Domů
Plynárenství
Norsko dodalo loni do Evropy 109 mld. m3 plynu, meziročně o 7 % méně
Baltic Pipe
Zdroj: Baltic Pipe

Norsko dodalo loni do Evropy 109 mld. m3 plynu, meziročně o 7 % méně

Export zemního plynu plynovody z Norska do Evropy dosáhl v prosinci rekordní hodnoty, která však nezvrátila meziroční propad o necelých 7 % způsobený loňskými dlouhými odstávkami. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na norského provozovatele plynovodů Gassco.

Norský provozovatel plynovodů Gassco dodal v loňském roce pomocí plynovodů do Evropy 109,1 mld. m3 zemního plynu, meziročně o téměř 8 mld. m3 méně. Meziroční pokles neměla šanci zvrátit ani rekordní měsíční prosincová dodávka ve výši 11,1 mld. m3. Předchozího měsíčního maxima bylo podle Reuters dosaženo v lednu 2017, a to 10,9 mld. m3.

Norsko dodává zemní plyn plynovody do Spojeného království, Německa, Francie, Belgie a od roku 2022 také do Polska přes Dánsko prostřednictvím nového plynovodu Baltic Pipe.

Vývoj dovozu zemního plynu plynovody z Norska za posledních 20 let. Zdroj: Gassco

Rekordní dodávky do Německa

I přes pokles ročních dodávek do Evropy bylo v loňském roce podle Reuters dosaženo rekordních dodávek zemního plynu do Německa ve výši 56,2 mld. m3, a to díky novému propojení s Dánskem, která navýšilo celkovou exportní kapacitu.

Dodávky do Francie proti tomu klesly v loňském roce o 22,5 % na 13,8 mld. m3. Klesly i dodávky do Belgie (o 3,8 % na 15 mld. m3) a do Spojeného království (o 13,6 % na 24,1 mld. m3).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Roman Kosařík
22. leden 2024, 09:52

Stanou se z Norů podobně "spolehliví" dodavatelé, jako z ruského Chudobince? Jo počkat, oni nemají nutkavou potřebu napadat okolní země, páchat tam genocidu a zastavovat dodávky dlouhodobým obchodním partnerům ze zcela smyšlených důvodů. A z peněz, které jim za suroviny plynou, nemá užitek jen několik jedinců, nýbrž celá země. Tak nic...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se