Obří kanadský LNG exportní terminál má zelenou
Obří kanadský projekt vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) může být zahájen. Po sedmi letech úsilí investici schválilo všech pět partnerských firem. Oznámil to dnes jejich společný podnik LNG Canada. Ve světovém měřítku jde o první nový projekt svého druhu od roku 2013 a největší jednotlivou investici do infrastruktury v historii Kanady, napsala agentura Reuters. Stavba začne ihned, vývoz plynu má být zahájen do roku 2025.
Výši celkové investice LNG Canada v dnešním oznámení neuvádí, podle dřívějších odhadů má činit 40 miliard kanadských dolarů (přes 693 miliard Kč).
Projekt se stane nejrychlejší cestou pro přepravu zemního plynu ze Severní Ameriky do Asie. LNG Canada bude s to dostat náklad plynu z Kutimatu v Britské Kolumbii do Tokia za asi osm dní, zatímco z Mexického zálivu trvá přeprava 20 dní.
Právě Asie se má nejvíce podílet na růstu poptávky po zemním plynu v příštích letech. Podle společnosti WoodMac se do roku 2025 zvýší na 450 milionů tun z 290 milionů v roce 2017.
Konečné investiční rozhodnutí do dneška oznámily už všechny podílnické firmy: Royal Dutch Shell, Petroliam Nasional Bhd, PetroChina Co Ltd, Korea Gas Corp (Kogas) a Mitsubishi Corp. Shell se na společném podniku LNG Canada podílí 40 procenty, Petronas 25, PetroChina a Mitsubishi mají po 15 a podíl Kogasu činí pět procent.
Vývoz bude zahájen v objemu 14 milionů tun ročně, později by se podle agentury Bloomberg mohl zvýšit až na 26 milionů tun.
Mohlo by vás zajímat:
To je dobrá zpráva i pro Čínu. Díky dovozu z Kanady bude moci - "vynechat" - LNG z USA. Jak známo, Čína válčí s USA se zaváděním cel. Ať si Trump pro svůj LNG hedá odbytiště jinde.
Zajímavá logika, takže čínské podíly v Ruských LNG terminálech Jamal a Sachalin dostanou konkurenci, která pomůže Číně :) Takže vlastě špatná zpráva pro Rusko :) Nebo tak nějak :) Sputnik zatím neví...
Čína roku 2019 předstihne Japonce v dovozu LNG a bude světová jednička. Vzhledem k obrovitosti budoucí čínské spotřeby plynu /dnes spotřebuje 60 % světového cementu, 45 % oceli, 50 % uhlí,...atd, atd/ bude nějaký terminál Sachalin nebo Jamal jen třešnička v moři obří čínské spotřeby plynu. Rusko nebo Turkmenistán nijak neutrpí nástupem Kanady. Čína to spolkne jako třešničku a jako nějaký nekonečný energetický Bumbrlíček bude žádat :"Víc ! , Víc /, Víc !/
skutečnost je taková, že celkem brzo Čína šlápne na brzdu a oba ruské terminály budou v ostré konkurenci :) , ještě si pamatuji jak Čína vyběhla s Gazpromem, který si myslel, že Čína zaplatí plynovod a bude platit stejné pálky jako Evropa, v té době Gazprom kveruloval, že už žádné plynovody do EU nepostaví a hle .... staví o106 protože plynovod do Číny ho stojí těžké peníze, financuje mu je ruský stát ( lid) , má mnohaleté zpoždnění výstaby a ceny které Gazprom sjednal s Čínou jsou velmi špatné pro Rusko ( každý v EU by rád platil tak málo :)
Ovšem o tom Sputnik nepíše...
V čem bude Čína brzy "šlapat na brzdu"? ,dovoz LNG v srpnu byl meziročně o 51 % vyšší. Její plány na zvyšování spotřeby plynu jsou obrovské. Čína své plány plní. Čína bude brzy vyrábět dvojnásobek elektřiny jak USA a ten obří nárůst OZE s atomem samy nevytrhnou. Uhlí musí také nahrazovat plyn a plyn musí i do domácností a fabrik. V ČR loni spotřebovalo 10,5 mil. obyvatel - 8,5 mld. metrů krychlových plynu. Tedy asi 800 kubíků na člověka. Při obyvatelích v Číně = 1.400 milionů, to vychází na spotřebu kolem 1.100 miliard metrů ročně. USA dnes těží něco přes 700 miliard ročně , to Číně asi stačit nebude. Domácí těžba plynu v Číně roste mnohem pomaleji jak import. Tedy import má zelenou.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se