Domů
Plynárenství
Očekávání o dovozu amerického LNG do Evropy se letos nenaplnila

Očekávání o dovozu amerického LNG do Evropy se letos nenaplnila

Ke konci letošního roku je zřejmé, že nedojde k naplnění původních očekávání o nástupu levného břidlicového plynu z USA na evropských trzích. Na neúspěchu amerického LNG v Evropě se v letošním roce podepsaly zejména nízké ceny plynu na místních trzích, kterým levný břidlicový plyn nedokázal dostatečně konkurovat.

První obavy se objevily již po několika prvních měsících od zahájení provozu prvního amerického terminálu pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) v Louisianě. Ke konci letošního roku terminál celkem opustilo více než 50 tankerů, přičemž pouhé 3 směřovaly k pobřeží kontinentální Evropy.

Americký plyn tak doputoval do terminálů ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Podle zdrojů agentury Platts byly dodávky do Španělska a Portugalska pouze testovacími, v případě Itálie se zřejmě jednorázovou záležitostí, kdy plyn využila společnost Uniper pro vykrytí poptávky v období špičky.

LNG tanker Arctic Princess

V cestě ke vstupu na evropský trh stojí americkému plynu konkurence v podobě tradičních dodavatelů, jimiž jsou zejména Rusko a Norsko.

Ruský Gazprom v letošním roce značně navyšoval množství plynu proudícího do Evropy a Turecka a s odhadem okolo 180 miliard metrů krychlových letos očekává dosažení nového maxima. Pozadu nezůstalo ani Norsko, jež navyšuje svůj podíl zejména v Nizozemsku a Spojeném království a do Evropy letos vyveze přibližně stejně plynu jako loni, tedy 115 miliard kubíků.

Evropský trh nemusí být klíčový

Většina amerického vývozu zkapalněného plynu z terminálů tak v letošním roce zamířila do Chile, Mexika  či Brazílie.

Americkému terminálu Sabine Pass pomohl i vyšší nárůst cen LNG na trzích v Asii. Díky vyšším cenám tak Spojené státy uskutečnily dvě dodávky do Číny, o víkendu by měl první tanker dorazit do Jižní Koreje a dalších 8 tankerů je na cestě do Asie.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Biometan může nahradit ruský plyn v autobusech. Města v něm vidí soběstačnost
11. srpen 2022, 17:44
U koho jsou energie nejlevnější a na jak dlouho podepsat smlouvu? HN srovnaly nabídky největších dodavatelů elektřiny a plynu
10. srpen 2022, 18:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se