Nové propojení polské a ukrajinské plynové přepravní soustavy má umožnit navýšení přepravní kapacity ve směru z Polska na Ukrajinu až na 5násobek současné kapacity. Propojení má zajistit nový, 112 km dlouhý plynovod, jímž by plyn mohl začít proudit již do pěti let.

Na realizaci nového plynovodu se budou podílet ukrajinský provozovatel přepravní soustavy Ukrtransgas a jeho polský protějšek GAZ-SYSTEM.

Hlavním úkolem propojení polského a ukrajinského systému je zajištění diverzifikace dodavatelů plynu pro Ukrajinu a rovněž prohloubení integrace přepravních soustav a trhů s plynem v oblasti východní Evropy.

„Navýšení kapacity vytvoří přepravní koridor, který usnadní integraci trhů s plynem v Polsku, Ukrajině, České republice, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Moldavsku a povede k navýšení interakce mezi státy EU a zbytkem členů Energy Community,“ uvedla společnost Ukrtransgas.

Odhadovaná přepravní kapacita nového plynovodu (ve směru na Ukrajinu) bude v zavilosti na provozních parametrech soustavy dosahovat od 5 do 8 mil. m3 plynu ročně, což je vůči současné hodnotě, zhruba 1,5 mil. m3, významná změna. Ve směru opačném, tedy z Ukrajiny do Polska, bude plynovod schopen přepravit od 5 do 7 mil. m3 zemního plynu za rok.

Integrace dvou zmíněných přepravních soustav je dalším krokem k realizaci tzv. Severojižního plynového koridoru, který propojí nově otevřený LNG terminál na severu Polska se zeměmi střední a východní Evropy. Cílem je vybudovat flexibilní infrastrukturu, která umožní spolehlivé propojení všech částí západní, středí i východní Evropy se státy Pobaltí.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *