Polský sen o norském plynu se pomalu stává realitou

DomůPlynárenstvíPolský sen o norském plynu se pomalu stává realitou

Konečné investiční rozhodnutí o vybudování plynovodu Baltic Pipe bylo přijato polskou vládou na konci listopadu. Polsku to umožní snížit závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska

Norský zemní plyn má začít do Polska proudit v roce 2022. Nový plynovod má vést z Norska přes Dánsko a Baltské moře do Polska. Ekonomická životaschopnost plynovodu byla od začátku zpochybňována, ale polská vláda se domnívá, že cena za diverzifikaci dodávek je ve finále nízká. Polsko vlivem nízké diverzifikace v minulosti mělo potíže s dodávkami zemního plynu do země, protože hlavním dodavatelem zemního plynu je Rusko.

„Nemáme více možností dodávek zemního plynu. Z tohoto hlediska na nás ruský Gazprom pohlíží jako na monopolní oblast,“ uvedl Piotr Naimski, strategický poradce polské vlády pro energetickou infrastrukturu.

Naimski uvedl, že polská státní plynárenská společnost PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictvo) platí za ruský zemní plyn jednu z nejvyšších cen v Evropě.

1-Plynovod v Severním moři, 2-Plynovod v Dánsku, 3-Kompresorová stanice ve východním Dánsku, 4-Plynovod v Baltském moři, 5-Plynovod v Polsku. Zdroj: Baltic Pipe Project

V novém plynovodu bude mít PGNiG rezervovanou kapacitu mezi roky 2022 a 2037 více než 8 miliard metrů krychlových.

„Ruský Gazprom nenabízí ceny odrážející tržní podmínky pro své dodávky, jako tomu je u obchodních partnerů v západní Evropě. Plyn z Norska bude v Polsku prodáván za tržních podmínek,“ uvedl Maciej Wozniak, zástupce generálního ředitele pro obchod ve společnosti PGNiG.

Naimski uvedl, že Gazprom je nespolehlivý a drahý dodavatel. Wozniak řekl, že Polsko prošlo sedmi přerušeními dodávek od vstupu do EU v roce 2004 a Gazprom k nim neuvedl vysvětlení.

„Bezpečnost dodávek je pro nás opravdu důležitým argumentem. Náklady na norský zemní plyn jistě nebudou vyšší než zemní plyn prodávaný Gazpromem nyní Polsku,“ řekl Maciej Wozniak.

Kombinace LNG terminálu a plynovodu z Norska zajistí větší nezávislost

Wozniak uvedl, že dovoz LNG přes společnost Cheniere Energy bude s největší pravděpodobností o 20 % levnější než zemní plyn dovezený z Ruska.

„Plynovod Baltic Pipe je politickým rozhodnutím, ale je také ekonomicky životaschopný. Je všeobecně známo, že Polsko platí více za ruský zemní plyn než ostatní v západní Evropě. Nejedná se tedy pouze o náklady na dopravu, ale i o cenový vzorec. Je tedy obtížné vytvořit dlouhodobou strategii,“ uvedl Kamil Kliszcz, analytik společnosti MBank.

Po dokončení výstavby plynovodu Baltic Pipe a rozšíření kapacity LNG terminálu ve Svinoústí ze současných 5 miliard metrů krychlových na 7,5 miliardy metrů krychlových bude Polsko schopno dovážet 16 až 17 miliard metrů krychlových zemního plynu bez započtení ruských dodávek. Domácí produkce činí kolem 4 miliard metrů krychlových zemního plynu. Spotřeba zemního plynu v Polsku činí v posledních letech kolem 15 miliard metrů krychlových a v dalších letech se počítá se zvýšením spotřeby na 16 až 17 miliard metrů krychlových. Polsko tak bude schopno pokrýt veškerou spotřebu bez ruských dodávek i v budoucnosti.

Náklady na nový plynovod mohou činit více než dvě miliardy eur

Náklady na výstavbu plynovodu Baltic Pipe se mají pohybovat kolem 1,6 až 2,1 miliardy eur (41,4 až 54,3 miliard korun). V prvním čtvrtletí příštího roku by měla polská vláda zažádat o stavební povolení, aby mohla být zahájena výstavba mořské části plynovodu koncem jara 2020.

První dodávka zemního plynu je naplánována na říjen 2022, tedy na dobu, kdy má skončit platnost dlouhodobé polsko-ruské smlouvy o dodávkách zemního plynu. Polsko chce i po roce 2022 nadále spolupracovat s ruským Gazpromem, ale chce mít pevnější vyjednávací pozici a ruský Gazprom chce mít jako jednu z alternativ pro dodávky zemního plynu.

V loňském roce získala společnost PGNiG 70 % svého dovozu od společnosti Gazprom a v prvních třech čtvrtletích letošního roku se podíl zvýšil na 75 %.

Zdroj úvodní fotografie: Baltic Pipe Project

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují