Domů
Plynárenství
Norsko dodalo v říjnu do Evropy nejvyšší množství plynu od ledna 2019
Zdroj: Raul Herbster / Flickr

Norsko dodalo v říjnu do Evropy nejvyšší množství plynu od ledna 2019

Norsko dodalo v říjnu do Evropy 10,1 mld. m3 zemního plynu, což je nejvyšší hodnota od ledna 2019. Tamní producenti dokázali zvýšit export i díky exportu zemního plynu původně určeného pro zpětné vtláčení při těžbě ropy. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Norští producenti plynu chtěli v říjnu maximálně využít rekordně vysokých cen plynu v Evropě a proto směřovali i část plynu původně určeného pro zpětné vtláčení při těžbě ropy na export. Díky tomu vzrostlo množství plynu dodaného do Evropy na 10,1 mld. m3, což je hodnota naposledy dosažená v lednu 2019.

„Platts Analytics začal předpovídat snížení objemu norského plynu vtláčeného při těžbě ropy už v srpnu. Očekáváme, že se toto začne dít i v případě polí Gullfaks a Asgard, což zvýšilo náš odhad hodnoty norského exportu plynu během letošní zimy meziročně o 24 milionů m3/d,“ uvedl analytik James Huckstepp.

Norská státní společnost Equinor v září dále uvedla, že očekává navýšení produkce ze svých klíčových těžebních polí Troll a Oseberg jak na podzim, tak v průběhu zimy poté, co tamní ministerstvo energetiky schválilo navýšení těžebních limitů pro nový plynárenský rok.

Zahraniční server Platts doplnil, že Norsko navýšilo v říjnu dodávky do všech zemí kromě Nizozemska. Ve srovnání se zářím narostl export do Spojeného království z 1,7 na 2,7 mld. m3, v případě Německa došlo k nárůstu z 2,0 na 2,7 mld. m3.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské zásobníky plynu se plní rekordním tempem
27. květen 2022, 05:00
Afrika místo Ruska? Němci a Italové nacházejí nové dodavatele plynu
26. květen 2022, 13:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Stehlik
5. listopad 2021, 10:59

Něčím se to uhlí musí nahradit :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se