo relativně malé investice v rozmezí 500 000-1 milion eur na závod," uvedli analytici.

Dodavatelé plynu společnosti Evonik odebírají podle jejích analytiků přibližně 30 % plynu z Ruska a v případě, že by vstoupil v platnost výše zmíněný paragraf 24, očekává Evonik vyšší ceny pouze za jinak nezajištěné dodávky.

Stejný výhled sdílejí i analytici společností K+S, Wacker Chemie a Clariant, uvádí Baader Bank, která je  přesvědčena, že odvětví bude schopno přenést vyšší náklady na své zákazníky.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Biometan může nahradit ruský plyn v autobusech. Města v něm vidí soběstačnost
11. srpen 2022, 17:44
U koho jsou energie nejlevnější a na jak dlouho podepsat smlouvu? HN srovnaly nabídky největších dodavatelů elektřiny a plynu
10. srpen 2022, 18:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se