Domů
Plynárenství
Nová legislativa může zkomplikovat dovoz zemního plynu do Polska

Nová legislativa může zkomplikovat dovoz zemního plynu do Polska

Některé ze společností obchodujících s plynem na polském trhu by se mohly vzdát své licence na dovoz plynu ze zahraničí, aby se vyhnuly vysokým poplatkům spojeným se skladováním plynu v zemi. Doposud řada obchodníků využívala možnost levnějšího skladování v zahraničí a následný dovoz plynu do Polska.

V posledních letech počet obchodníků s plynem v Polsku rostl, kdy společnosti využívaly cenového rozdílu mezi levnějším plynem ze zahraničí, například na německém Gaspoolu, který následně dovezli do Polska. Podle nové legislativy však toto již nebude nadále možné.

Podle nových striktních pravidel pro obchodování s plynem, která mají vstoupit v planost letos v říjnu, nebudou moct obchodníci pro plyn získaný a uskladněný za hranicemi Polska využít příslušné přeshraniční kapacity pro komerční účely. Nová pravidla tak mohou výrazně poškodit konkurenceschopnost polského trhu a soukromé společnosti, jež na něm působí.

Možný bankrot x konec?

Některé ze společností působících na polském trhu tak nyní zvažují, že se vzdají licence pro dovoz plynu do země, aby se vyhnuly nepříznivým finančním dopadům nových pravidel. Serveru ICIS to sdělilo několik z oslovených obchodníků pracujících pro zasažené společnosti.

„Bez koncese nebude moct v budoucnu dovážet vůbec. To znamená, že možná nebudete čelit bankrotu … ale v podstatě jste požádán opustit trh,“ řekl serveru ICIS jeden z oslovených obchodníků.

V současné době je největším prodejce plynu na polském trhu státem ovládaná společnost PGNiG, která se na celkové nabídce podílí přibližně 75 %. Mezi další subjekty působící na tamním trhu patří například německá společnost Handen, finský Fortum, polský Hermes a další soukromé společnosti.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Zemní plyn na příděl a návrat k uhelným elektrárnám? Evropské země zvažují alternativy odklonu od ruských energií
23. červen 2022, 14:04
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se