Domů
Plynárenství
Polsko i kvůli vysoké poptávce z Česka zdvojnásobí kapacitu terminálu na LNG
LNG terminál

Polsko i kvůli vysoké poptávce z Česka zdvojnásobí kapacitu terminálu na LNG

Plynárenství
2 komentáře
6. červen 2022, 14:11
ČTK

Polsko zdvojnásobí kapacitu plovoucího terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), jehož výstavbu chystá na moři blízko Gdaňsku. Řekla to ministryně životního prostředí Anna Moskwová, podle které si rozšíření tohoto zařízení vyžádala rostoucí poptávka po dovozu plynu v České republice a dalších zemích v regionu střední Evropy. Informovala o tom dnes agentura PAP.

Moskwová na mezinárodním kongresu v Lublinu na východě Polska řekla, že kapacita terminálu se zvýší minimálně na 12 miliard metrů krychlových za rok z původně plánovaných šesti miliard. Jde o zařízení označované anglickou zkratkou FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), které umožňuje uskladnění LNG a jeho přeměnu zpět do plynného stavu.

Ministryně poznamenala, že klíčem k zajištění energetické bezpečnosti v Evropě je podle ní severo-jižní trasa, která umožní využít terminály a propojení sítí v zemích sdružených v iniciativě Trojmoří. Členy této iniciativy je 12 států včetně České republiky, které leží v oblasti mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem a jejichž cílem je mimo jiné vybudovat mezi sebou dopravní a energetickou infrastrukturu.

Moskwová zdůraznila důležitost výstavby terminálu u Gdaňsku, který bude přeměňovat zpět do plynného skupenství LNG dopravený na tankerech do přístavů v Baltském moři. „Plánovali jsme to na šest miliard metrů krychlových,“ řekla ministryně. „Vzhledem k rostoucímu zájmu u našich jižních sousedů, ale také z Ukrajiny, máme v plánu jej rozšířit alespoň na 12 miliard metrů krychlových, což znamená velký terminál s dvěma plavidly.“

Ministryně dodala, že pokračují jednání s Českou republikou a Slovenskem, jejichž „cílem je vypracovat eventuální model pro tato propojení, ale také se připravit na výstavbu propojení s Ukrajinou“.

Předseda české vlády Petr Fiala v pátek po jednání se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým řekl, že Česká republika bude s Polskem dál intenzivně jednat o energetické infrastruktuře. Především o obnově projektu plynovodu Stork II nebo o využití kapacit polských LNG terminálů pro Česko.

Fiala na konci dubna kritizoval předchozí vládu Andreje Babiše, že nezajistila výstavbě česko-polského plynovodu Stork II dostatečnou politickou podporu. Babiš Fialovu kritiku odmítá a například Ekonomický deník napsal, že je více důvodů, proč nemá Česko plynovod do Polska. Projekt plynovodu Stork II podle listu ztroskotal také na nezájmu Polska, regulátorů a obchodníků s plynem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Roman Čejka
7. červen 2022, 08:07

Projekt Trojmoří je americký projekt jehož cílem je vytvořit pás zemí mezi Německem a Ruskem, které budou promítat americké zájmy v Evropě.

Fialová vláda nás velmi rychle vzdaluje od geopolitické spolupráce s Německem a přidává nás k linii amerického projektu.

George Friedman o tom před lety mluvil na jedné konferenci.

https://m.youtube.com/watch?v=FiiIlOkL7TE

Libor Blažek
7. červen 2022, 09:03

Politická podpora projektu nového plynovodu byla a je maximální. Všechny obce, přes jejichž katastr měl plynovod vést, mají nový územní plán a v novém územním plánu je zakreslen koridor pro výstavbu plynovodu o šířce cca 500 metrů. Obdivuji obrovské kvantum práce spojené s tvorbou územních plánů. Investor dostal zcela zdarma od státu schválený koridor pro položení potrubí. Toto je sen všech investorů - mít dopředu územními plány v celé České republice schválené veškeré potřebné pozemky. Kritici bývalých vlád ČSSD a ANO asi v životě nečetli žádný územní plán.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se