Plynovod v Bulharsku postaví konsorcium v čele se saúdskou Arkad

DomůPlynárenstvíPlynovod v Bulharsku postaví konsorcium v čele se saúdskou Arkad

V tendru na výstavbu plynovodu, který má sloužit pro přepravu ruského zemního plynu přes území Bulharska, zvítězilo konsorcium saúdské firmy Arkad Engineering a společného podniku Arkad-ABB se sídlem v Miláně. Oznámila to dnes bulharská státní plynárenská společnost Bulgartransgaz.

Nový plynovod o délce 474 kilometrů povede z bulharsko-turecké hranice přes celé Bulharsko do Srbska. Má tvořit nové rameno plynovodu TurkStream. Vítězné konsorcium nabídlo nejnižší cenu, do konce roku 2020 plynovod postaví za 1,1 miliardy eur (28,3 miliardy Kč), alternativní nabídka výstavby za osm měsíců má cenu 1,29 miliardy eur.

Ilustrační foto

Bulharsko podle dřívějších zpráv plánuje napojit svou plynovodní soustavu v roce 2020 na řeckou a srbskou síť. V dlouhodobém horizontu chce tato nejchudší země Evropské unie postavit velkou rozvodnou stanici u Varny v Černém moři. Doufá, že se tak stane plynovým přepravním uzlem v regionu.

TurkStream je součástí plánů Kremlu obejít Ukrajinu, která je nyní hlavní tranzitní oblastí pro přepravu ruského plynu do Evropy, a také posílit ruskou pozici na evropském trhu. Každý ze dvou plynovodů vedoucích z Ruska pod Černým mořem do Turecka má mít roční kapacitu 15,75 miliardy metrů krychlových. První z nich je určen pro turecký trh.