Polský sen o norském plynu se pomalu stává realitou
Konečné investiční rozhodnutí o vybudování plynovodu Baltic Pipe bylo přijato polskou vládou na konci listopadu. Polsku to umožní snížit závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska.
Norský zemní plyn má začít do Polska proudit v roce 2022. Nový plynovod má vést z Norska přes Dánsko a Baltské moře do Polska. Ekonomická životaschopnost plynovodu byla od začátku zpochybňována, ale polská vláda se domnívá, že cena za diverzifikaci dodávek je ve finále nízká. Polsko vlivem nízké diverzifikace v minulosti mělo potíže s dodávkami zemního plynu do země, protože hlavním dodavatelem zemního plynu je Rusko.
„Nemáme více možností dodávek zemního plynu. Z tohoto hlediska na nás ruský Gazprom pohlíží jako na monopolní oblast,“ uvedl Piotr Naimski, strategický poradce polské vlády pro energetickou infrastrukturu.
Naimski uvedl, že polská státní plynárenská společnost PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictvo) platí za ruský zemní plyn jednu z nejvyšších cen v Evropě.
V novém plynovodu bude mít PGNiG rezervovanou kapacitu mezi roky 2022 a 2037 více než 8 miliard metrů krychlových.
„Ruský Gazprom nenabízí ceny odrážející tržní podmínky pro své dodávky, jako tomu je u obchodních partnerů v západní Evropě. Plyn z Norska bude v Polsku prodáván za tržních podmínek,“ uvedl Maciej Wozniak, zástupce generálního ředitele pro obchod ve společnosti PGNiG.
Naimski uvedl, že Gazprom je nespolehlivý a drahý dodavatel. Wozniak řekl, že Polsko prošlo sedmi přerušeními dodávek od vstupu do EU v roce 2004 a Gazprom k nim neuvedl vysvětlení.
„Bezpečnost dodávek je pro nás opravdu důležitým argumentem. Náklady na norský zemní plyn jistě nebudou vyšší než zemní plyn prodávaný Gazpromem nyní Polsku,“ řekl Maciej Wozniak.
Kombinace LNG terminálu a plynovodu z Norska zajistí větší nezávislost
Wozniak uvedl, že dovoz LNG přes společnost Cheniere Energy bude s největší pravděpodobností o 20 % levnější než zemní plyn dovezený z Ruska.
„Plynovod Baltic Pipe je politickým rozhodnutím, ale je také ekonomicky životaschopný. Je všeobecně známo, že Polsko platí více za ruský zemní plyn než ostatní v západní Evropě. Nejedná se tedy pouze o náklady na dopravu, ale i o cenový vzorec. Je tedy obtížné vytvořit dlouhodobou strategii,“ uvedl Kamil Kliszcz, analytik společnosti MBank.
Po dokončení výstavby plynovodu Baltic Pipe a rozšíření kapacity LNG terminálu ve Svinoústí ze současných 5 miliard metrů krychlových na 7,5 miliardy metrů krychlových bude Polsko schopno dovážet 16 až 17 miliard metrů krychlových zemního plynu bez započtení ruských dodávek. Domácí produkce činí kolem 4 miliard metrů krychlových zemního plynu. Spotřeba zemního plynu v Polsku činí v posledních letech kolem 15 miliard metrů krychlových a v dalších letech se počítá se zvýšením spotřeby na 16 až 17 miliard metrů krychlových. Polsko tak bude schopno pokrýt veškerou spotřebu bez ruských dodávek i v budoucnosti.
Náklady na nový plynovod mohou činit více než dvě miliardy eur
Náklady na výstavbu plynovodu Baltic Pipe se mají pohybovat kolem 1,6 až 2,1 miliardy eur (41,4 až 54,3 miliard korun). V prvním čtvrtletí příštího roku by měla polská vláda zažádat o stavební povolení, aby mohla být zahájena výstavba mořské části plynovodu koncem jara 2020.
První dodávka zemního plynu je naplánována na říjen 2022, tedy na dobu, kdy má skončit platnost dlouhodobé polsko-ruské smlouvy o dodávkách zemního plynu. Polsko chce i po roce 2022 nadále spolupracovat s ruským Gazpromem, ale chce mít pevnější vyjednávací pozici a ruský Gazprom chce mít jako jednu z alternativ pro dodávky zemního plynu.
V loňském roce získala společnost PGNiG 70 % svého dovozu od společnosti Gazprom a v prvních třech čtvrtletích letošního roku se podíl zvýšil na 75 %.
Zdroj úvodní fotografie: Baltic Pipe Project
Mohlo by vás zajímat:
Pozdě Poláci pozdě.
Se měli domlouvat dřív, teď si Rusko vybralo Německo, Turecko a Čínu, nikdo jiný už tak výhodné dlouhodobé ceny nedostane.
Nebo můžou zkusit Poláci to o čem nejvíc žvaní skutečné tržní ceny, a nakupovat plyn i od Ruska krátkodobě, jenže to bylo výhodné v tomto končícím desetiletí, v příštím budou naopak takové ceny podstatně vyšší.
Globální investoři a spekulanti do LNG nevydrží další roky čekat, a chtějí už konečně své peníze dostávat s maximálním zhodnocením zpět.
Aneb volksrusácká dojmologie. Rusácký plyn je výhodný potud, pokud se puťka nerozhodne pro plynové vydírání, jak se mohlo přesvědčit Bělorusko nebo Ukrajina.
Tak když někdo včas neplatí a ještě k tomu krade i plyn posílaný jiným, tak se nemůže zase tolik divit.
Ukrajina by si mela vzit tolik ruskeho plynu, kolik vycisli skody zpusobene ruskou agresi. Uz jen najemne za Krym presahuje hodnotu veskereho plynu ktery je dodavan pres plynovod. A skody na vychode Ukrajiny musi rusko take uhradit.
Jestli někdo krade, tak pouze rusáci, kteří v rozporu se smlouvou zvedli cen Ukrajině cenu plynu. Podobnou zkušenost udělalo i Bělorusko.
Tentokrát, poněkud neobvykle, s Vámi musím souhlasit. Celému tomu regionu by se více hodilo kdyby se více orientoval na EU a ne na RF. Ta oblast je to co bývala ve středověku markrabství, nárazníkové pásmo mezi říšemi s vlivem obou.
Kdo nedůvěřuje Rusku může v Evropě nakupovat plyn od USA firem, ty ho velmi rády z Ruska přeprodávají.
Bez ohledu na volksrusáckou z prstu vycucanou dojmologii o "amerických firmách přeprodávajících rusácký plyn" je zkušenost jasná. Jestli někdo důvěřuje rusácku, tak má slušnou šanci, že přijde v lepším případě o peníze nebo v horším případě o území nebo dokonce svobodu.
Ještě jsem zapomněl zmínit Arménii. Podmínky za jakých rusácký gazprom dodává koncovým arménským uživatelům plyn je vyděračské svinstvo prvního řádu.
S tou Čínou napřed rusové halasně oznamovali, že budoucnost je na východě aby se nakonec pokorně vrátili do Evropy a těm co mají možnost diverzifikovat dodávky nabídli lepší ceny než před " zbytečnou Lvýstavbou terminálů na " drahý" zkapalněný plyn :) . Navíc se ukazuje, že Gazpromem financovaný plynovod Power of Siberia předpokládanou kapacitu nenaplní, protože Číňané Rusy pěkně skřípli a budou brát plyn odjinud a z vlastních rezerv i těžby. Dávají Rusům ochutnat toho co Rusové dělají Ukrajině ( " tu trubku si můžete nechat skoro nevyužitou, když neslevíte) nu ještěže má Rusko v Německu tak dobrého odběratele, před pár lety hlásalo, že mu možná pro Evropu kvůli Číně ani plyn nezbude a hle , najednou ho mají dost na druhou trubku skrz Balt, inu Čína s nimi zahrála betlém... prostě stát s 5000 lety historie za sebou tak nějak umí ve vyjednávání víc než gazpromácká věrchuška...
Takhle to fakt nefunguje.
