Domů
Plynárenství
NET4GAS plánuje v ČR postavit další plynovod, vést má podél Gazely
Výstavba plynovodu. Zdroj: eugal.de

NET4GAS plánuje v ČR postavit další plynovod, vést má podél Gazely

Plynárenství
Bez komentáře
5. březen 2018, 16:32
ČTK

Provozovatel tuzemských plynovodů, skupina NET4GAS, plánuje v Česku postavit nový, zhruba 150 kilometrů dlouhý plynovod mezi Kateřinským potokem na Mostecku a Přimdou na Tachovsku. Nový plynovod má vést prakticky paralelně s dnes již existujícím plynovodem Gazela. Vyplývá to ze systému vlivu záměrů na životní prostředí (EIA). Mluvčí NET4GAS Zuzana Kučerová ČTK řekla, že plán je součástí projektu Capacity4Gas, v rámci kterého má být do tuzemské plynárenské soustavy investováno několik stovek milionů eur.

Hlavním důvodem projektu Capacity4Gas je podle ní rozšiřování mezery mezi nabídkou a poptávkou po zemním plynu v Evropě.

„Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že vzhledem ke klesající těžbě plynu v Evropě bude do roku 2030 zapotřebí dovézt z mimoevropských zdrojů přibližně 100 miliard metrů krychlových plynu ročně – tj. dvanáctinásobek celkové roční spotřeby České republiky. K vyplnění této mezery může pomoci kombinace dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) a přepravy prostřednictvím plynovodů,“ píše se v dokumentaci.

Jednatel NET4GAS Radek Benčík už loni na podzim na plynárenské konferenci v Praze uvedl, že plánovaná investice do rozvoje plynovodní sítě má dvě etapy, které budou dokončeny v letech 2019 a 2021.

„Spolu s plynovodem postavíme novou kompresní stanici. Nacházet se bude zřejmě poblíž Jirkova. Zvolili jsme unikátní řešení, kdy plynovod budou pohánět tři elektromotory,“ citoval ho server Euro.cz

Investiční program zahrnuje podle webu posílení či modernizaci také dalších starších kompresních stanic, první má přijít na řadu kompresní stanice v Břeclavi.
Tranzit zemního plynu přes Českou republiku do zahraničí klesl předloni meziročně o 15 procent na 35,6 miliardy metrů krychlových. Jeho objem byl tak nejnižší od roku 2012. Přeprava v rámci ČR naopak v roce 2016 proti roku 2015 vzrostla o devět procent na 8,3 miliardy metrů krychlových, vyplývá z dat NET4GAS.

Loňská čísla zatím nejsou k dispozici. Důvodem poklesu tranzitu přes ČR je podle dřívějšího vyjádření analytika společnosti ENA Jiřího Gavora změna strategie nejvýznamnějších hráčů na mezinárodním trhu a nové přepravní trasy a tranzitní směry.

Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) spotřebovali Češi v loňském roce 8,53 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně o 3,3 procenta více. V České republice je asi 2,84 milionu odběratelů zemního plynu.

Z toho je 92,6 procenta domácností a 7,4 procenta maloodběratelů, středních odběratelů a velkoodběratelů. Na spotřebě mají největší podíl velkoodběratelé, kteří podle ERÚ loni spotřebovali 3,82 miliardy metrů krychlových komodity.

Česká republika dováží většinu plynu z Ruska. Ruský plyn proudí do Česka přes Ukrajinu a Slovensko i dalšími alternativními trasami. Mezi ně patří jednak plynovod Gazela napojující republiku na zemní plyn z ruských zdrojů, dopravovaný do Evropy plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře, jednak plynovod Jamal přes Bělorusko a Polsko.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Biometan může nahradit ruský plyn v autobusech. Města v něm vidí soběstačnost
11. srpen 2022, 17:44
U koho jsou energie nejlevnější a na jak dlouho podepsat smlouvu? HN srovnaly nabídky největších dodavatelů elektřiny a plynu
10. srpen 2022, 18:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se