Domů
Plynárenství
Plynárenské trendy v zemích OECD v roce 2018
Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA

Plynárenské trendy v zemích OECD v roce 2018

Mezinárodní energetická agentura (IEA) nedávno vydala zprávu hodnotící trendy v plynárenství zemí OECD. Z vyspělých zemí vévodí produkci zemního plynu USA. Významný meziroční přírůstek produkce patří USA spolu s Austrálií. Evropa naopak zaznamenala pokles produkce, především kvůli omezením v Nizozemsku. Celkově v OECD stále převažuje dovoz zemního plynu nad vývozem.

Mezi lety 2017 a 2018 narostla produkce zemního plynu v zemích OECD o 7,4 % a dosáhla rekordu ve výši 130 mld. m3. Největšího nárůstu bylo dosaženo v regionu Ameriky (severní a jižní), kde se největším lídrem staly USA s meziročním nárůstem produkce o 11,5 %. Významného nárůstu produkce dosáhla rovněž Austrálie (15,9 %), která stále navyšuje svoji produkci z pole Itchys v oblasti Browse basin.

Propad v produkci zemního plynu zaznamenala oblast Evropy (o 3,6 %). Vzhledem k omezení největšího pole v Nizozemsku (Groningen) z důvodu vzniku četných zemětřesení v oblasti, zaznamenalo Nizozemsko pokles produkce o 9,6 %. O budoucnosti tohoto významného ložiska zemního plynu bude muset rozhodnout soud.

Nárůst produkce zemního plynu v zemích OECD. Zdroj: IEA

Více jak polovina těžby plynu z OECD připadá na USA

Region Ameriky (severní i jižní) se na celkové produkci zemního plynu v zemích OECD (v roce 2018) podílel téměř ze tří čtvrtin. Jen samotné USA pak ukously téměř 60% podíl. Evropský region OECD se podílel na produkci ve vyspělých zemích 15% podílem a zbytek tvořila Austrálie a Asie.

Podíl na produkci zemního plynu v zemích OECD v roce 2018. Zdroj: IEA

Katar stále vévodí dodávkám LNG do zemí OECD

Celkové dovozy zemního plynu do OECD vzrostly v roce 2018 meziročně o 0,6 %, což představuje cca 6,3 mld. m3. Zatímco regiony OECD Asie Oceánie a OECD Evropa zvýšily svůj dovoz o 3,4 % a 1,5 %, OECD Amerika zaznamenala pokles dovozu zemního plynu o 8,0 %.

Katar zůstává hlavním dodavatelem LNG do zemí OECD. Z celkového importu reprezentuje 57 mld. m3. Růst zaznamenala i v pořadí druhá Austrálie s 52 mld. m3. USA se pak již druhý rok po sobě řadí mezi čisté exportéry v oblasti LNG.

Původ a výše importů zkapalněného plynu do zemí OECD. Zdroj: IEA

V OECD stále převažuje import

Celkový vývoz zemního plynu ze zemí OECD vzrostl v roce 2018 o 4,4 %. Tento růst podpořily všechny regiony OECD a představuje meziroční nárůst o 31 mld. m3  (z toho 14 mld. m3 bylo ve formě zkapalněného zemního plynu – LNG).

Celkově byla v roce 2018 oblast OECD opět čistým dovozcem zemního plynu, a to především díky regionu OECD Evropa, zatímco OECD Amerika se stává stále méně závislou na dovozu zemního plynu.

Dovoz a vývoz zemního plynu dle jednotlivých regionů OECD. Zdroj: IEA

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.