Net4Gas omezil plány na propojení plynárenské sítě s Polskem a Rakouskem

16. červenec 2020, 18:24
DomůPlynárenstvíNet4Gas omezil plány na propojení plynárenské sítě s Polskem a Rakouskem

Český provozovatel plynovodů Net4Gas odložil a omezil své plány na nová propojení plynové sítě s Polskem a Rakouskem. Vyplývá to z aktualizovaných investičních plánů na webu podniku, na které dnes upozornila agentura Reuters. Firma nahradila menšími dříve plánované projekty, které Evropská komise vyřadila ze seznamu prioritních infrastrukturních staveb.

Nový plán rozvoje pro období 2021 až 2030 ukazuje, že firma odložila na neurčito svůj projekt česko-polského plynovodu Stork 2, který měl posílit propojení s Polskem od roku 2023. Nahradila ho menším projektem, který by mohl zahájit provoz v roce 2027 nebo 2028.

Cílem původního projektu bylo vybudovat silné obousměrné propojení plynárenských soustav mezi Polskem a ČR, nový projekt počítá s přepravní kapacitou jen ve směru z Polska do ČR. Nárůst přepravní kapacity má být v tomto směru zhruba pětinový oproti původním plánům.

Firma rovněž zastavila projekt plynovodu BACI do Rakouska, který měl zahájit provoz v roce 2024. Nahradit by ho od roku 2026 mohl podobný, ale menší projekt. Přibližný nárůst přepravní kapacity může u nového projektu klesnout zhruba na čtvrtinu původních plánů. „Současný desetiletý plán nepočítá s projekty BACI a Stork 2 v jejich původní podobě,“ uvedla firma v reakci na dotazy agentury Reuters.

Společnost upozornila, že ke změnám přistoupila poté, co se plynovody Stork 2 a BACI nedostaly na seznam projektů podporovaných Evropskou unií. Dodala, že bude kapacity pro přepravu plynu rozšiřovat v závislosti na potřebách zákazníků.

Net4Gas od roku 2013 napůl vlastní kanadská společnost Borealis Novus Parent B.V a německá pojišťovna Allianz. Firmu koupily od energetické skupiny RWE. Net4Gas provozuje více než 3800 kilometrů plynovodů, zajišťuje vnitrostátní přepravu i mezinárodní tranzit plynu. Skupina zaměstnává přes 500 lidí.

Čistý zisk skupiny Net4Gas stoupl loni meziročně o 13,5 procenta na 3,3 miliardy korun. Tržby proti roku 2018 vzrostly o 9,8 procenta na 8,1 miliardy korun.