Domů
Plynárenství
Plynárenské trendy v zemích OECD v roce 2018
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

Plynárenské trendy v zemích OECD v roce 2018

Mezinárodní energetická agentura (IEA) nedávno vydala zprávu hodnotící trendy v plynárenství zemí OECD. Z vyspělých zemí vévodí produkci zemního plynu USA. Významný meziroční přírůstek produkce patří USA spolu s Austrálií. Evropa naopak zaznamenala pokles produkce, především kvůli omezením v Nizozemsku. Celkově v OECD stále převažuje dovoz zemního plynu nad vývozem.

Mezi lety 2017 a 2018 narostla produkce zemního plynu v zemích OECD o 7,4 % a dosáhla rekordu ve výši 130 mld. m3. Největšího nárůstu bylo dosaženo v regionu Ameriky (severní a jižní), kde se největším lídrem staly USA s meziročním nárůstem produkce o 11,5 %. Významného nárůstu produkce dosáhla rovněž Austrálie (15,9 %), která stále navyšuje svoji produkci z pole Itchys v oblasti Browse basin.

Propad v produkci zemního plynu zaznamenala oblast Evropy (o 3,6 %). Vzhledem k omezení největšího pole v Nizozemsku (Groningen) z důvodu vzniku četných zemětřesení v oblasti, zaznamenalo Nizozemsko pokles produkce o 9,6 %. O budoucnosti tohoto významného ložiska zemního plynu bude muset rozhodnout soud.

Nárůst produkce zemního plynu v zemích OECD. Zdroj: IEA

Více jak polovina těžby plynu z OECD připadá na USA

Region Ameriky (severní i jižní) se na celkové produkci zemního plynu v zemích OECD (v roce 2018) podílel téměř ze tří čtvrtin. Jen samotné USA pak ukously téměř 60% podíl. Evropský region OECD se podílel na produkci ve vyspělých zemích 15% podílem a zbytek tvořila Austrálie a Asie.

Podíl na produkci zemního plynu v zemích OECD v roce 2018. Zdroj: IEA

Katar stále vévodí dodávkám LNG do zemí OECD

Celkové dovozy zemního plynu do OECD vzrostly v roce 2018 meziročně o 0,6 %, což představuje cca 6,3 mld. m3. Zatímco regiony OECD Asie Oceánie a OECD Evropa zvýšily svůj dovoz o 3,4 % a 1,5 %, OECD Amerika zaznamenala pokles dovozu zemního plynu o 8,0 %.

Katar zůstává hlavním dodavatelem LNG do zemí OECD. Z celkového importu reprezentuje 57 mld. m3. Růst zaznamenala i v pořadí druhá Austrálie s 52 mld. m3. USA se pak již druhý rok po sobě řadí mezi čisté exportéry v oblasti LNG.

Původ a výše importů zkapalněného plynu do zemí OECD. Zdroj: IEA

V OECD stále převažuje import

Celkový vývoz zemního plynu ze zemí OECD vzrostl v roce 2018 o 4,4 %. Tento růst podpořily všechny regiony OECD a představuje meziroční nárůst o 31 mld. m3  (z toho 14 mld. m3 bylo ve formě zkapalněného zemního plynu – LNG).

Celkově byla v roce 2018 oblast OECD opět čistým dovozcem zemního plynu, a to především díky regionu OECD Evropa, zatímco OECD Amerika se stává stále méně závislou na dovozu zemního plynu.

Dovoz a vývoz zemního plynu dle jednotlivých regionů OECD. Zdroj: IEA

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Odtud budeme brát, až nám vypnou plyn. Podívejte se
28. červen 2022, 14:52
Zachrání Německo těžba vlastního plynu frakováním? Kontroverzní téma znovu ožívá
28. červen 2022, 05:28
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se