Domů
Plynárenství
Polsko kupuje čím dál více zkapalněného plynu, chce omezit závislost na Rusku
Finsko LNG

Polsko kupuje čím dál více zkapalněného plynu, chce omezit závislost na Rusku

Největší polský dodavatel zemního plynu, polostátní společnost PGNiG, kupuje na spotovém trhu stále více zkapalněného zemního plynu, čímž chce diverzifikovat své dodávky. V loňském roce vzrostl podíl LNG na dodávkách PGNiG na 20 %, v dalších letech by měl nadále růst.

Polsko v současné době disponuje jedním terminálem pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), který zprovoznilo před více než 3 lety u pobřeží Baltského moře. První tanker s LNG z Kataru do Polska dorazil již ke konci roku 2015.

Spotové a další krátko až střednědobé obchodování podle Macieja Wozniaka, viceprezidenta tradingu, má na starost londýnská pobočka, která zahájila svou činnost na začátku roku 2017. Za celý loňský rok společnost na spotovém trhu koupila celkem 5 dodávek, v letošním roce již 4.

Kromě spotového obchodování, kterému v současné době nahrávají nízké ceny plynu, PGNiG rovněž uzavřela dlouhodobé kontrakty na dodávku plynu z USA. Dovozem zkapalněného plynu chce Polsko nahradit dodávky od ruského Gazpromu. Dohoda s Gazpromem vyprší v roce 2022 a PGNiG již dříve uvedla, že ji nemá v úmyslu prodloužit a dodávky si po tomto datu zajistí jinde. Kromě LNG by dalším zdrojem plynu pro Polsko měl být plynovod Baltic pipe, který zemi propojí s Norskem.

„Po roce 2022 hodláme kompletně změnit směřování zásobování k více diverzifikovanému portfoliu,“ uvedl podle agentury Reuters Maciej Wozniak na konferenci LNGA 2019 v Singapuru.

Podíl ruského plynu v Polsku postupně klesá

Rostoucí objemy dodávek zkapalněného plynu z Kataru, Norska a USA v Polsku postupně vytlačují z portfolia PGNiG ruský plyn, jehož podíl v loňském roce klesl na 67 %. Zatímco v roce 2016 Polsko dovezlo necelou 1 miliardu metrů krychlových plynu ve zkapalněné formě, loni již objem dodávek LNG dosáhl 2,7 miliard.

Domácí produkcí PGNiG pokrývá přibližně 20 % svých potřeb, zbytek plynu musí dovážet ze zahraničí.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Ludvik
10. březen 2019, 10:35

Jen aby to nebylo jako s uhlim na Ukrajinu. Pokud vim

tak USA nakupuje zkapalneny plyn od Rusu /také/.

A prevezt to americkou lodi do Polska jiste není tak drahe.Ovšem Polaci zaplati cenu dovozu z USA.

Jiří Chmelarčík
10. březen 2019, 18:05

Polsko se samozřejmě může svobodně rozhodnout. Rusko ovšem také. Může se jednou stát, že pro Poláky v Rusku plyn nebude. A třeba i bude. Politika se točí jako vrtule a ekonomika má svoje pevné zvyklosti.

Vojta
13. březen 2019, 21:39

Polsko má výborně zvládnutou výrobu čisté energie a nepotřebuje omezovat "ekologické" elektrárny ve Slezsku... Zejména na Ostravsku a Karvinsku to mohou potvrdit i čeští občané.

......

Rusko zvýšilo dodávky do Evropy a letos se otevře i NS 2 a Síla Sibiře, takže je jasné, že se mu exporty zvednou bez ohledu na Polsko atd..

Vojta
13. březen 2019, 21:45

Polsko má zejména ve Slezsku výborně zvládnutou výrobu čisté energie, takže nepotřebuje ruský plyn, resp. nepotřebuje stavět "čisté" elektrárny. Obyvatelé Ostravska a Karvinska to mohou potvrdit.

markusaurelius
9. březen 2019, 11:20

Tak proč pořád naši polští bratři tak naplákají proti severnímu proudu, když tady mají nádherný demokratický plyn z kolébky demokracie ,,,nechápu,,,

Loudil
9. březen 2019, 11:38

To je pravda .Proč Polsko pořád tak zuřivě útočí na Nord Strem II, když je pro ně jediným národním cílem diverzifikace a silné odstřižení od ruských dodávek ? A co dělají jiné země, třeba Němci by mělo být Polákům jedno. Bohužel Poláci jsou zvláštní země. Do roku 2014 vozili kvanta svého ovoce i zeleniny do Ruska, po zavedení sankcí 2014, kdy Rus stopnul dovoz ovoce z EU nám cpou své přebytky dotovaného ovoce místo Rusům. V odbobí 2014-18 jsme tak v ČR museli zrušit už 3.573 hektarů ovocných sadů /asi 20 % celkové plochy/ a další 3000 ha jsou připraveny ke zrušení. Místo léta piplaných a ošetřovaných sadů nyní máme řepku či obilí. Já říkám, politika s ekonomikou by se neměla míchat. To platí i o tom plynu.

Jarda
10. březen 2019, 07:13

To je otázka strategie....Polsko v minulosti chtěli vymazat z povrchu zemského jak Němci tak Rusové a popravdě Rusové chrasti zbraněmi jen proto, že je odběratele zásobují potrodolarama...Rusko bude tak vekkohube, jak si jej budeme platit

Ivan
12. březen 2019, 17:19

Jaroslave, tak si je neplať, ty Rusy, a zatop si dřívím ze Šumavy. Nevím jak je Rusko velkohubé, ale pokud se týká dodávek plynu z Ruska tak jsem nikdy žádnou velkohubost nezaregistroval. Poláci, spíše jejich politická garnitura, chtějí v Evropě něco znamenat a být důležití. Již s ohledem na 40 mil. obyvatel. Ani v nejmenším nevěří tomu, že by je Rusko chtělo napadnout, ale stále sami sebe straší. V evropské ekonomice neznamenají prakticky vůbec nic a vědí to. Proto taková velkohubost. Příliš se nemají k EU ani k V4. Pro USA budou odběratelem zbraní a opačným směrem vůbec nic nemají. Nebo bude USA kupovat jejich jablka a nahnědlé hovězí ? Jsou to pánbíčkáři a žvanílkové. Jedny volby a může být všechno jinak.

jakubec
11. březen 2019, 16:39

Prošepaňové jsou prostě prošepaňové a my jsme jim tak akorát dobří na odkup zakžených prduktů(to není překlep). Poláci nikdy nebyli spolehliví a čestní,jen se tak tváří. Židy vydali Hitlerovi jako první a pak sami šli taky do lágrů,stejně jak řada našich lidí. Rozdíl byl v tom,že naši předci Židy, v těch letech schovávali, když to jen tochu šlo.

Míval jsem rád Naše sušenky BeBe a najednou se dívám a většina sušenek včetně těch zmíněných a další pečivo- vše má Polskou značku. Zejména v Lidlu najdeme i tavené sýry a salámy ale bohužel i v dalších obchodech a to i v ryze našich.

V sousedním Rakousku se dají koupit na hranich s Shopu, kupodivu naše originál České !

Vážení je to k po.....směchu.

Přemysl Louda
9. březen 2019, 20:49

Ta otázka tady již padla.Co cena?

Ale to do budoucna nemusí být pravda.Dojde na volby a pravda bude jiná.I o plynu a kdo ho má dodávat .Ahoj

Hm
9. březen 2019, 13:38

Trochu mi tu chybí informace o cenách. Za kolik kupují úžasný svobodný plyn a jaký dopad to má na běžného průměrného Poláka?

Zdeněk
9. březen 2019, 17:43

A nebude tak přechytřelé a vyčůrané Polsko pak závisle na USA ? Ano bude.

