Domů
Společnosti ve světě
Po roce 2019 už plyn přes Ukrajinu nepoteče, tvrdí Gazprom

Po roce 2019 už plyn přes Ukrajinu nepoteče, tvrdí Gazprom

Ruská společnost Gazprom, největší světový producent a exportér zemního plynu, oznámila, že v roce 2019 bude veškerý její plyn určený pro Evropu proudit mimo území Ukrajiny.

„Po roce 2019 nebudeme exportovat plyn přes Ukrajinu. Zákazníci budou dostávat plyn na (nově) sjednaných místech dodání,“ uvedl pro agenturu Reuters Alexander Medveděv, náměstek generálního ředitele společnosti Gazprom.

Podle jeho slov Gazprom garantuje dodávané množství zemního plynu, který by měl být odebírán z nově vybudovaného uzlu na hranici Turecka s Řeckem. Dodal, že záleží na rozhodnutí Evropské unie, jak odtud bude plyn odebírat.

Nová cesta pro plyn

Novou cestou pro ruský plyn do Evropy by se měl stát plánovaný plynovod Turkish Stream, jenž má vést skrz Černé moře u hranice Turecka a Řecka. Podle slov tureckého ministra energetiky Tanera Yildize by stavba plynovodu mohla započít již do konce letošního června.

Medveděv dodal, že veškeré obchodní podmínky pro daný kontrakt s tureckou, státem vlastněnou společností Botas byly dojednány, přičemž cena by mohla být dohodnuta do konce tohoto měsíce.

Také řekl, že společnost Gazprom plánuje v letošním roce dodat do Evropské unie a Turecka mezi 153 a 155 miliardami metrů krychlových plynu.

Nový plynovod Turkish Stream má nahradit původně plánovaný projekt South Stream. Podobně jako současný projekt měl vést skrz Černé moře a přes Bulharsko zásobovat státy jihovýchodní Evorpy, dále také Slovensko, Maďarsko či jiné země. Od těchto plánů však Gazprom upustil na konci minulého roku z důvodu námitek Evropské unie.

Mimo výstavby nového plynovodu musí společnost Gazprom čelit i jiným situacím. Společnosti bylo uděleno dvouměsíční prodloužení lhůty, během které by se měla vyjádřit k obviněním ze strany Evropské unie ve věci předražování zemního plynu ve východní Evropě a bránění vstupu konkurenci na daný trh.

Zdroj úvodní fotografie: en.mercopress.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Oto Otepka
11. červen 2015, 11:47

Jestli tenhle slib/vyhruzku Gazprom splni, snim svuj klobouk. Neprestane me prekvapovat jake nesmysly jsou vysoci rusti predstavitele schopni verejne prezentovat. Nicmene uz jsem smiren s tim, ze na tom Rusove budou trvat treba az do r. 2017 a pak jako velkoryse gesto od planu "ustoupi"

kariot
15. září 2015, 05:55

to Oto Otepka.

Přeji dobrou chuť,smlouva byla podepsána 4.září na Vychodním ekonomickém foru ve Vladivostoku.Klidně piš dál.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se