Domů
Plynárenství
Německo debatuje o tom, zda břímě při výpadku plynu ponesou domácnosti, či firmy

Německo debatuje o tom, zda břímě při výpadku plynu ponesou domácnosti, či firmy

Plynárenství
11 komentářů
19. červenec 2022, 16:19
ČTK

V Německu se debatuje o tom, kdo bude mít v případné energetické krize prioritu, zda firmy, anebo spotřebitelé. Napsal to dnes ekonomický list Financial Times (FT). Největší evropská ekonomika se připravuje na to, že Rusko ukončí dodávky plynu. Podle unijních pravidel mají v případě nedostatku suroviny přednost domácnosti a kritická infrastruktura, například nemocnice či domovy seniorů.

Dosavadní přístup, který byl podle ministra hospodářství Roberta Habecka koncipován na krátkodobý výpadek, ale německá vláda přehodnocuje. Z politických a hospodářských kruhů se ozývá, že část břímě by měly nést i domácnosti.

„Pokud bude nedostatek plynu, každý bude muset snížit spotřebu – i domácnosti,“ řekl FT předseda strojírenského svazu VDMA Karl Haeusgen.

„Celý tento přístup, že domácnosti mají přednost a průmysl si prostě musí vystačit, nefunguje,“ pokračovat. „Průmysl je pro společnost životně důležitý.“

Podobně se k věci staví i šéf specializovaného výrobce chemikálií H&R Detlev Wösten. Přidělování energií firmám jako ta, kterou řídí, by podle něj vyvolalo v německé ekonomice masivní krizi.

Ruská plynárenské společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml, v polovině června začala omezovat kapacitu plynovodu Nord Stream 1 na současných zhruba 40 procent původního stavu. Plynovod, který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU, nyní prochází pravidelnou údržbou. Trvat by měla do 21. července a zejména v Německu se objevují obavy, že Gazprom provoz plynovodu po odstávce neobnoví.

Pokud by se tak stalo, Německo by nestačilo naplnit do zimy zásobníky, a průmysl by se při spotřebě energií nevyhnul přídělovému systému. To by vedlo k omezení produkce nebo až k zastavování provozů. Ekonomové se domnívají, že v takovém případě by se největší evropská ekonomika mohla ocitnout v recesi.

Firmy se proto ohlížejí po alternativních surovinách, ale možnosti jsou omezené. Wösten uvedl, že společnost H&R může nahradit pouze 25 procent své spotřeby plynu uhlím a ropou. „Pro nás je plyn naprosto nenahraditelný, přinejmenším ve střednědobém horizontu,“ řekl.

H&R vyrábí mimo jiné vosk, emulze, vazelínu, kabelové směsi a motorové oleje, které se používají v řadě odvětví – od farmacie přes potravinářství až po automobilový průmysl. „Máme zvláštní odpovědnost za udržení stabilních dodávek našim zákazníkům,“ řekl Wösten.

Ministr hospodářství Robert Habeck minulý týden vyzval k přehodnocení pravidel stanovování priorit. Ta byla podle něj navržena jen pro krátkodobé problémy, jako je výpadek elektrárny, a nikoli pro scénář, kterému čelí Německo v poslední době.

„Možná teď mluvíme o přerušení toků plynu, které bude trvat měsíce,“ řekl.

V takové situaci by podle něj musely přispět svým dílem i domácnosti, protože dlouhodobé narušení průmyslové výroby by mělo masivní dopad na zásobování.

„Není způsob, jak se s tímto případným nedostatkem plynu vypořádat bez zapojení běžných občanů,“ uvedl mluvčí ministerstva hospodářství Robert Säverin.

Domácnosti by musely kontrolovat, zda skutečně potřebují udržovat místnosti na určité teplotě, dodal.

Po Habeckovi se ozval prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm. V pondělí řekl, že pravidla pro stanovování priorit už nejsou vhodná. „Úřady v Berlíně a Bruselu musejí přijít s novými opatřeními pro novou, tvrdou energetickou realitu“, které čelíme, řekl. „To by přinutilo všechny části společnosti, aby hrály svou roli podle svých možností,“ dodal.

Tento argument se ale prosazuje i mimo průmyslový sektor. Přední charitativní organizace Caritas například uvedla, že pouhé upřednostňování domácností není ta správná reakce. „My potřebujeme plyn k výrobě základních potravin, jako je mléko a základní léky,“ uvedla. „Bez plynu nebudou ani zásoby krve pro těžce zraněné.“

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Peter Zachara
19. červenec 2022, 16:44

Som presvedceny, ze rozhodnutia ministra hospodarstva Habecka su nie odborne, ale politicke.

PetrD
19. červenec 2022, 17:35

Však také to, na koho zbyde plyn, je vysloveně politická otázka.

Peter Zachara
19. červenec 2022, 19:22

pri tvojej odpovedi sa nemeckemu volicovi ulavilo.

Martin
20. červenec 2022, 08:19

Takového ministra by chtěl určitě každý. Ten už stihnul zplodit tolik nesmyslů, co by se jiným nepodařilo ani za 2 volební období :(

Emil
20. červenec 2022, 09:01

Taky proto z něj chtějí mít Němci kancléře: :-)

nextpress. news/world/2022/07/19/survey-one-in-three-wants-robert-habeck-to-be-chancellor/16386/

Martin
20. červenec 2022, 09:29

Že mě to při jejich ideologii vůbec nepřekvapuje :-)

Karel Navratil
19. červenec 2022, 17:53

Prvořadé jsou podniky, pak policajti, nemocnice a hasiči, na lidi, co zbude :-)

Trubky máme, horší to je s plynem...

Rejpal
19. červenec 2022, 18:39

Odběrem plynu omezení spotřebitelé budou přecházet na el. energii a bude se hroutit síť. Nakonec bude muset dojít k nějakému omezení odběru jak elektřiny tak plynu. Je třeba si uvědomit ,že jsme se do toho dostali jen a pouze díky servilům Fialova typu a zelené ideologii , která k nám byla dovezena. Teď se chystá útok ekoteroristů na výrobu potravin. Takže se nedivte až za pár let budou potraviny zdražovat podobně jako energie, k tomu totiž vede biozemědělství - další zelený nesmysl podporovaný Fialou a jeho partou.

RosMar
19. červenec 2022, 20:40

No určitě. My jsme zaútočili na Rusko a začali porušovat smlouvy.

Určitě kdybychom v EU nevyráběli 22%(+jádro) elektřiny z obnovitelných zdrojů, tak bychom dneska vůbec nebyli závislí na dovozu fosilních paliv.

Jen víc OZE jelikož jsou lokální, méně dovozu. Nezávislost není levná, ale lepší než laciná závislost na vrazích, lupičích a lhářích.

Turby
20. červenec 2022, 08:39

Zasadni energeticke pravidlo zni: cim vice OZE, tim vice problemu a vyssi ceny.

Alespon dokud nebude levna a rychle realizivatelna akumulace. Coz ale jen tak rychle nebude.

intfor
19. červenec 2022, 22:33

Ne, my jsme nezautocili na Rusko. Ale ano, my jsme zacali porusovat smlouvy. Kvuli politickym sankcim nebylo dodrzeno obrovske mnozstvi smluv. Velke mnozstvi podniku nedodalo, nebo neodebralo nasmlouvane zbozi a sluzby. Jina vec je, zda je to spravne, ale nelzeme, ze dodrzujeme smlouvy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se