Domů
Plynárenství
Net4Gas omezil plány na propojení plynárenské sítě s Polskem a Rakouskem
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Net4Gas omezil plány na propojení plynárenské sítě s Polskem a Rakouskem

Plynárenství
14 komentářů
16. červenec 2020, 18:24
ČTK

Český provozovatel plynovodů Net4Gas odložil a omezil své plány na nová propojení plynové sítě s Polskem a Rakouskem. Vyplývá to z aktualizovaných investičních plánů na webu podniku, na které dnes upozornila agentura Reuters. Firma nahradila menšími dříve plánované projekty, které Evropská komise vyřadila ze seznamu prioritních infrastrukturních staveb.

Nový plán rozvoje pro období 2021 až 2030 ukazuje, že firma odložila na neurčito svůj projekt česko-polského plynovodu Stork 2, který měl posílit propojení s Polskem od roku 2023. Nahradila ho menším projektem, který by mohl zahájit provoz v roce 2027 nebo 2028.

Cílem původního projektu bylo vybudovat silné obousměrné propojení plynárenských soustav mezi Polskem a ČR, nový projekt počítá s přepravní kapacitou jen ve směru z Polska do ČR. Nárůst přepravní kapacity má být v tomto směru zhruba pětinový oproti původním plánům.

Firma rovněž zastavila projekt plynovodu BACI do Rakouska, který měl zahájit provoz v roce 2024. Nahradit by ho od roku 2026 mohl podobný, ale menší projekt. Přibližný nárůst přepravní kapacity může u nového projektu klesnout zhruba na čtvrtinu původních plánů. „Současný desetiletý plán nepočítá s projekty BACI a Stork 2 v jejich původní podobě,“ uvedla firma v reakci na dotazy agentury Reuters.

Společnost upozornila, že ke změnám přistoupila poté, co se plynovody Stork 2 a BACI nedostaly na seznam projektů podporovaných Evropskou unií. Dodala, že bude kapacity pro přepravu plynu rozšiřovat v závislosti na potřebách zákazníků.

Net4Gas od roku 2013 napůl vlastní kanadská společnost Borealis Novus Parent B.V a německá pojišťovna Allianz. Firmu koupily od energetické skupiny RWE. Net4Gas provozuje více než 3800 kilometrů plynovodů, zajišťuje vnitrostátní přepravu i mezinárodní tranzit plynu. Skupina zaměstnává přes 500 lidí.

Čistý zisk skupiny Net4Gas stoupl loni meziročně o 13,5 procenta na 3,3 miliardy korun. Tržby proti roku 2018 vzrostly o 9,8 procenta na 8,1 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Franta
17. červenec 2020, 07:59

Jojo,

je třeba nejdříve do Berlína a teprve pak do Prahy či do Vídně. Přece nebudeme z Bruselu podporovat konkurenci NordStream 2, ne? Nedej Bože bychom podporovali zásobování kapalným plynem z jiných než Evropou schválených zdrojů, a navíc nemůžeme přece z Bruselu podporovat "nedemokratické" Polsko a s ním neposlušnou V4 (+4).

Kam se ta Evropa řítí, když tržní principy se více a více odsouvají na vedlejší kolej a převažuje víc a víc politikaření?!!

Martin Hájek
17. červenec 2020, 09:53

S tím Polskem jste úplně vedle. Na Stork II už byla dotace z CEF schválená, shodili to Poláci ze strachu, aby jim tam "zadem" náhodou netekl ruský plyn.

PetrV
13. říjen 2020, 03:22

PKN orlen chce stavět PP Elektrarnu v Unipetrolu a spolane. Aby mohli dodavat elektrinu do polska. Ta jim z ruskeho plynu nesmrdí.

Energetik 007
17. červenec 2020, 08:13

ČR by přes BACI získalo přímé napojení na Baugartner HUB a tím i na Turkish stream, stejně tak Polsko přes Stork II.

Pro ČR rozhodně zajímavější stavba než dostavba Dukovan.