Před tím než se začnou pokládat tak drahé trubky v celé trase, tak se vždy i podepíše dlouhodobá smlouva na určité nutné množství plynu za pevně dohodnuté výpočty cen.
A pokud jde o zbytek kapacity, tak i tu určitě Rusové nakonec bez problémů Číně prodají, když už nyní Čína nakupuje i dražší LNG, a největší města konečně intenzivně zbavuje smogu, uvolněním docela obřích částek z rozpočtů.
Problém je, že s Číňany to tak fakt funguje, Gazprom si myslel, že Čína dá garance na financování trubky a že vytvoří konsorcium a budou se spolupodílet jako u Nord Stream a nakonec to celé platil a platí sám a tak je mometálně v pozici gemblera, který vsadil 55 miliard dolarů a podepsal cenový mechanismus, který nezávisí na Rusku a navíc oproti předpokladům nebude zásobovat západní části Číny ale východní. Navíc kontrakt si Čína vynutila tak šikovný, že získá velké pozice v ruských firmách, které vůbec nesouvisí s plynem. Jinými slovy, aby Rusku bylo dovoleno vstoupit s plynem za vlastní peníze na Čínský trh, tak Čína získala zlaté klíče do celého Ruska. Po té jak to dopadlo v Africe je celkem jasné, kdo bude nakonec tahat za kratší konec, takhle to funguje a to že v Číně bojují se smogem nemá s věcí žádnou souvislost :) No a největší legrace na celé věci je, že na ruském území plynovodu za ruské peníze pracují čínští inženýři...
Pokud jde o problém Rusko vs.Ukrajina. Roku 2014 v Kyjevě proběhl vojenský státní převrat organizovaný námi ze Západu, cíl : Vojensky a politicky k sobě připoutat Ukrajinu a vytvořit nové válečné ohnisko, aby západní vojenská mašinerie měla stálé tučné zakázky. Krym byl k Rusku připojen zcela právoplatně a doufám že navždy. V Evropě totiž stále více mizí místa, kde miliony občanů jednoho národa jsou nuceny žít na území jiného státního útvaru,aniž to chtějí. Němci už jsou "všichni doma", tedy skoro, Vietnamci na hlavu deklasovali US Army a také se sjednotili, nyní to čeká Korejce a Tchajwan, který by měl být k Číně připojen co nejdříve , stejně jako Hongkong. Ovšem třeba Španělé brutálně zmlátili Katalánce a uvěznili jejich politiky,/Puidgemont uprchl do exilu v Belgii/, když si většinově odhlasovali samostatný stát. Putin je tak daleko větší demokrat než stát NATO Španělsko. Katalánci řekli :"Chceme samostatnost" a byli střískáni tisícovkami policajtů přímo před volebními urnami . Putin se zeptal Rusů na Krymu :"Chcete k Rusku ? Oni kývali a tak jim vyhověl. Připojení Krymu tak platí.
Problém pana Loudila je v tom, že nemá žádný vlastní názor a vůbec netuší o čem to mele :), ale i takové, slovy soudruha Lenina, ochotné idioty Rusko potřebuje.
Problém pana franka je , že nemá vlastní rozum. Papouškuje pouze ty bludy, co slyší v televizi, věří jim na 100 %, jako malé dítě pohádkám. I takoví lidé s námi dnes žijí, je mi jich ale líto. Pomoci jim není. Jakýkoli předložený argument zuřivě odmítají a stále si melou jen tu svou. Nic jiného nechtějí slyšet, z diskuze mají hrozný strach, protože jim chybí agrumenty.
Jo loudile, to by ale i přes snahu Čínských cenzorů nesměly do vnějšího světa unikat věci o tom jak to v Číně taky chodí a další a další zprávy o tom co se děje, nebo jak se soudruzi chovají ve světě a pod. Ty VRTky, města duchů a jezdící schody v horách za ty převýchovné tábory, cenzuru a znečištění, sociální kredity a další vychytávky, které Čína občas bláhově sama prezentuje, prostě nestojí.
V televizi se o energetice dovíte prdlajs Loudile :) Jenže vám o energetiku nejde, vy máte jiné cile a argumentech jste slyšel maximálně na PŠM :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se