Domů
Plynárenství
Nový plynovod do Norska má Polsku pomoci snížit závislost na plynu z Ruska

Nový plynovod do Norska má Polsku pomoci snížit závislost na plynu z Ruska

Nedávno zprovozněný LNG terminál a nový plynovod, jehož výstavbu již schválila polská vláda, mají snížit závislost země na dodávkách plynu z Ruska. Norský plyn by mohl do Polska začít proudit novým plynovodem do roku 2022.

Nové spojení má Polsku umožnit ročně dopravit řádově miliardy metrů krychlových zemního plynu z Norska. V předpokládaném roce realizace projektu (rok 2022) rovněž skončí současná dohoda o dodávkách plynu mezi polskou státem řízenou plynárenskou společností PGNiG a ruským Gazpromem. PGNiG od Gazpromu ročně odebírá zhruba 10 mld. kubíků zemního plynu, tedy více než polovinu polské roční spotřeby.

„Díky terminálu a propojení s Norskem by se velký sen Polska o tom, že se stane plynovým uzlem, mohl stát skutečností,“ cituje agentura Reuters Janusze Kowalskiho, viceprezidenta představenstva společnosti PGNiG.

K tomu, aby se Polsko stalo tranzitní zemí pro plyn, má pomoci i výstavba nového plynovodu na Ukrajinu. Plynovod, který by mohl zahájit provoz okolo roku 2020, by měl navýšit přepravní kapacitu mezi Polskem a Ukrajinou až na pětinásobek současné hodnoty.

Kromě plynovodu do Norska plánuje Polsko pokrývat část své spotřeby zemního plynu dodávkami zkapalněného zemního plynu (LNG) ze zámořských zemí. Ke konci minulého roku dorazil do polského LNG terminálu první tanker se zkapalněným zemním plynem z Kataru.

Podle Piotra Naimskiho však terminál polskou závislost na Rusku nyní dostatečně neřeší a je nutné nalezení dalších zdrojů.

„Potřebujeme dva nebo tři zdroje dodávek plynu. LNG terminál nestačí a právě proto bychom měli získat přístup k dalšímu zdroji, což nám umožní plynovod do Norska. Vláda se rozhodla, že by tento projekt měl být realizován.“

Piotr Naimski, vládní zmocněnec pro energetickou infrastrukturu

Další z možností jsou podle Naimskiho dodávky LNG z USA, které by znamenaly rozšíření kapacity terminálu ze současných 5 mld. až na 10 mld. metrů krychlových plynu ročně.

Autor úvodní fotografie: Glen Dillon

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se