Domů
Plynárenství
Německý vicekancléř nechce kvůli Navalnému zastavit výstavbu Nord Stream 2
Svařovací práce na potrubí na palubě instalačního plavidla Castoro Dieci (C10). Zdroj: © Nord Stream 2 / Paul Langrock
Zdroj: Nord Stream 2 / Paul Langrock

Německý vicekancléř nechce kvůli Navalnému zastavit výstavbu Nord Stream 2

Plynárenství
11 komentářů
28. září 2020, 16:28
ČTK

Berlín 28. září (zpravodaj ČTK) – Německý sociálnědemokratický vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz (SPD) nesouhlasí, aby kvůli případu otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného byla zastavena výstavba plynovodu Nord Stream 2. V rozhovoru se zahraničním korespondenty to dnes v Berlíně zdůvodnil tím, že budování produktovodu je soukromým projektem, nikoliv státním. Reagovat na otravu Navalného by podle Scholze měla celá Evropa, nejen Německo.

„Je to soukromý projekt. Účastní se ho odhadem asi stovka firem, a to nejen německé,“ řekl Scholz.

Takřka dokončený plynovod, kterým bude proudit do Německa ruský plyn, považuje ministr spíše za evropskou investici.

Zvýšení energetické závislosti Německa, a tím i Evropy, na Rusku Scholz odmítá. „Německo odebírá plyn z Ruska různými trasami, třeba přes Polsko, odebírá plyn z Norska, z Nizozemska a také z Británie,“ řekl ministr.

Pokud jde o reakci, když Rusko otravu neobjasní, žádá Scholz společnou přiměřenou odpověď. „Musíme reagovat jako Evropa,“ prohlásil. Otravu Navalného pak označil za „vražedný útok“.

Ilustrační foto

Němečtí, francouzští a švédští experti dospěli k závěru, že Navalnyj byl otráven látkou ze skupiny novičok, kteroz vyvinul někdejší Sovětský svaz. Berlín vyzval Rusko, aby útok, který se odehrál na jeho území, vyšetřilo. Rusko ale tvrdí, že jeho vlastní testy stopy jedu v organismu Navalného neodhalily.

Postoj k budoucnosti plynovodu Nord Stream 2 není mezi německými politiky jednotný. Dokončit projekt chtějí například východoněmecké země či ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který se uchází o vedení kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale také zástupci průmyslu. Po zastavení projektu naopak volají někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz či předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, kteří by rádi CDU rovněž vedli. Kancléřka Angela Merkelová sice předem nevylučuje žádnou odpověď, diskutovat o konkrétních krocích zatím ale považuje za předčasné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
PetrV
28. září 2020, 17:09

Amíci mají nadbytek podchlazeného LPG díky tomu, že z plynu získávají Hel 3,4 a nevědí s plynem kde ho využít.

Hel 3 používají na zkoušky j. fúze (dynomak)- výroba EE a plyn potřebují udat. Jinak by omezili těžbu a vše se narovnalo.

Rusové v plynu mají málo helia. Jejich plyn je levnější.

Amíci plyn nutí horem dolem...

Jan Veselý
28. září 2020, 17:21

Tak jsem si dal tu práci a našel jsem vám velikost globálního trhu s heliem (~6 miliard dolarů/rok) a trhu se zemním plynem (~1000 miliard dolarů/rok). Jen, abyste věděl jak moc "důležité" je helium.

Láďa
28. září 2020, 21:00

Hélium nepochybně důležité je. A je čím dál hůře dostupné. Uvedený příklad nic nedokazuje. Získáš hélium a plyn nevrátíš zpět pod zem.

Bizon
29. září 2020, 02:09

Hélium opravdu začíná pomalu docházet, problém to bude ve vědě a high-tech průmyslu kde jsou potřeba opravdu nízkoteplotní kryostaty, např. skoro všechny metody se supravodivýma magnetama (NMR, SQUID, tokamaky..)

He-3 se ale ze zemního plynu nezískává! Existují na to teoretické studie, ale podíl He-3 v pozemském Héliu je jen 20PPM (částice z milionu), to žádné obohacovací metodě nestačí. Prakticky se veškeré He-3 získává ozařováním lithia, to může být obohacené o lithium-6.