Martin Hájek
17. červenec 2020, 09:54

A k čemu nám to přímé spojení bude, když plyn stejně poteče ze severu na jihovýchod? Co z toho získá zákazník v ČR? Ano, vůbec nic.

Energetik 007
17. červenec 2020, 10:41

Bulharsko je dnes napojené na Turkish stream, v Srbsku se snad čeká na dostavbu kompresorky a přes Maďarsko do Baugartner hub je to coby kamenem dohodil.

Škoda že EU to zasekla přes Varnu Turkish stream by se jmenoval Southstream a ve Varně by byl LNG terminál.

Se divím že to na TSČR nevíte.

Lubos Vozar
17. červenec 2020, 12:06

Len by som upresnil ze Turkish Stream extension v Bulharsku mas sklz zhruba rok a dokoncenie sa predpoklada v druhej polovici 2021. Srbska vetva je viac menej hotova, ale musi pockat na Bulharov aby dokoncili svoju.

Martin Hájek
17. červenec 2020, 13:53

To víme, ale k čemu nám asi ten plyn z Turkish streamu bude? To si myslíte, že Gazprom bude sám sobě konkurovat a dávat plyn z Turkishstreamu levněji než z Nordstreamu? Se proberte...

Energetik 007
17. červenec 2020, 14:31

Přibude další přepravní trasa přes jiné státy (Turecko, Bulharsko, Srbsko...)

ČR nebude vydíratelné Ukrajinou nebo Německem a bude napojené přímo z ČR na největší plynový HUB, pokud se alespoň BACI postaví.

Pokud by TSČR stálo za něco tak již dávno lobují za dostavbu 52km plynovodu, nebo to vezmou na sebe.

To je moc práce ale že....

Martin Hájek
17. červenec 2020, 17:09

Energetiku 007, jste fakt úplně mimo. Ukrajinou nejsme vydíratelní už dávno. Na přepravní kapacity v rámci EU s dělají aukce podle evropských pravidel. Pokud si postavíme zbytečnou rouru, kterou nepotřebujeme, tak jí zaplatíme. Co ještě na tom chcete vysvětlit, abyste to pochopil? My jsme samozřejmě lobbovali za řešení kapacitního problému na severní Moravě. To je jediná roura, která je opravdu potřeba pro české zákazníky.

Peter Kochjar
17. červenec 2020, 09:22

V4 vie iba nadávať na EU. Ale eura z Bruselu nesmrdia. Čo by sa potom kradlo ? Nech ten plynovod financujú Rusi. EU má investovať do OZE.

Každý deň posielame z EU miliardu Putinovi. Plyn ma nasledovať uhlie. Znížiť spotrebu plynu každý rok o 5-10 percent. Je to reálne.

Martin Hájek
17. červenec 2020, 09:56

:-) No, pokud bude EU mít stále takové hospodářské úspěchy a domácnosti za chvíli nebudou mít, čím za topení platit a nebudou si ho moct dovolit, tak to určitě reálné je.

Pavel
17. červenec 2020, 10:31

A není to taky tím,že by se zisky z N4G snížily z důvodů nutných investic, které by plně nepokryla EU a neplnily by kasy svých majitelů v Kanadě (Borealis) a akcionářů v Allianz ? Kolik takhle odteče z N4G do Kanady a vůbec pryč z ČR ? Němci a jiné chytré státy by se nikdy svých plynovodů nezbavovalo....

Energetik 007
18. červenec 2020, 05:38

TSČR a pravidla EU můžou za to že plynovod z Ruska není přes Bulharsko ale přes muslimy ovládané Turecko.

V elektrárně Varna měl být LNG terminál, pravidla EU a pan Hájek si přejí něco jiného.

Výsledkem je že kohout s plynem kromě Ukrajiny muže zavřít i Turecko ve válečném stavu s Kurdy, Sýrií...

Pan Hájek si nepamatuje? kolikrát už to Ukrajina udělala....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se