Pavel
10. březen 2019, 13:10

Na rozdíl od rusáckého státního vyděrače se od amerických soukromníků nemá Polsko čeho bát.

XYZ
11. březen 2019, 20:06

Opravdu?Evropská unie vyzvala USA, aby zrušily pravidla pro udělování licencí. Ty vyžadují předchozí schválení pro vývoz LNG. Tento krok by výrazně zjednodušil vývoz LNG do Evropské unie.

Jiří
11. březen 2019, 21:56

Nejdříve studuj a potom mudruj! Děláš ze sebe blba :-)

Bohuslav.
9. březen 2019, 22:25

Zajímala by mne cena plynu z Ruska a cena plynu z USA. Pokud bude stejná, tak nemám nic proti tomu, ale pokud by koncovej zákazník měl platit víc, tak jsem proti. Rusko vždy své dohody plnilo a to nemůžou popřít ani polské ovce a jedině kdy se dohoda neplnila, byla kvůli krádežím z ukrajinské strany.

Míra
10. březen 2019, 19:15

A mě by zase zajímalo, co vás zajímá na tom, kolik za plyn zaplatí obyčejný Polák.

Bohuslav.
10. březen 2019, 21:58

O peníze jde vždycky až v první řadě. Taky by se vám asi nelíbilo platit za něco víc, když by ve vašem dosahu bylo to samé o dost levnější. A poláci zatím platěj levnější cenu plynu, protože to co dovezou z USA a dalších zemí, to se pak rozpouští v celkové ceně levnějšího plynu z Ruska a toho se do Polska dováží podstatné množství. Až se přejde jen na dovoz z USA a dalších zemí, kde je plyn dražší a nebude se jeho cena snižovat tím ruským, tak obyčejní poláci budou platit víc, to snad chápete, né? Vy taky nebudete kupovat chleba za čzyřicet korun, když o pár metrů dál ho budou prodávat za dvacet korun. Tak blbej bejt nemůže ani Míra.

Bohuslav.
10. březen 2019, 21:58

O peníze jde vždycky až v první řadě. Taky by se vám asi nelíbilo platit za něco víc, když by ve vašem dosahu bylo to samé o dost levnější. A poláci zatím platěj levnější cenu plynu, protože to co dovezou z USA a dalších zemí, to se pak rozpouští v celkové ceně levnějšího plynu z Ruska a toho se do Polska dováží podstatné množství. Až se přejde jen na dovoz z USA a dalších zemí, kde je plyn dražší a nebude se jeho cena snižovat tím ruským, tak obyčejní poláci budou platit víc, to snad chápete, né? Vy taky nebudete kupovat chleba za čzyřicet korun, když o pár metrů dál ho budou prodávat za dvacet korun. Tak blbej bejt nemůže ani Míra.

Bohuslav.
10. březen 2019, 22:01

Koukám, že se to tu uložilo dvakrát, na jedno odeslání. Jo a taky se může polákům stát, že až budou somrovat plyn z Ruska, tak jim ho rus nebude moct dodat, protože ho bude posílat do Číny a Indie. Většinou je nejvýhodnější to co je poblíž a je to tedy levnější, minimálně o dopravu.

Josef
9. březen 2019, 22:43

Na druhou stranu když Rusové od nich nechtějí jejich jablka pak proč by oni od nich měli brát plyn. Jinak Polsko se historicky nenávidí s Německem a Ruskem. Oni potřebují USA a proto od nich budou brát plyn i za vyšší cenu. Mají stále poměrně nízkou spotřebu na obyvatele, takže vzhledem jejich HDP je to tolik nebolí.

Petr
10. březen 2019, 09:39

Ne HDP, nebolí je to tolik, protože nespotřebovávají plynu tak moc jako státy, co opustili uhlí, ale hlavně zatím ředí 1/3 dražšího plynu (i když je nakupován spotově za nejnižší možnou cenu v roce, ale pořád je to náročně připravovaný LNG) s 2/3 ruskéno plynu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se