V USA opravdu začínají docházet i zásoby He-3 ze studené války. Už 2 roky testují program kde nahrazují kontrolní absorbční tyče normálních reaktorů tyčema které absorbují stejně, ale přitom breedují He-3/tritium. A další potenciálně obrovský zdroj He-3 jsou Kanadské reaktory CANDU.

Richard Vacek
28. září 2020, 17:15

Podstatné je, že Navalnyj se neuvěřitelně rychle zotavuje. Zatím Rusko dokončuje propojení svých plynovodů východ-západ a bude pak v případě potřeby dodávat plynovodem Síla Sibiře plyn do Číny. Zelená Evropa fosilní zdroje nepotřebuje, tak bude mít možnost ukázat světu, jak má vypadat budoucnost.

Jaroslav Studnička
28. září 2020, 18:16

Soukromý projekt který ovšem ovlivní státní Energiewende.

energetik II
29. září 2020, 07:07

Pan Scholz má pravdu. Proč mají soukromé firmy trpět za nějakého Navalného ?? , který ovšem opět !! útok jako zázrakem přežil ? Přitom se o novičoku ještě nedávno tvrdilo, že je 100 % účinný. Přežil ale Skripal, přežila jeho dcera, přežil Navalný, ... to je divné ! To už by snad byla účinnější i ta naše mochomůrka zelená nebo obyčejný jed na myši, který si koupím někde v drogerii na roku ! Opravdu je zajímavé, proč EU nepřestala odebírat ropu ze Saudské Arábie, když tamní režim nechal zavraždit svého investigativního novináře Chašukdžího ! Zdá se mi, že tu opět máme naši oblíbenou "politiku dvojího metru !!" = naši přátelé můžou konat jakékoli prasárny, na naše nepřátele budeme ovšem kydat hnůj úplně za všechno.

Pavel Lukavsky
29. září 2020, 18:51

Pan energetikII dva už zase trolí ve prospěch Ruska. Rusko je největším ohrožením bezpečnosti v Evropě. Saudská Arábie žádným takovým ohrožením pro Evropu není a těžko kdy bude. Takže přístup EU vůči Rusku a Saudske Arábii musí být diametrálně odlišný. Takto je to prosté.

Pokud se týká novičoku: doba, kdy se za politickými oponenty zavřely brány gulagu a od té doby o člověku nikdo, ani jeho příbuzní už nikdy neslyšeli, ani kdy a jak vůbec zemřel, ta doba je naštěstí dávno pryč. I v Rusku. Jed na krysy nebo díru v hlavě opozičního předáka jsi prostě nemůže jen tak bez následků dovolit ani náš superman Putin. Otrávit někoho tak, aby to nešlo dokázat, zřejmě nebude vůbec jednoduché. Radioaktivní pódium prostě už vyšlo z módy.

energetik II
29. září 2020, 22:18

TO : Lukavský

Pokud se dva režimy pokusí zabít nepohodlného "disidenta", tak nevím, proč bychom měli k jednomu zaujímat shovívavé stanovisko. Největším nebezpečím pro světový mír jsou jednoznačně dnešní USA. Stačí se jen podívat, kolik mají po světě válečných základen, jaké vydávají prostředky na přípravu válek, kolik po roce 1945 vyvolaly válečných konfliktů - roku 1999 napadly Srbsko, r. 2001 Afganistán, r.2003 Irák, 2016 Sýrii, NATO napadlo 2011 Lybii. To jsou prasárny se statisíci mrtvých civilistů.

Rostislav Žídek
30. září 2020, 01:53

Takze zpet k tematu.

Kdo by tezil na tom, ze se NS2 nedostavi?

Kdo by tezil na tom, ze se NS2 dostavi?

Beru tu odpoved, kde figuruje Nemecko a primo nebo neprimo i Cesko. Udajny novicok... je podle mych informaci jen propagandisticky blabol :)

Rostislav Žídek
30. září 2020, 01:50

Historie ukazuje ze agresorem proti Rusku byla zatim spise Evropa.

Proc by nas vubec meli chtit ovladnout?

Nerostu i hliny maji dost.

Z jejich pohledu to musi byt asi jako anektovat kousek Ciny.

= nerealne

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se